Donald Trump vydal na twitteru řadu prohlášení o volebních podvodech, které mu měly podle jeho názoru ukrást vítězství v prezidentských volbách. Sliboval velkou právní ofenzivu, ale nakonec se ukázalo, že jeho právníci nejsou schopni předložit nic, co by obstálo u soudu.
Stránky BBC.com zveřejnily článek podepsaný „Reality Check team“, kde se vyvracejí hlavní teze, které Trump a jeho lidé o údajném volebním podvodu hlásali a o kterých se ukázalo, že stojí na vodě.
Tvrzení 1: Nevysvětlitelné nárůsty hlasů demokratů
Náhle se prý ve velkém počtu objevily během sčítání tisíce hlasů navíc. Bývalý starosta New Yorku a Trumpova právní opora Rudy Giuliani na své tiskové konferenci 19. listopadu zopakoval tvrzení, že tisíce hlasovacích lístků navíc dorazily velmi brzy ráno do detroitského sčítacího střediska.
Jenže se ukázalo, že se opírá o poněkud chatrné tvrzení jedné volební pracovnice, že viděla dvě dodávky, které měly přivézt jídlo. Ona tvrdí, že žádné jídlo z těch dodávek „nikdy neviděla“, a pak slyšela, že se v Michiganu našlo přes 100 000 dalších hlasovacích lístků. „Ani ne dvě hodiny po odjezdu poslední dodávky.“ Rozsudkem ze dne 13. listopadu ale soudce rozhodl, že toto a další podobná tvrzení nejsou věrohodná. V některých případech byly odhaleny administrativní nebo softwarové chyby, které byly následně opraveny. Korespondenční hlasovací lístky byly většinou hlasy pro Joea Bidena a jejich sčítání trvalo déle. Výsledky byly po volebním dni porovnávány a zveřejňovány po sériích, což vysvětluje náhlé výkyvy počtu hlasů pro Bidena.
Tvrzení 2: Blokování přístupu k počítání hlasů
Prezident Trump a jeho právní tým se pustili do sporu kvůli údajně nedostatečnému přístupu pro republikánské pozorovatele ke sčítání volebních výsledků v některých městech řízených demokraty, jako jsou Filadelfie či Detroit. Pozorovatelé smějí být ve volebních místnostech a sledují sčítání hlasovacích lístků. Ve většině států je jejich účast povolena, pokud jsou zaregistrováni před dnem voleb, a jsou obvykle spojeni s politickou stranou. Na některých místech byl jejich počet omezen, částečně kvůli epidemii koronaviru. V Detroitu bylo více než 130 pozorovatelů reprezentujících demokraty i republikány do místa sčítání vpuštěno. V Pensylvánii se věc dostala k nejvyššímu soudu státu, který 17. listopadu rozhodl, že úředníci ve Filadelfii neporušili státní zákon, když omezili, jak blízko mohou být pozorovatelé při zpracování poštovních hlasovacích lístků.
Tvrzení 3: Hlasy přeskočily z Trumpa na Bidena
Trump také tvrdil, že došlo k problému s hlasovacím systémem používaným v některých klíčových státech, což údajně umožnilo, aby byly miliony hlasů odevzdaných pro něj převedeny na Joea Bidena. Neexistují pro to žádné důkazy a žádný nepředložil ani prezidentův právní tým.
Tvrzení 4: Hlasovací zařízení vlastní demokraté
Prezident Trump prohlásil, že „radikální levice vlastnila volební systém Dominion“, a jeho právní tým poukazuje na styky s Billem a Hillary Clintonovými a dalšími demokratickými politiky.
V prohlášení firma Dominion Voting Systems uvedla, že je nestranickou americkou společností a nemá žádné vlastnické vztahy s Clintonovými ani s vrcholnou demokratickou političkou Nancy Pelosiovou. Je důležité objasnit rozdíl mezi přímým vlastnictvím Dominionu, jak tvrdí prezident Trump, a dary poskytnutými společností buď pro filantropické, nebo lobbistické účely. Dominion poskytl dary jak republikánům, tak demokratům, což není neobvyklé, protože takovéto společnosti tak lobbují za vládní zakázky. Dominion dal v roce 2014 dar Clintonově nadaci, ale společnost podarovala také vůdce republikánské většiny v Senátu Mitche McConnella. Zvěsti o mluvčím předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové pocházejí od bývalého šéfa jejího štábu Nadeama Elshamiho, kterého si firma Dominium najala, ale najala i zaměstnance, kteří byli dříve spojeni s republikánskou stranou.
Tvrzení 5: Hlasovaly tisíce mrtvých lidí
Prezident Trump a jeho příznivci prohlašovali, že ve volbách byly v masovém měřítku vhazovány hlasovací lístky za mrtvé a že v klíčových státech šlo o tisíce lidí. Tým BBC uvedl: „Podívali jsme se na seznam 10.000 lidí v klíčovém státě Michigan, o kterých se tvrdilo, že jsou mrtví a hlasovali, ale zjistili jsme, že je to zcela nepravdivé.“ Vyšetřování dalších seznamů „mrtvých voličů“ dospělo k podobným závěrům. Neobjevily se žádné důkazy, že by docházelo k rozsáhlým podvodům s lístky za mrtvé občany.
Moderátor stanice Fox News Tucker Carlson se omluvil za to, že opakoval tvrzení z Trumpovy kampaně a vybral si „mrtvého voliče“ v Georgii, jenže ten se pak ukázal jako živý. Vyskytly se i případy, že byly započteny hlasy mrtvých lidí, ale důkazy naznačují, že se nejedná o rozšířený problém. Často jsou na vině administrativní chyby při přijímání legitimních hlasů nebo dojde k záměně s hlasovacími lístky jiných členů rodiny s podobným jménem.