Snaha Miloše Zemana směřovat Českou republiku na východ, konkrétně ke spolupráci s Ruskem a Čínou, je pro velkou část občanů nepřípustná. Vzhledem k tomu, že přední politici vyměnili možný zisk za skutečnost, že dále nebudou kritizovat například dění v Tibetu, kde totalitní Čína porušuje lidská práva, vznikla petice, která vyjadřuje velkou nespokojenost s jednáním prezidenta a vládního kabinetu. Upozorňuje mimo jiné na fakt, že zahrávat si s komunistickou velmocí už v minulosti pro ČR nedopadlo dobře.
Text petice (bez redakčního zásahu):
My, níže podepsaní:
STYDÍME SE ZA TO, že prezident Zeman a vláda se rozhodli vyměnit principiální obhajobu lidských práv za spolupráci s komunistickou totalitní Čínou. Jde o kolosální selhání „politické elity“, která nejen že přestala upozorňovat na případy porušování lidských práv v Číně a Tibetu, ale sama aktivně čínský komunistický režim legitimizuje.
STYDÍME SE ZA TO, že si Česká republika zadává s komunistickou totalitní velmocí, ačkoli by měla mít ještě stále živé vzpomínky na komunismus, a měla by být proto vzorem odpovědnosti a solidarity s utlačovanými. Spolupráci s komunistickým totalitním režimem považujeme za kolaboraci.
STYDÍME SE ZA TO, že Česká republika oslabuje společnou pozici EU k Číně a neupozorňuje na témata lidských práv, jak uvádí usnesení Evropského parlamentu v rezoluci ke vztahům EU – Čína z 16. prosince 2015.
STYDÍME SE ZA TO, že zástupci České republiky nedávají při diplomatickém kontaktu s Čínou dostatečně nahlas najevo solidaritu s čínskými politickými vězni a disidenty.
KRITIZUJEME prezidenta a předsedu Komunistické strany ČLR Si Ťin-pchinga za zostřování represí. Čínský komunistický režim vězní nejméně 1327 politických vězňů, nese odpovědnost za 144 případů sebeupálení Tibeťanů, nese odpovědnost za masové zabíjení stoupenců učení Falung-Kung. Dopouští se zločinů proti lidskosti včetně vražd a mučení.
VYZÝVÁME ministra zahraničí Zaorálka, aby se prostřednictvím velvyslance ČR v Číně ohradil – v souladu s postoji USA, Kanady, Japonska a EU – proti přijetí tzv. protiteroristického zákona, který umožňuje ve jménu národní bezpečnosti používat ještě drakoničtější akce proti Tibeťanům, Ujgurům či čínské občanské společnosti.
VYZÝVÁME předsedu Poslanecké sněmovny Hamáčka, aby ctil usnesení Poslanecké sněmovny z 1. 4. 2008, ve kterém „Poslanecká sněmovna vyzývá všechny své představitele, aby při mezinárodních jednáních aktivně vystupovali na obranu lidských práv obyvatel Číny a Tibetské autonomní oblasti.”
VYZÝVÁME vládu, aby vypracovala a projednala zprávu o situaci na poli lidských práv v Číně v roce 2015 a předložila tuto zprávu k projednání Poslanecké sněmovně, podobně jako se děje v řadě demokratických civilizovaných zemí.