Pro nadcházející plenární schůzi Evropského parlamentu jsme spolu s kolegou z klubu Evropské lidové strany (EPP) v Evropském parlamentu, švédským poslancem Tomasem Tobém, připravili několik možných reakcí na současnou bezpečnostní situaci, které dnes čelí státy Evropské unie. Ruská agrese na Ukrajině destabilizovala evropskou bezpečnost a jasně ukazuje, že potřebujeme posílit spolupráci v některých oblastech.
Organizovaný zločin současně dosud nikdy nepředstavoval tak velkou hrozbu pro bezpečnost EU a jejích občanů. Narušuje každodenní život, ohrožuje vnitřní trh, svobodné podnikání i hospodářský růst. Bezpečnost je pro klub Evropské lidové strany v Evropském parlamentu (EPP), v němž oba zasedáme, prvořadou prioritou. A co konkrétně může aktuálně pomoci zlepšit bezpečnost našich občanů? Tady je pět konkrétních opatření, která na tomto poli prosazujeme:
1. Zefektivnit Europol
Europol je jednou z nejdůležitějších agentur Evropské unie, pokud jde o prevenci, reakci a boj proti organizovanému zločinu. V dlouhodobém horizontu by měl získat rozšířené pole působnosti a měl by se stát operativnějším policejním útvarem, který bude účinně pomáhat s vyšetřováním přeshraniční kriminality.
Jiří Pospíšil, europoslanec za Evropskou lidovou stranu (EPP)
2. Sledovat, kam tečou peníze ze zločinů
Primární motivací všech forem organizovaného zločinu je finanční zisk. V současné době jsou ze strany úřadů zmrazena pouze dvě procenta výnosů z organizované trestné činnosti a pouze jedno jediné procento je zkonfiskováno! Zločinci pořád využívají roztříštěnosti zákonů proti praní špinavých peněz v členských státech. Tyto mezery musíme odstranit a dát zejména daňovým orgánům efektivnější vyšetřovací nástroje, aby mohly sledovat toky peněz z trestné činnosti.
3. Rozbít zločinecké sítě
Stále častějším problémem, kterému čelí mnoho členských států, jsou vysoce rizikové zločinecké sítě. Jedná se zejména o mafiánské, etnické či rodinné organizace. Mnohé z těchto sítí vytvářejí paralelní právní systémy a alternativní hodnotové systémy, omezují práva a svobody ostatních, což se velmi často dotýká žen a dívek. Chceme proto, aby Europol zřídil zvláštní jednotku zaměřenou výhradně na rozbití vysoce rizikových zločineckých sítí.
4. Ukončit obchodování s lidmi
Ruská invaze na Ukrajinu ještě více vystupňovala krutou praxi obchodníků s lidmi, kteří vystavují zranitelné ženy a děti riziku sexuálního vykořisťování. Často také v Evropě sledujeme, jak zločinecké skupiny zneužívají uprchlíky a migranty. Je proto nutné znovu získat kontrolu nad vnější hranicí. Musíme zlepšit přeshraniční spolupráci a zintenzivnit veškeré úsilí v boji proti obchodování s lidmi a převaděčství.
5. Bojovat proti korupci
Pašování zbraní, drog i lidí do zemí Evropské unie často souvisí s korupcí, která je v různé míře přítomná na všech úrovních evropských společností. Studie Evropské komise odhaduje, že 60 % zločineckých sítí se zapojuje do korupčních praktik. Podle Globálního barometru korupce z roku 2021 se 76 procent občanů EU domnívá, že míra korupce v jejich zemi v poslední době zůstala stejná, nebo se dokonce zvýšila. Členským státům by se proto mělo dostat povzbuzení, aby zpřísnily tresty za korupci.
S mým kolegou z klubu Tomasem Tobém samozřejmě víme, že vnitřní bezpečnost je v rámci EU v první řadě odpovědností členských států. Hrozby, o kterých píšeme, ale vyžadují společnou evropskou reakci, protože bezpečnost občanů je klíčovou prioritou každého z nás.