Překvapivý vývoj má kauza sochy rudoarmějce v litoměřickém parku Jiráskovy sady. Poté, co odpůrci sochy po několika veřejných setkáních a petici za odstranění památníku dosáhli toho, že místní zastupitelé rozhodli, že město přesun sochy začne řešit, objevila se ve městě další petice. Tentokrát je to sběr podpisů za zachování sochy rudoarmějce v Litoměřicích. Za touto peticí stojí zdejší komunisté.
Nová petice argumentuje tím, že socha ze sedmdesátých let dvacátého století do parku patří, prý je cenná a její odstranění přinese velké finanční náklady. O soše ruského samopalníka potom mluví jako o „části umělecky a kulturně cenného mobiliáře parku“.
„Město se rozhodnutím zastupitelstva po více než 34 letech od sametové revoluce, během kterých byl pomník draze udržován, restaurován, a dokonce modernizován, snižuje k obrazoborectví, což je kunsthistorické a památkářské faux pas a rovněž ekonomický nesmysl. Absurdnost odstranění sochy je korunována skutečností, že významný podíl finančních nákladů na její pořízení byl (v letech 1972–1975) hrazen z veřejné sbírky občanů Litoměřic a okolí,“ namítají autoři petice za zachování rudoarmějce.
Odstranění památníku podle nich zničí celý koncept parku, který je obklopen několika školami. „Odstranění části umělecky a kulturně cenného mobiliáře parku, kterým socha rudoarmějce je, nevratně poškodí koncept, na základě kterého byl park nákladně rekonstruován, a v neposlední řadě i obraz města Litoměřice jako moderního (kulturního) bodu pro setkávání veřejnosti v České republice,“ vysvětlují svůj pohled na věc zastánci sochy okupanta v parku Jiráskovy sady. Ti se sdružují v iniciativě nazvané Litoměřice jinak. Reálně však jde o aktivitu litoměřických komunistů. Pod peticí je podepsaný bývalý zastupitel za KSČM Václav Dycka a členové KSČM Anna Vytlačilová a Lukáš Pařízek, který se nyní mimo jiné objevuje na kandidátce do Evropského parlamentu vedené Kateřinou Konečnou.
Socha vojáka sovětské armády je v parku Jiráskovy sady v Litoměřicích umístěna už 49 let. Voják v jedné ruce drží prapor, ve druhé samopal. Dílo nese název Čest a sláva sovětské armádě. Stojí v jednom z rohů parku při cestě z centra historického města, okolo sochy chodí denně žáci a studenti do škol, které park zčásti obklopují. A to byla jedna z věcí, která trápí odpůrce sochy. Fakt, že děti denně musí chodit okolo sochy okupanta.
„My nezpochybňujeme oběti – vojáky Rudé armády, kteří padli při porážce nacismu, ostatně ti mají památník na místním hřbitově. Bohužel lidé ale netuší, že v tomto případě nejde o památku na vojáky bojující za II. světové války, ale o památník okupantům. Získali jsme zadávací dokumentaci z roku 1972. Tam není ani slovo o válce a osvobození. Je tam stále opakováno něco o vynikajících vztazích Československa a Sovětského svazu,“ vysvětlil na konci loňského roku v rozhovoru pro deník FORUM 24 Petr Kvapil z iniciativy požadující odstranění sochy.
„Nechápeme, proč máme mít v parku ruského kulometčíka, když nás Rusko označuje za nepřítele, a navíc když vidíme, co páchá na Ukrajině a nejen tam. Zkrátka nevím, proč bychom tady měli mít sochu válečníka nepřátelské armády,“ dodal tehdy Kvapil.
Pokusů o odstranění památníku proběhlo od roku 1989 několik, ten poslední po zahájení ruské války proti Ukrajině byl nakonec úspěšný. Na konci února litoměřičtí zastupitelé schválili usnesení, na jehož základě se město začne odstraněním sochy zabývat.