Předseda vlády Petr Fiala svojí cestou do Kyjeva získal uznání a překvapil i leckoho, kdo ho do té doby podceňoval a příliš si ho nevážil. Premiér převzal iniciativu a podařilo se mu překrýt a zatlačit do pozadí veškerou kritiku, o kterou se na adresu jeho vlády snažilo opoziční hnutí ANO. To nyní působí bezradně, a místy až směšně. Klíčová otázka přitom je, zda se Fialovi výše zmíněnou iniciativu podaří udržet i do budoucna. Zatím k tomu má nakročeno dobře, ale situace, ve které se Česká republika v následujícím období ocitne, rozhodně nebude jednoduchá.
Šéfredaktor Mladé fronty DNES Jaroslav Plesl napsal minulý týden v pátek na svůj facebookový profil, že po březnových preferencích bude Fiala na ručník. O týden později se naopak zdá, že premiér Petr Fiala je na vrcholu svých sil. V úterý se sešel s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě a ve středu se triumfálně vrátil zpátky do České republiky.
A když se ještě zastavíme u těch preferencí, tak podle posledního volebního modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi by koalice SPOLU získala 32,5 procenta hlasů a hnutí ANO jen 27,5 procenta. Přičemž v loňských říjnových volbách SPOLU obdrželo 27,79 procenta, takže v současné době si vede výborně a jeho podpora u voličů roste.
Samozřejmě dalo by se namítnout, že Plesl psal o březnových preferencích, kdežto uvedený volební model Kantaru je únorový, přičemž sběr dat pro tento model se uskutečnil mezi 14. únorem a 4. březnem. Na březnový model a preference si tak ještě musíme počkat. Přesto to zatím na ručník pro Fialu nevypadá, naopak. Premiér Petr Fiala se od začátku války na Ukrajině celkem přesvědčivě projevuje jako státník a svou cestou do Kyjeva na svou stranu dostal i ty, kteří k němu zastávali spíše skeptický postoj.
Naproti tomu hnutí ANO bezradně přešlapuje na místě. Zčásti se to dá svést na zdravotní problémy Andreje Babiše, který aktuálně pobývá v IKEM. A je pravda, že Babišovo uskupení je natolik postavené na svém předsedovi, že stačí, aby byl týden v nemocnici, a už je to na působení jeho hnutí navenek docela dost znát.
I tak ale můžeme říct, že poslední téma, kterého se hlavní opoziční síla chytla, bylo zdražování pohonných hmot, kde kritizovala vládu za to, že nezastropovala jejich ceny. Stačilo však, aby Fialova vláda oznámila, že ministerstvo financí bude kontrolovat marže prodejců pohonných hmot, a cena benzinu a nafty šla dolů (dodejme, že uvedené oznámení asi nebylo jediným důvodem, proč se tak stalo). Babišovo ANO o tohle téma přišlo a nové zatím nenašlo.
Příchod a dlouhodobý pobyt válečných uprchlíků
To však neznamená, že se situace během následujících týdnů či měsíců nemůže změnit. Vláda Petra Fialy musí řešit spoustu otázek a problémů kolem statisíců uprchlíků, kteří do Česka přišli. A jedna věc je zvládnout jejich samotný příchod a druhá jejich dlouhodobý pobyt a integraci a v neposlední řadě soužití s občany České republiky.
Je zřejmé, že to nebude snadné, a může se stát, že česká veřejnost začne počínání vlády hodnotit výrazně kritičtěji. I to je důvod, proč si premiér Fiala musí udržet současnou iniciativa a být tím, kdo určuje hlavní politickou agendu v Česku tak, jako se mu to podařilo s cestou na Ukrajinu. Nejhorší, co by se mu mohlo stát, by bylo, kdyby začal defenzivně reagovat na různé potíže a útoky na jeho vládu, které se dříve či později objeví.
Je proto dobře, když už ve čtvrtek předseda vlády upozornil na to, že pokud je v České republice aktuálně už 270 000 válečných uprchlíků, „jsme na samé hranici toho, co dokážeme bez větších problémů absorbovat“. Petr Fiala to prohlásil na tiskové konferenci po mimořádném jednání tripartity.
To neznamená, že nedokážeme poskytnout domov i většímu počtu uprchlíků, v takovém případě je ale třeba počítat s tím, že to budou provázet větší či menší potíže, je nutné se na to připravit, počítat s tím a dělat všechno pro to, aby ty potíže byly co nejmenší. Důležité je, že o tom premiér hovoří, a bude o tom potřeba mluvit ještě mnohem více.
Důležité je i to, že Fiala věří tomu, že Česko si nakonec s nastalou situací poradí: „Uprchlická vlna je svou rychlostí a velikostí nesrovnatelná. ČR to zvládne. A zvládneme i větší počty, musíme k tomu provést některé úpravy systému a musíme mít také finanční prostředky. Nechceme od EU, aby se zaváděly kvóty, ale aby existovala finanční solidarita k zemím, které jsou nejvíc postiženy uprchlickou vlnou,“ uvedl premiér.
Tvrdá zkouška pro českou společnost
A stejně tak bude nutné se postavit čelem i k dalším problémům. Jedním z nich je například státní rozpočet, rozpočtové schodky a zadlužování České republiky. Ostatně to jediné, na co se teď hnutí ANO zmůže, je ústy bývalé ministryně financí Aleny Schillerové vyzývat vládu k tomu, aby co nejrychleji připravila novelu zákona o státním rozpočtu na letošní rok. Jako to Schillerová učinila rovněž ve čtvrtek po jednání stínové vlády hnutí ANO.
Vláda chce novelu předložit později, až budou jasné konkrétní potřeby úprav v návaznosti na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny i českým občanům a firmám kvůli rostoucím cenám energií. „V nejbližší době neplánujeme novelu státního rozpočtu, rezorty mají dostatek prostředků. Budeme však muset reagovat na ruskou agresi, vývoj na burzách, na ceny energií a dalších produktů. Musíme si uvědomit, že kromě klasické války na Ukrajině jsme jako západní země v hybridní a ekonomické válce s Ruskem, což přináší další náklady, které dopadnou na rozpočet a bohužel také na občany,“ zdůraznil už dříve ministr financí Zbyněk Stanjura.
Přesto by bylo namístě, aby vláda v aktuální situaci zvážila, jestli není vhodný čas na to přehodnotit záměr snížit schodek státního rozpočtu na letošní rok a vládní plány do budoucna (Stanjura chce deficit státního rozpočtu během tohoto volebního období dostat až na 150 miliard korun).
Je potřeba počítat s tím, že v následujících měsících a letech bude soudržnost české společnosti vystavena tvrdé zkoušce, a pokud má zvládnout velké výdaje spojené už jenom se vzděláváním ukrajinských dětí, které tvoří polovinu všech uprchlíků z Ukrajiny, a zároveň se nemá rozložit vlivem tvrdých úsporných opatření v jiných oblastech, bylo by vhodné, aby vláda uvažovala tímto směrem a aby opět i zde Petr Fiala převzal iniciativu.
Fialově vládě se zatím daří a její podpora roste, přesto je však třeba myslet na to, že napětí a různé spory spojené s tak velkým množstvím válečných uprchlíků budou časem narůstat, a jestli to máme zvládnout, bylo by dobré, aby si současná vláda udržela svoji důvěru a podnikala takové kroky, které povedou k tomu, že česká společnost z této zátěžové situace vyjde pokud možno lépe, než vyšla z covidové pandemie.