Pokud pozorně čtete projevy zvolených politiků a programy stran, možná budete tímto tvrzením překvapeni, ale Slovensko může mít nejslušnější vládu ve střední Evropě, píše bývalý šéfredaktor slovenských Hospodářských novin Peter Vavro.
Slovensko potřebuje vládu zdravého rozumu v ekonomice a sociální politice, respektive prosazování principu „padni, komu paní“ v justici. Pokud dobře čtete projevy zvolených politiků a programy stran, možná budete překvapeni, ale Slovensko může mít nejslušnější vládu ve střední Evropě.
Pokud však čtete pouze komentáře ve „starých“ (tisk) a „nových“ (web, sociální sítě) médiích, bude vám to znít jako sci-fi ze země, o které jste si dosud mysleli a četli, že ji po parlamentních volbách ovládli neonacisté, fašisté, extremisté a populisté. Není tomu tak. Držte si klobouky, začínáme…
Ekonomičtí liberálové Richarda Sulíka (Svoboda a solidarita), protikorupční aktivisté Igora Matoviče (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti – NOVA), pragmatičtí nacionalisté Andreje Danka (Slovenská národní strana), umírněná maďarská menšinová strana Bély Bugára (Most-Híd), populistický podnikatel Boris Kollár (Jsme rodina) a středová Síť Radoslava Procházky jsou odsouzeni ke spolupráci. V dobrém i ve zlém. V dobrém: na snižování daní, odvodů a korupce, respektive na podpoře zaměstnanosti a (už konečně) také střední vrstvy. Ve špatném: v poznání, že jejich nedohoda a následné předčasné parlamentní volby budou jejich politickou sebevraždou v přímém přenosu.
Ano, toto je reálný model povolební situace na Slovensku. Může nastoupit vláda, která bude méně krást a více nechávat těm, co skutečně pracují, a může nastoupit vláda, která se bude muset smířit s vzájemnou křížovou kontrolou, protože jinak by neuspokojila nároky a zájmy více politických stran.
Možná budete překvapeni, ale v takovém modelu nefiguruje Směr – sociální demokracie Roberta Fica, ba dokonce ani Lidová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby, který zabírá na Slovensku svým nevoličům zbytečně mnoho času a energie.
Pokud taková vláda upřednostní práci, výkon a výsledky, bude tím snižovat prostor pro iracionální hněv na systém, demokracii, politiku a zejména… na sebe samotnou. A taková vláda bude vědět, že musí. Druhou šanci totiž nedostane.
Na Slovensku se nic světoborného nestalo, pouze DNA části Slováků, kteří ve 30. letech minulého století volili ľuďáky, v 90. letech mečiarovce a pak zase Směr-SD, přerozdělila jejich hlasy pro Směr-SD z roku 2012 mezi Směr, SNS a Kotlebu. Je to varování? Ano. Je to důvod k panice? Ne.
Faktor Kotleba, fenomén Fico či odpor vůči systému nestačily na totální zvrat: Slováci ve volbách a politici po volbách položili na stůl řešení, které může zlepšit Slovensko. Lidé pouze potřebují vidět dohodu, práci a výsledky. Nebudete tomu věřit, ale v tomto se Slováci neliší od zbytku civilizovaného světa.
Peter Vavro