Premiér Petr Fiala dorazil s mírným zpožděním do Bílého domu na setkání s prezidentem Joem Bidenem. Před novináři si oba politici vyměnili pozdravy a zmínili nejdůležitější témata vzájemných vztahů.
Joe Biden připomenul výročí českého vstupu do Severoatlantické aliance.
„Před pětadvaceti lety, je to skoro na den přesně, Česká republika vstoupila do NATO. Je to ohromné a vy jste skvělým spojencem. Jsme si stále bližší a jsme silnější. Spojené státy a Česká republika prohloubily obrannou spolupráci mezi svými zeměmi. Pokračujete v modernizaci svého obranného průmyslu,“ řekl prezident.
Zmínil také spolupráci v oblasti čisté energie a českou pomoc Ukrajině a snahu Česka zajistit munici pro Ukrajinu. Kongres podle něj „musí schválit financování pomoci Ukrajině“ a „musí to udělat teď“. „Jak víte v České republice, Rusko se nezastaví na Ukrajině.“
Petr Fiala navázal v angličtině a řekl, že vztahy mezi oběma zeměmi mají dlouhou tradici a USA hrály důležitou roli při vzniku Československa. Prezident Masaryk měl americkou manželku a z Prahy pocházela ministryně zahraničí Madelaine Albrightová. Připomenul ruské tanky v ulicích Prahy, které si pamatuje jako dítě, a řekl, že by to nechtěl vidět znovu. Také zmínil českou iniciativu získat munici pro Ukrajinu a nutnost zastavit Putinovu agresi. V Česku je podle premiéra největší počet ukrajinských uprchlíků v přepočtu na hlavu. Připomenul snahu získat letadla F-35 pro Českou republiku. Obchodní výměna podle Fialy každoročně roste a české firmy investují v USA a zaměstnávají tisíce Američanů.
Fiala a Biden se pak odebrali na další jednání. Novináři chtěli položit ještě nějaké otázky, ale jak bývá zvykem, při této příležitosti k tomu nedošlo.
Michael Žantovský, bývalý velvyslanec v USA, okomentoval setkání v přímém přenosu České televize. Zdůraznil, že Biden opakovaně připomenul českou iniciativu ohledně munice pro Ukrajinu. Podle bývalého velvyslance v USA Petra Koláře má toto setkání formální stránku a je předem připravené, ale někdy dojde i k něčemu nečekanému. Tady to neočekává, protože toto jednání „má jasně připravené kontury“. Zmínil, že ekonomická spolupráce je dnes na mnohem vyšší úrovni, než tomu bylo před lety. Dnes už nejsme v pozici „vychovávaného synka“, ale už se propojuje ekonomika, což přes rozdílnou velikost znamená, že jsme už partneři.
Po setkání s prezidentem Bidenem premiér hovořil s novináři.
„Dámy a pánové, mám za sebou jednání s panem prezidentem Bidenem a jeho týmem, bylo to jednání velmi přátelské, pan prezident Biden opakovaně ocenil roli České republiky v současném světě, naše vzájemné vztahy a velmi pozitivně se vyjadřoval o České republice. My jsme probírali řadu témat, která se týkají současné situace ve světě bezpečnostních otázek. Bavili jsme se obsáhle o Ukrajině, o pomoci, kterou Ukrajina potřebuje, shodli jsme se na potřebě pokračování té pomoci.
Pan prezident Biden ocenil českou muniční iniciativu, bavili jsme se samozřejmě také o situaci na Blízkém východě a souvisejících otázkách, probírali jsme také naše ekonomické vztahy. Naši američtí přátelé jsou si dobře vědomi toho, že už i české firmy působí na americkém trhu, investují tady, zaměstnávají americké občany. Bavili jsme se o možnostech posílení této spolupráce, tím hlavním tématem v tomto případě byla jaderná energetika, rozvoj jaderné energetiky, ale bavili jsme se také třeba o potřebě dalších dodávek LNG plynu do Evropy, protože to nám pomáhá a pomohly nám zbavit se závislosti České republiky na ruských dodávkách plynu. Jak už jsem říkal na začátku, to jednání bylo velmi přátelské, ve skvělé atmosféře a několikrát byla oceněna úroveň vztahů mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými, které jsou určitě nejlepší v historii,“ řekl premiér Fiala.