Před nebezpečnými nacionalistickými tendencemi v Polsku varuje petice, která v současnosti vznikla na podporu zdejších židů. Upozorňuje například, že po dva roky úřady tolerují činnost krajních nacionalistů – pochody s nacistickými hesly, pálení figuríny představující žida nebo obsahy portálů národoveckých organizací.
Celý text petice:
Našim židovským přátelům a těm, kteří jim chtějí vyjádřit solidaritu…
Přátelům židům
Nemysleli jsme si, že budeme muset našim přátelům, spoluobčanům, polským židům opět vyjadřovat bratrství a solidaritu. Je to zlý sen.
Teprve nedavno jsme ve svobodném Polsku začali slušně a bez omezení mluvit o polsko-židovských vztazích, mimořádně citlivé záležitosti. Diskutovali jsme o společných dějinách a v centru Varšavy bylo postaveno úžasné muzeum Polin. Vědecký výzkum, film, literatura se tímto těžkým a pro židy i Poláky bolestným tématem zabývaly. Podceňovat nelze ani činnost nevládních organizací, často místních. Ještě zůstalo hodně, co je třeba udělat, ale atmosféra byla dobrá. Hrozný, nedomyšlený zákon o Ústavu národní paměti probudil v Polsku démony.
Po dva roky úřady tolerují činnost krajních nacionalistů – pochody s nacistickými hesly, pálení figuríny představující žida, obsahy portálů národoveckých organizací. Ze školského systému mizí prvky výuky k multikulturalismu, ministr školství neví, kdo organizoval pogrom v Kielcích a kdo vraždil židy v Jedwabném. Šéf Ústavu národní paměti, který má z moci nového zákona dohlížet na historickou pravdu o Polsku, zapomíná, že je známo, kdo spáchal ten druhý zločin, a že to byl právě Ústav národní paměti, který to před několika lety objasnil.
Protest Izraele a pak i USA proti zákonu o Ústavu paměti národa vyvolal vlnu antisemitských vyjádření na internetu a ve veřejných médiích. Z úst známých publicistů, příznivců strany Právo a spravedlnost, pracovníků polské veřejnoprávní televize, jsme slyšeli hanebná antisemitská slova. Před prezidentským palácem stáli národovci s heslem „Sundej jarmulku a podepiš zákon“. Prezident podepsal a ve svém vystoupení se k těmto výzvám vůbec nevyjádřil. To vše se děje v předvečer 50. výročí března 1968, jednoho z nejodpornějších momentů naší nedávné historie. Nyní stejně jako tehdy se naši spoluobčané cítí ponížení a ohrožení.
Nemůžeme zůstat lhostejní vůči vlně nenávisti a ohavného jazyka.
Chceme vás ubezpečit – jsme s vámi solidární, to vše nás také uráží a bolí.
Překlad: Michal Klíma
Petice byla zveřejněna 8. února odpoledne na internetu na adrese https://naszademokracja.pl/petitions/do-przyjaciol-zydow. Během několik hodin ji podepsalo přes dva tisíce signatářů. Na uvedeném odkazu je možné podpisy sledovat.