Klub na obranu demokracie (KOD) zahajuje petici proti obsazení funkce Veřejného ochránce práv členkou členkou Babišova hnutí ANO Helenou Válkovou, bývalou členkou KSČ, o níž se navíc zjistilo, že byla spolupracovnicí neblaze proslulého prokurátora Urválka. Válková byla normalizační komunistka, která se podílela na ideovém zdůvodnění potlačování občanských práv v době totalitního režimu.
Na své nadcházející schůzi budou poslanci Parlamentu ČR mimo jiné volit veřejného ochránce práv. Mandát dosavadní ombudsmanky Anny Šabatové v únoru vyprší. Vzhledem k rozložení sil v Poslanecké sněmovně hrozí, že její místo zaujme prof. Helena Válková, blízká spolupracovnice Andreje Babiše a kdysi členka normalizační KSČ. Klub na obranu demokracie tomu chce v rámci svých sil a možností zabránit a vyzývá demokratické politiky, představitele velkých občanských iniciativ i nezávislé novináře, aby se v této záležitosti angažovali.
Zároveň prosíme čtenáře, kteří s námi souhlasí, aby nás podpořili svým podpisem zde
Plný text prohlášení:
Institut veřejného ochránce práv nepatří do rukou Nových pořádků!
Prohlášení Klubu na obranu demokracie
V příštích týdnech bude Sněmovna PČR rozhodovat o tom, kdo nahradí dosavadní veřejnou ochránkyni práv Annu Šabatovou, jejíž funkční období skončí v únoru tohoto roku.
Senát PČR navrhl své dva kandidáty již 4. prosince: vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandra Schorma a advokáta Jana Matyse. Prezident Zeman nato 14. prosince nominoval dosavadní zmocněnkyni vlády pro lidská práva Helenu Válkovou.
O instituci veřejného ochránce práv proběhly v době, kdy byla zákonem č. 349/1999 Sb. vymezena, velké spory. Mnozí se domnívali, že je v demokratickém státě zbytečná. Dnes, kdy demokracii střídají Babišovy a Zemanovy Nové pořádky, vypadá situace docela jinak.
Úlohou ombudsmana je působit k ochraně osob před jednáním úřadů a dalších institucí v zákoně uvedených, pokud je v rozporu s právem či neodpovídá principům právního státu. Jeho pravomoci mají své meze, ale právě v dnešní době vůbec nejsou nevýznamné.
Při dnešním rozložení sil v PS PČR bude obtížné zabránit zvolení prof. Válkové. Strany Nových pořádků (ANO, nyní s podporou ČSSD, KSČM a SPD) v ní mají velkou většinu. A tak místo, které zastával obhájce nespravedlivě stíhaných Otakar Motejl, disidentka Anna Šabatová a někdejší soudce ÚS Pavel Varvařovský, nyní nejspíš zaujme blízká Babišova spolupracovnice a někdejší členka normalizační KSČ. Přesto by bylo hanebné proti tomu veřejně nevzdorovat na půdě Parlamentu, ve veřejném prostoru i v těch nezávislých médiích, která ještě zbývají. Aby bylo vidět, že tu i v dnešní nevábné situaci je jasná hranice mezi Novými pořádky na jedné straně a demokracií, k níž jsme se dopracovali po roce 1989, na straně druhé. A aby bylo vidět, kudy ta hranice vede.
Obracíme se proto na demokratické politiky, představitele velkých občanských iniciativ i nezávislé novináře a prosíme je, aby se v té věci více angažovali. My se v rámci našich sil a možností pokusíme o totéž.
Pokud s námi souhlasíte, připojte svůj podpis zde.
V Praze, 10. ledna 2020
Výbor Klubu na obranu demokracie
Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Miroslav Fleischman, Pavel Otto, Jan Scheinost