Uniklé tajné americké dokumenty, které se týkají války na Ukrajině, tento týden vyvolaly znepokojení i spekulace. Únik informací vyvolává obavy, že Rusko by mohlo změnit své komunikační metody, aby utajilo své plánování. Také by mohlo dojít k odhalení osob, které jsou v Rusku zdrojem informací pro Američany.
Ukrajina minulý týden prohlásila, že uniklé informace jsou založené na „velkém množství smyšlených informací“ a v pondělí zpochybnila tvrzení, že únik donutil Kyjev změnit některé plány očekávané protiofenzívy. Kreml tentýž den oznámil, že uniklé dokumenty „analyzuje“.
Deník The Moscow Times uvádí pět důležitých bodů, které snad přinášejí nějaké poznatky o momentální situaci ruské armády.
Od počátku roku 2023 bylo podle dokumentů v bojích zabito až 43 tisíc ruských vojáků, přičemž celkový počet obětí (osob vyřazených z boje, pozn. red.) se odhaduje na 189 500 až 223 tisíc. V amerických dokumentech je také uvedeno až 17 500 ukrajinských vojáků zabitých v boji a 124 500 až 131 tisíc obětí.
Také se zdá, že ruská armáda uznává své neúspěchy: Národní centrum řízení obrany generálního štábu v únoru oznámilo, že její síly na východní Ukrajině „snížily bojeschopnost“.
Americké odposlechy zveřejněné v uniklých dokumentech obsahovaly konkrétní ruské plány a data útoků na ukrajinskou infrastrukturu a vojenské cíle, včetně elektráren, mostů, skladiště dronů, děla protivzdušné obrany a ukrajinské vojáky.
Přísně tajný dokument obsahoval podrobnou strategii ruského generálního štábu pro boj s tanky NATO, které mají na Ukrajinu dorazit v dubnu, s „palebnými zónami“ s dlouhým, středním a krátkým dosahem, pokrytými konkrétními zbraněmi a typy jednotek, jakož i školením ruských vojáků o zranitelnosti tanků.
Zdá se, že americké zpravodajské služby pronikly téměř do všech ruských vojenských orgánů včetně generálního štábu, ministerstva obrany a vojenské zpravodajské agentury GRU, jakož i do soukromé žoldnéřské Wagnerovy skupiny.
Podrobnosti o úniku dokumentů rozebíral investigativní web Belligcat. Část dokumentů se týkala ruské invaze na Ukrajinu, zatímco jiné podrobně analyzovaly možnou politiku Spojeného království v Jihočínském moři a aktivity húthijské komunity v Jemenu.
„O existenci dokumentů poprvé informoval deník New York Times poté, co 5. dubna několik ruských kanálů na Telegramu sdílelo pět vyfotografovaných souborů týkajících se invaze na Ukrajinu – přinejmenším jeden z nich byl od té doby podle zjištění Bellingcatu hrubě upraven. Zdálo se, že tyto dokumenty pocházejí ze začátku března, tedy z doby, kdy byly poprvé zveřejněny online na Discordu, platformě pro zasílání zpráv oblíbené mezi gamery. Bellingcat však viděl důkazy, že některé dokumenty datované do ledna mohly být na internetu zveřejněny ještě dříve, ačkoli není jasné, kdy přesně. Bellingcat také hovořil se třemi členy komunity Discord, kde byly obrázky zveřejněny, kteří tvrdili, že v posledních měsících bylo na jiných serverech Discord sdíleno mnohem více dokumentů,“ píše Bellingcat.
Ukrajinští představitelé vyjádřili pochyby o pravosti dokumentů, přičemž poradce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak na Telegramu naznačil, že za údajným únikem stojí Rusko. Američtí bezpečnostní činitelé, které cituje deník New York Times, však naznačili, že dokumenty jsou pravé. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl pro CNN, že dokumenty ukazují angažovanost USA a NATO na Ukrajině. Přesto jeden proruský kanál na Telegramu nebyl přesvědčen a naznačil, že dokumenty mohou být západní dezinformací.
Dokumenty obsahují podrobný popis událostí a analýzu ruské invaze na Ukrajinu až do března 2023. Bellingcat zatím neviděl žádné naskenované dokumenty, ale spíše fotografované snímky. Obsah dokumentů je různorodý, zahrnuje mapy konfliktních oblastí na Ukrajině, harmonogram dodávek západní munice na Ukrajinu a také mapy a katalogy ukrajinských prostředků protivzdušné obrany, včetně kalendáře výdajů munice. Na snímcích je také označená „Aktualizace zpravodajských informací operačního střediska CIA“ jako „Přísně tajné“ z 2. března, i když většina informací byla již dříve veřejně dostupná prostřednictvím zpráv v médiích.
Původní zdroj těchto úniků zatím nebyl odhalen, ale bylo možné vysledovat, že se dokumenty šířily po různých internetových fórech před tím, než o nich informovaly proruské kanály na Telegramu a poté hlavní média.