Projednávání návrh státního rozpočtu je podle Petra Fialy načasováno velmi nešťastně. Předseda ODS je přesvědčen, že současná snaha rozdávat peníze daňových poplatníků je jasným předvolebním argumentem vládních stran, které se snaží získat co nejvíce hlasů. Současně však prý rozpočet nereaguje na dobrý ekonomický růst České republiky a nesnaží se zlepšit život občanů.
Přerozdělování financí z rozpočtu je podle Fialy jasným signálem. „Předkládat návrh státního rozpočtu měsíc před volbami je nebezpečné. Pro občany a pro naši budoucnost. Sobotkova vláda se snaží rozdat co nejvíce peněz daňových poplatníků svým oblíbeným skupinám a rozšířit tak počet svých voličů,“ tvrdí předseda ODS. „Je dobře, že se ekonomice daří. Je špatné, že tento růst není využit pro lepší život lidí. Současná situace umožňuje investovat do vzdělání nebo dobrých silnic a přitom připravit vyrovnaný rozpočet,“ myslí si lídr opoziční strany.
„Jednání o rozpočtu by se mělo vrátit na začátek a ministerstvo financí by jej mělo od základů přepracovat. Jenom tak může být Česká republika v budoucnu úspěšná a její rozpočet v dobrém stavu,” uvedl Petr Fiala.
Stejný názor má i ekonomický expert ODS. „Strategie vlády je ‚nastřelit‘ absurdně vysoký deficit, doufat, že realita bude lepší a následně se chlubit příznivějším výsledkem. To je ale projev amatérství, nikoliv znak dobrého rozpočtového hospodaření. Navrhovat v kontextu současného ekonomického růstu, ale i pozitivního vývoje plnění letošního rozpočtu, schodek 60 mld. Kč, je naprosto absurdní, neodráží to makroekonomickou realitu a nikdo takový rozpočet nemůže brát vážně,“ vysvětluje Jan Skopeček.
„Odpovědná vláda by připravila vyrovnaný rozpočet, který by se poctivě snažila naplnit. Návrh rozpočtu vedle nesmyslného schodku přináší i další bobtnání státu. I to je smutným obrázkem priorit této vlády,“ je přesvědčen opoziční politik. „Namísto přerušení diskuze nad tímto bodem, které avizoval premiér Sobotka kvůli dílčím nevyřešeným kapitolám, by vláda měla návrh rozpočtu vrátit ministru Babišovi k zásadnímu přepracování,“ dodává Skopeček.