V úterý se ve Spojených státech rozběhl proces schvalování kandidátů nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa na posty v jeho nové administrativě. První na řadě bylo slyšení s nominantem na ministra obrany Peterem Hegsethem v senátním výboru pro ozbrojené síly. Podle očekávání se jeho grilování ujali zástupci demokratů. Zdálo se, že podporu mezi republikány má celkem jistou. Patří přitom ke kontroverznějším nominantům a jednu dobu se dokonce spekulovalo, že by ho Trump mohl nahradit Ronem DeSantisem.
Hegsethovi jeho kritici vyčítají především minimální zkušenosti s vedením tak velké organizace. Americké ministerstvo obrany má přes tři miliony zaměstnanců, což zahrnuje také všechny příslušníky ozbrojených sil v aktivní službě. Další výtky směřují ke skandálům, které jeho osobu obestírají, ať už se to týká obvinění ze sexuálního násilí, možných problémů s alkoholem, či finančním nesrovnalostem ve dvou veteránských spolcích, které Hegseth vedl.
Nezkušený, nebo čerstvý vítr
Zatímco demokraté se snažili na jeho malé zkušenosti poukázat, republikáni se pokoušeli udělat z toho jeho přednost. Senátor za stát Missouri Eric Schmitt doslova řekl, že ho považuje za čerstvý vítr právě proto, že se nepohyboval „na těch samých večírcích, na něž je establishment ve Washingtonu zvyklý“.
Demokratům se nicméně podařilo v jedné chvíli jeho nedostatečné znalosti ilustrovat naprosto názorně. Když jej demokratická senátorka Tammy Duckworthová požádala, aby jmenoval země ASEAN (Sdružení národů jihovýchodní Asie), nedokázal říct ani jednu. Duckworthová patřila vůbec k těm, kteří Hegsetha grilovali nejdůkladněji.
Ženy v boji
To se dalo čekat od začátku. Senátorka Duckworthová totiž sloužila jako pilotka vrtulníku v Iráku. Účastnila se bojových misí a při jedné z nich byl její stroj sestřelen. Přišla o obě nohy. Hegseth se přitom v minulosti vyjadřoval v tom smyslu, že nechce, aby ženy mohly sloužit přímo v boji.
Na toto téma se ho dotazovala i demokratická senátorka Elizabeth Warrenová. Hegseth se snažil svá minulá vyjádření mírnit s tím, že mu jde jen o to, aby platily pro všechny stejné a vysoké standardy. Demokratické zástupce ve výboru ale zjevně nepřesvědčil.
Návrat k válečnickému étosu
Ve své úvodní řeči Trumpův nominant zdůraznil, že jeho úkolem je vrátit do amerických ozbrojených sil bojovnost, smrtonosnost, meritokracii, standardy a připravenost. Šlo především o narážku na aktivity v oblasti diverzity a inkluze, které jsou konzervativcům dlouhodobě trnem v oku. Podle nich odvádějí pozornost od primárního úkolu ozbrojených sil, kterým je vyhrávat války.
Konkrétní detaily, jak by toho chtěl docílit, se ale veřejnost nedozvěděla, protože se na ně nikdo ze senátorů důkladněji neptal. Možná jedinou výjimkou byla výměna s nejvýše postaveným demokratem ve výboru Jackem Reedem. Ten Hegsetha konfrontoval s případem dvou příslušníků amerických ozbrojených sil odsouzených za vraždu tří afghánských civilistů.
Kandidát na ministra tehdy jako moderátor stanice Fox News vyzýval prezidenta Trumpa, aby zasáhl a dal jim milost. To podle Reeda vzbuzuje obavy, zda Hegseth respektuje vojenské soudy a mezinárodní válečné a humanitární právo. Podle Reeda to dokazují i jeho dříve napsané texty, v nichž napadá Ženevské konvence. Hegseth reagoval, že tzv. pravidla nasazení vycházející z těchto norem často v praxi nelze dodržet.
Bez republikánského odporu
Hegseth může být i přes vypjaté momenty a trapný okamžik po dotazu na země ASEAN o něco klidnější. Zdá se, že republikánský odpor, který se proti němu zvedl těsně po jeho nominaci, ustal. Všichni republikánští členové výboru se zdáli být plně na jeho straně. Při hlasování na plénu si může dovolit ztratit tři republikánské hlasy, za předpokladu, že se proti němu postaví všichni demokraté a nezávislí senátoři.