Velvyslanectví USA, Velké Británie, Kanady, Norska a Jižní Koreje v České republice zahájila společnou šestitýdenní protikorupční kampaň. Cílem projektu, který zaštítilo pět velvyslanců, má být sdílení zkušeností s bojem proti korupci v různých oblastech. V každém z následujících šesti týdnů budou ambasády prostřednictvím sociálních sítí vydávat informace k jednomu tématu. Zaměří se například na zákon o státní službě, státní zástupce nebo veřejné zakázky. V prvním týdnu se budou věnovat financování politických stran.
„Kampaň je součástí naší společné dlouhodobé snahy podporovat transparentnost a odpovědnost,“ uvedlo americké velvyslanectví ve společné tiskové zprávě. Jednotliví velvyslanci zdůvodnili svou motivaci podpořit projekt ve společném videu s názvem Proč bojujeme proti korupci.
Naplánování kampaně působí dojmem, že vychází z jakéhosi dávného politického zadání, které příliš nereflektuje současnou českou realitu. Anebo ji reflektuje ve velmi neblahém a škodlivém smyslu.
Protikorupční běsnění z let 2011–2013 bylo koncipováno jako kladivo na politické protivníky a poté, co dopadlo, přestalo být dočasně prioritou. Nanejvýš tak pro udržování ochladnuvší revoluční atmosféry a zastrašení těch, kteří by se příliš hlasitě vzpouzeli novým pořádkům. Nyní protikorupční kladivo čeká na svou další šanci. Ta nadejde, až bude znovu potřeba udeřit politické konkurenty, tentokrát hlavně ty koaliční. A tato chvíle se blíží, společně s volbami.
Služební zákon, který na léta zabetonoval na klíčových i dalších postech ve státní správě lidi dosazené současnou mocenskou garniturou, neboť je činí neodvolatelnými, už dávno platí. Někteří státní zástupci se již naplno a bez skrupulí ujali role politických prokurátorů, kteří vhodně načasovanými a medializovanými obviněními kompromitují a odstraňují z cesty nepohodlné lidi. Nikomu to ve výraznější míře nevadí a veřejnosti je pak už také víceméně jedno, jak o takovém křivém účelovém obvinění rozhodnou soudy.
Pokud jde o financování politických stran, pak budou protikorupční aktivisté i podstatná část veřejnosti jistě požadovat, aby byl co možná nejpřísnější. Přísný však bude jenom vůči těm stranám (jejich naprosté většině), které jsou odkázány na prostředky ze státního rozpočtu, sponzorské dary a členské příspěvky. Pokud ale nemusíte z financování své strany, jejích aktivit a kampaní nikomu skládat účty, pak je na vás i sebepřísnější zákon krátký. Jak ho obelstít, dokáže vymyslet i naprostý hlupák. Peníze představují problém jenom tehdy, když je nemáte.
O státních zakázkách pak platí, že si je už nějaký čas (minimálně od doby Nečasovy vlády) nelze většinou „přihrávat“ úplně svévolně, nekontrolovaně a nadivoko. V současné době a situaci je daleko lepší a bezpečnější nechat si je schválit v parlamentu, pak už vás nikdo nenachytá. Nejlepší přitom je, když jsou dostatečně velké, aby to stálo za to.
Americký velvyslanec Andrew Schapiro ve videoklipu říká, že korupce je pro jeho velvyslanectví důležité téma, protože chce zlepšovat obchodní vztahy mezi Českem a USA. „Abychom to mohli dělat, musíme být schopni říci americkým investorům, že podnikatelské prostředí je tu skutečně otevřené a svobodné,“ uvedl Schapiro.
Právě velvyslanec Schapiro byl přesně před rokem na návštěvě u vicepremiéra, ministra financí, předsedy „protikorupčního“ hnutí ANO a velkopodnikatele Andreje Babiše v jeho venkovské rezidenci Čapí hnízdo. Financování její výstavby vyšetřuje v současnosti policie pro podezření z dotačního podvodu ve zločinném spolčení. O Schapirově návštěvě tehdy informovaly Babišovy noviny. Americký velvyslanec také pomáhal zajistit Babišovo propagační turné po Spojených státech a setkání s tamními podnikateli, jehož cílem bylo ukázat české veřejnosti Babišův význam, vliv a proamerickou orientaci (s tou byl předtím oligarcha i vhledem ke své komunistické minulosti poněkud na štíru).
[ctete]4724[/ctete]
Loni v únoru se pak Schapiro osobně zúčastnil sněmu Babišova hnutí ANO, což si nelze vykládat jinak než jako otevřenou a veřejnou podporu Babiše a jeho politického uskupení. Velvyslanci si přitom od stranické a vnitrostranické politiky v zemích své působnosti zpravidla zachovávají určitý odstup a účastní se spíše jen akcí na státní úrovni. Velí jim to psané i nepsané diplomatické zásady. O to větší váhu Schapirova přítomnost měla. Zajímavé by bylo se dozvědět, jaký dojem udělala na pana Schapira úroveň vnitrostranické demokracie, podmínky hlasování a volby na sněmu ANO.
Velvyslanec Schapiro ale proslul zejména svojí spoluprací a nadstandardně dobrými vztahy s revolučním občanským sdružením Rekonstrukce státu, které představuje beranidlo Babišovy „protikorupční“ politiky a mocenských zájmů. Tato spolupráce dosáhla takové intenzity, že Rekonstrukce státu si zve na americkou ambasádu, tedy na výsostné území Spojených států amerických, předsedy poslaneckých klubů českých parlamentních stran, aby se tam jednotlivě zpovídali z míry horlivosti při přijímání protikorupčních zákonů. Že takové známkování a hodnocení není ve skutečnosti ničím jiným než vydíráním, snad není třeba zvlášť zdůrazňovat. Otázka je, zda si to uvědomuje i pan Schapiro.
[ctete]27302[/ctete]
Norská velvyslankyně Siri Ellen Sletnerová zase ve videu hovoří o důležitosti role aktivních občanů a svobodných médií. „Významným nástrojem v boji s podvodníky je veřejnost. Posílením transparentnosti posílíme také důvěru lidí v demokracii,“ říká diplomatka.
O roli svobodných médií je tristní hovořit ve chvíli, kdy je u nás svoboda médií na nejhorší úrovni od listopadu 1989 a zároveň na úrovni kritické pro demokracii: Dva velké celostátní deníky z celkových pěti vlastní a ovládá již dva a půl roku oligarcha Babiš a slouží jako nástroj jeho mocenského apetitu a propagandy, další dva deníky mají s Babišem jakousi nepsanou dohodu o neútočení a obě veřejnoprávní média (Česká televize a Český rozhlas) jsou vystaveny brutálnímu politickému tlaku ze strany Andreje Babiše i prezidenta Zemana. Je tedy otázka, jak to paní velvyslankyně s onou rolí svobodných médií myslí a co podnětného nám k ní ve své kampani sdělí.
[ctete]37454[/ctete]
Rizika korupce a její negativní vliv na demokracii zmiňují ve videu také kanadský velvyslanec Otto Jelinek, britská ambasadorka Jan Thompsonová a velvyslanec Jižní Koreje Mun Ha-jong. Všech pět diplomatů podpořilo boj proti korupci v ČR už předloni v prosinci. Vyzvali tehdy českou vládu k zintenzivnění plnění protikorupčních závazků obsažených v koaliční smlouvě a v Partnerství pro otevřené vládnutí, k němuž se Česko připojilo v roce 2011.
Vzhledem k výše zmíněným souvislostem bude každopádně zajímavé společnou protikorupční kampaň pěti velvyslanectví bedlivě sledovat a hodnotit. Zejména se uvidí, zda jejím obsahem bude jen tradiční bezzubé moralizování a kopání do politických mrtvol, při němž bude dán neadekvátní prostor a váha problematickým „občanským“ iniciativám, jako je Rekonstrukce státu, nebo se její protagonisté odváží pustit do kritiky současných poměrů v ČR, anebo se alespoň dozvíme skutečně podnětné zkušenosti z civilizovanějších západních zemí. Třeba budeme příjemně překvapeni.