NÁZOR / Ačkoliv se dnes ozývají hlasy, že slovní hodnocení žáků by bylo v některých ohledech lepší než primitivní stupnice od jedničky do pěti, školy a průzkumy se této metody drží. Vypovídací hodnota známkování vlády je přitom asi stejná, jako když jde o školáky. Posuzuje se výsledek a nikoho nezajímají příčiny.
Představme si situaci. Dítě z rozvrácené rodiny, otec pije a matka courá po nocích, nebo naopak. Dítě se při slabé žárovce pokouší aspoň něco naučit, ale moc mu to nejde a dostane druhý den za čtyři, nebo za pět. Do jisté míry můžeme to hodnocení považovat za objektivní, pokud ze čtyř příkladů spočítalo jeden, nebo žádný. Nikoho, kromě snad výchovného poradce jednou za čas, nezajímá, proč to k takovému konci dospělo.
V lékárně nejsou některé léky. Ministr Válek je nesehnal. Za pět. Že nejsou léky po celé Evropě? Nezajímá, chceme své pilulky, ministr je tam přece od toho.
Zdražily potraviny? Ať s tím Fiala něco udělá. Že potraviny produkuje Babiš a má rekordní zisky? Pan Babiš ale pro „našilidi“ sehnal peníze, přidával jim, neokradl důchodce o jejich svatým právem zaručenou valorizaci! Za pět.
Jak dopadlo vládní vysvědčení podle průzkumu agentury Median pro Český rozhlas?
Nejlépe dopadla zahraniční politika s průměrnou známkou 3,24. Konkrétně jedenáct procent oslovených by vládě dalo jedničku, osmnáct procent dvojku, dvacet osm procent trojku, dvacet procent čtyřku a dvacet dva procent lidí pětku.
Nejhorší známku dostala vláda za zvládání inflace, tu dotazovaní průměrně ocenili známkou čtyři. Pokud jde o komunikaci vlády s veřejností, tak tu zvládá vláda na jedničku jen podle jednoho procenta dotazovaných. Dalších osm procent respondentů by dalo dvojku, dvacet pět procent trojku, dvacet šest procent čtyřku a nejvíc – čtyřicet procent – by vládě za komunikaci dalo pětku.
U komunikace se můžeme zastavit. Máme v paměti „komunikaci“ Babišovy vlády v době covidu. Bylo to čiré zoufalství. Zmatené přijímání opatření, která se záhy měnila, když se zvedla vlna odporu na internetu. Vyplatilo se počkat den, jestli pokyny skutečně platí. Řada z nich nebyla právně dobře podložena, takže dnes může antivax klika jásat nad každým dalším soudním rozhodnutím, které konstatuje, že nějaký zákaz byl nezákonný. Tohle a k tomu neschopnost vysvětlit, proč se něco zavádí, zkompromitovalo i pokyny, které byly rozumné. Následky byly tragické a stálo to dost lidí život.
Pak je tu „komunikace“ Andreje Babiše osobně, výroky soudně usvědčeného lháře, který vykládá, co se mu zrovna hodí, a příšerným jazykem, který připomíná někdejší české vysílání Radia Tirana ze socialistické Albánie. Tady to ale Babišovým stoupencům nevadí. Podle nich jejich zachránce komunikuje skvěle.
Tohle všechno rozumný člověk ví, ale vláda stejně ve známkování dopadla špatně a v předmětu „komunikace“ nejhůř. Přitom když sledujeme televizní debaty a výměnu názorů mezi politiky na sociálních sítích, je to v pořádku. Ministři a další politici koalice umí na primitivní výkřiky opozičních figur odpovědět a má to logiku. Nezaměstnanost je nízká, bez ruského plynu jsme nezmrzli. Český statistický úřad zveřejnil inflaci za listopad. Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,1 procenta a meziročně o 7,3 procenta, což bylo o 1,2procentního bodu méně než v říjnu. To je dobrý výsledek.
Jedním z vysvětlení mizerného hodnocení vládní komunikace je možná to, že vlastně máme dojem, že není. Komunikují jednotlivé osoby, ale vláda nepůsobí jako jedna bytost, která má jasný tah na branku a sebevědomí. Při koalici pěti stran to lze pochopit, což ale ještě neznamená, že pochopením se něco změní.
Tady můžeme dát jen jednu nevyžádanou radu. Stojíte proti profesionálním demagogům, kteří se neštítí ničeho. Berte to vážně.