Novela autorského zákona, kterou prosadil hlasy vládních poslanců pětikoalice poslanec za STAN Jan Lacina, přinesla nezamýšlený důsledek. Místo silnějšího postavení vydavatelů připravila novela celou řadu z nich o pravidelné příjmy. Americká společnost Google totiž v úterý s okamžitou platností zrušila zařazování mediálního obsahu ve své službě „Výběr Zpráv Google“ (Google News Showcase). V této souvislosti vznikla vydavatelství FORUM 24 škoda, která v ročním rozpočtu představuje takřka 1,9 mil. korun. To může mít v celkovém hospodaření našeho vydavatelství likvidační povahu.
Jan Lacina přesvědčil poslance a senátory, že je třeba prosadit silnější pozici médií vůči provozovatelům internetových vyhledávačů, agregátorů zpráv či sociálním sítím při sjednávání licenčních poplatků za využívání článků. Tvrdil jim, že podporou mimořádně tvrdého opatření v novele autorského zákona donutí stát vyhledávače, tedy zejména Google, k důslednému placení za šířený obsah. Novela jde výrazně nad rámec stávajících evropských předpisů a zavedla pokutu do výše jednoho procenta celkového (celosvětového) ročního obratu firmy, pakliže by Google neplatil licenční poplatky a odmítl jednat o získání licence. Nová česká regulace ale nepočítá s tím, že by vyhledávač vůbec nezařazoval mediální obsah ve formě, která podléhá ochraně podle autorského zákona.
Google v prohlášení uvádí, že „zobrazování potenciálně chráněného obsahu pro nás za těchto podmínek znamená nepřiměřené finanční a provozní riziko, protože i v případě rutinních aktualizací našich služeb bychom riskovali nepřiměřeně vysokou pokutu“.
Reakce na novelu autorského zákona popsala společnost Google následovně:
„Vzhledem k výše popsaným rizikům nemáme jinou možnost než odstranit v Česku náhledy zpravodajského obsahu vydavatelů z Evropské unie z Vyhledávání, Zpráv a služby Discover. Jedná se o obsah, který může být chráněn novelou autorského zákona, tzn. o úryvky článků a náhledy obrázků a videí. Zobrazování titulků a odkazů se nijak nezmění. Museli jsme také učinit složité rozhodnutí a ukončit v Česku náš licenční program Výběr Zpráv Google (Google News Showcase), který nám doposud umožňoval platit vydavatelům za výběr obsahu pro Zprávy Google a službu Discover. Novela autorského zákona bohužel představuje pro naše produkty příliš zásadní omezení a finanční a provozní rizika, která z ní vyplývají, pro nás nejsou dlouhodobě udržitelná.“
Důsledkem novely bude pravděpodobně nižší šíření obsahu, který kontrolují profesionální editoři. Ve službě Výběr Zpráv Google mohli uživatelé najít články řady médií, kupříkladu Deníku N, Respektu, Hospodářských novin, Aktuálně.cz či zprávy ČTK. To má tedy nyní skončit.
Vydavatelství FORUM 24 nyní hledá cestu, jak vyrovnat výpadek v příjmech. Poslanec Lacina přitom odmítl žádost o schůzku, kde jsme se chtěli dozvědět, jaké jsou šance výpadek nahradit. Odmítnutím poslance Laciny bylo mimořádně arogantní sdělení o tom, že na schůzku s vedením FORUM 24 „nemá čas“.
Pozorovatelé na twitteru soudí, že Lacina při prosazení novely hájil zájmy velkých vydavatelů, tedy Mafry Andreje Babiše a CNC Daniela Křetínského, kteří neměli s firmou Google licenční smlouvy. To Lacina v esemesce odmítl, ale nevysvětlil, jak ho tedy konkrétní znění novely vlastně napadlo.
Hořkou ironií je, že poslanci vládní koalice SPOLU, Pirátů a STAN chtěli novelou pomoci médiím, ale nezajistili si k rozhodování potřebné informace a ve skutečnosti řadě z nich zřejmě velmi zásadně uškodili. Naděje, že kolektivní správce autorských práv vymůže z firmy Google licenční poplatky za něco, co vyhledávač nebude používat, se jeví jako pofidérní. Bylo by radostí se mýlit.
Rozhodnutí, zda bude možné i nadále provozovat FORUM 24 a Týdeník FORUM, provedeme po volbě prezidenta. Podmínkou pokračování provozu redakce je nalezení náhradních finančních prostředků potřebných na tvorbu obsahu, který z důvodů silného šíření není za platební bránou. Deník FORUM 24 byl v listopadu 9. nejčtenějším zpravodajským webem v České republice.