A je to tady. Stalo se to, co se očekávalo. Evropská komise nám „přiklepla“ naši kvótu na uprchlíky.
Evropská komise ve středu oznámila, že do konce května předloží návrh, jak kvůli migrační vlně dočasně přerozdělovat uprchlíky uvnitř celé Unie. Do konce měsíce také evropská exekutiva navrhne program, v jehož rámci bude moci za dva roky do Unie legálně přesídlit ze třetích zemí 20 000 lidí, kteří jednoznačně potřebují mezinárodní ochranu.
Bohuslava Sobotku to překvapilo. „Podle mého názoru není teď k dispozici v rámci Evropské unie legální rámec, na základě kterého by kvóty mohly být zaváděny,“ řekl.
Český podíl na programu přesídlení 20 000 lidí ze třetích zemí do EU by podle podkladových materiálů Evropské komise měl být 2,63 procenta, tedy 525 osob.
Určitě je třeba si všimnout toho čísla, které není nijak velké. Pět stovek uprchlíků není mnoho a dá se to docela dobře zvládnout. Loni jsme sami dobrovolně poskytli azyl 765 lidem, především občanům Ukrajiny, Sýrie a Kuby. Německo minulý rok přijalo 200 tisíc lidí, Itálie skoro 65 tisíc. Něco takového si u nás nedovedeme představit.
To, co politikům vadí, je princip nedobrovolnosti. Mohli bychom klidně vzít i víc lidí, pokud bychom si je mohli vybrat, protože některé lidi naopak potřebujeme.
Zpátky nejspíš nemohou
Je celkem veřejné tajemství, že se občané bojí především muslimů. Vlna nevole se sice nedávno zvedla i kvůli možnosti poskytnout útočiště syrským rodinám, což by byli křesťané, proti tomu byli ale nejspíš lidé, kteří jsou z principu proti všemu. Syrští křesťané nejsou lidé, kteří by ve druhé generaci žili v ghettech a zapalovali při demonstracích frustrované mládeže auta.
Objevuje se myšlenka, vyslovil ji i Václav Klaus, že každého uprchlíka je třeba vzít a poslat hned zpátky, protože nemá na žádnou „laskavost“ nárok. Teoreticky to zní dobře, prakticky je to nejspíš nesmysl.
Klaus a spol., lidé, kteří většinu svého dne tráví v luxusních kancelářích a hotelech, nemají zřejmě představu, nebo ji nechtějí mít, jaké jsou výchozí podmínky imigrantů. Mnozí přicházejí z pekla různých táborů, byli v rukou pašerácké mafie, která je vydírala, používala na otrockou práci, znásilňovala ženy a tak dále. Ti lidé utratili zřejmě poslední peníze, aby se dostali do Evropy a riskovali život, načež je Klaus a další pošlou zpět. Zní to logicky a mnoho lidí bude tleskat, ale lidé nejsou prašivá zvířata, které lze vyklopit někde v lese a ujet. Pokud si to někdo myslí, nemá význam se s ním bavit.
Kde a koho na to vzít
Je skutečně potřeba poskytovat lidem pomoc na místě jejich původu. (Nebo v zemi, odkud vypluli do Evropy.) Jen asi není jasné, jak to udělat v zemích, kde nic nefunguje. Nejdřív by bylo třeba zastavit občanské války a odstranit místní zkorumpované režimy a podobně, aby se lidem dalo nějak zásadně pomoci. Jak to udělat, aby nedošlo k dalším válkám? O tom, že by někde bylo třeba sáhnout k ochrannému opatření připomínajícímu koloniální režim, se už mluví, ale nikdo nemá odvahu to tak nazvat. Vymezit území v severní Africe či jinde, kde se prosadí platnost evropského práva a zásad, tedy dovézt Evropu na místo, aby nebylo třeba za ní jezdit sem. Není ale jasné, kde by se na to vzali lidé a kolik by to stálo. Ne že bychom měli málo mladých nezaměstnaných, ale těžko si představit, že by se jim do Libye dobrovolně chtělo.
Ještě je třeba zmínit jednu věc, totiž názor některých komentátorů, že sami jsme přijímali dobrodiní západních zemí, když jsme unikali ze socialistického ráje. Na tom něco je, ale není to úplně spravedlivé. Utíkali odsud lidé, kteří byli kvalifikovaná pracovní síla a ze své podstaty jedinci, kteří byli nějakým způsobem samostatní a rozhodní. V cizině se dost dobře uchytili. Rozhodně to nebyl typ somálského běžence, kterému je naše kultura cizí. Také se nejednalo o exodus těchto rozměrů.
Otázkou také je, proč si myslet, že „přidělení“ lidé zůstanou tady. Mohou kdykoli odjet do země, která se jim bude líbit víc. V Unii je volný pohyb osob a tyto osoby se na kvóty nejspíš vykašlou.
Jisté je, že pět stovek imigrantů není katastrofa, ale stejně tak je jisté, že kvóty základní problém nevyřeší.