Premiér Petr Fiala připomenul Listinu základních práv a svobod a hned se na něj snesla vlna kritiky od lidí, kteří si myslí, že se u nás tato práva porušují. Jak je dnes zvykem, jde o lidi, kteří mají o právu mizivé povědomí, Listinu zřejmě ani nečetli a především s plným nasazením bojují proti očkování. Momentálně pod štítem boje proti očkování povinnému.
Petr Fiala na twitteru napsal: „9. ledna 1991 byla Federálním shromážděním ČSFR schválena Listina základních práv a svobod. Spolu s Ústavou České republiky tvoří hlavní součást ústavního pořádku v naší zemi a vyjadřuje vztah mezi státem a občanem. Bojovat za lidská práva je naší povinností.“
Pak následovala smršť (jazykově neupravujeme):
Štípněte mě, jestli se mi to nezdá. První větu jste zvládli, tak si to dočtěte dokonce a snažte se to i pochopit. Nezrušitelná = žádný státní orgán je nemůže legitimně odebrat, nemohou být zrušeny žádným právním předpisem, ani žádným aktem mezinárodního práva. A co je Covidpas?
Nepřijdu si ani svobodná ani rovná v důstojnosti a právech. Naposled jsem se cítila těžce nedůstojně, když jsem musela stát za plotem, zatímco moje dítě zpívalo u stromku na zahradě školy koledy. Kde mám svou svobodu a důstojnost?
Omikronu se teda vůbec nebojím. Už je zcela jasné, že nutnost hospitalizace je zcela na úrovni běžných respiračních virů. Čeho se ale bojím, je naše vláda, která je v hysterii, neschopnosti a podivným ekon zájmům kolem něho schopna způsobit mnohem větší škody než virus sám.
Pane premiére, skončete prosím s diskriminací statisíců občanů, kteří nemoc prodělali (déle než před 6 měsíci) a nebo jsou to zdraví lidé se silnou imunitou. Pro ně bohužel Vámi zveřejněný text nyní neplatí. Ukončete to prosím, hned.
Je-li to Vaše povinnost, tak prosím začněte a ani to nemusí být takový boj. Konec nesmyslnému rozdělování obyvatel, nezákonných opatření a utlačování svobod ve jménu nefunkční ochrany obyvatel proti jejich vůli.
Tak nejdřív k tomu, proč je pochopitelné, že část lidí je naštvaná. Po vypuknutí pandemie na jaře minulého roku přijala vláda Andreje Babiše řadu opatření. Pokud se na ně podíváme z „leteckého“ pohledu, povedlo se tehdy zřejmě zabránit vlně úmrtí, jakou jsme viděli v jiných zemích nebo v regionech jiných zemí. Co se vyloženě nepovedlo, byla zmatenost, s jakou se to dělo, což zkompromitovalo autoritu státu. Bizarní nošení roušek v lese a neustálé změny, kdy jsou v obchodech vymezeny časy pro nakupování jen pro seniory, nemohly vést k ničemu jinému než k zesměšnění i těch opatření, která smysl měla.
Zcela nepochopitelný byl zákaz vycestování z republiky s odůvodněním (Jana Hamáčka, ministra vnitra), že přece nemůžeme volně cestovat ani po České republice. „V jednom okamžiku (vláda) zavřela hranice a nikdo nesměl vycestovat z České republiky. Tak to je absolutně protiústavní. Vláda může v té krizové situaci zavřít hranice, ale pro návrat nebo pro příjezd do země. Ale my máme v ústavě, z důvodů, které si jenom starší lidé pamatují, na ten totalitní režim, my máme výslovné ustanovení, že nikomu nelze bránit v tom, aby tuto zemi opustil,“ řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.
Téměř symbolický byl zásah proti nudistům bez roušky. Že neměli bederní, nevadilo. Neměli ji ale ani na puse. A takhle jsme tu žili.
Řada opatření nebyla zvládnuta po právní stránce, což následně vedlo k tomu, že se na jakékoli nařízení kterékoli vlády bude už každý dívat s podezřením. Je poněkud udivující, že se našli i lékaři, kteří nebyli schopni jako bod jedna nejdřív zkoumat, jestli vydaná nařízení měla nějaký faktický smysl, a pustili se hned do oblasti práva. To samozřejmě jako občané mohou, ale když už je veřejnost vnímá jako lékaře, vysvětlila si to část občanů po svém, totiž že je to nesmysl všechno. Kdyby lékař prohlásil, že na právu vůbec nesejde a ať to občan kouká všechno dodržovat, bylo by to trochu fachidiotské. Když ale není schopen říct, že to a to opatření má smysl, jen to neschopná vláda nebyla schopná právně zdůvodnit, je to selhání a zavádějící informace.
Na podzim 2020 se vládnoucí strany, zřejmě z obavy, že si pokazí pověst „best in covid“, nedaly včas do zavedení opatření po prázdninách, před volbami a před Vánoci. Pozdní zavedení mělo na svědomí desetitisíce mrtvých. Protože ale nějaké restrikce byly, a stejně se stonalo a umíralo, vznikl dojem, že jsou k ničemu.
Tolik tedy k pochopení lidí, kteří jsou postiženi nedůvěrou, a nelze se jim moc divit. Když se zrovna v té nejhorší době střídali ministři zdravotnictví jako apoštolové na orloji, prestiži jejich instituce to taky nepřidalo.
Kyvadlo se ale přehouplo v hlavách některých lidí na druhou stranu a k naštvanosti se přidaly i dezinformace o „experimentálních a zcela neúčinných vakcínečkách“. Když se teď vyžaduje potvrzení o očkování pro návštěvu nějakých míst, je z toho hned covidfašismus a málo chytří aktivisté s nevelkým vkusem na sebe věší židovské hvězdy. Prahou pak putují procesí antivaxerů a popíračů covidu a tváří se jako novodobí disidenti a utiskovaní, přičemž ale ani policie není schopná na nich vymoci dodržování základních pokynů.
Premiér Petr Fiala pak připomene schválení Listiny základních práv a svobod v lednu 1991 u nás a hned to schytá. V ústavě přitom nemáme nic o tom, že by se pro některé profese nemohlo vyžadovat povinné očkování. Ani o tom, že by se vůbec nesmělo vyžadovat nějaké povinné očkování. Povinná očkování už máme. Upravená verze vyhlášky o povinném očkování proti nemoci covid-19, kterou stihla vydat ještě minulá vláda, by měla být známa dřív než 15. února. Současná koaliční vláda Petra Fialy (ODS) chce z předpisu přinejmenším vyřadit povinné očkování pro lidi starší 60 let. Bývalá vláda rozhodla, že se budou muset očkovat také například všichni pracovníci ve zdravotnictví včetně studentů, kteří budou chodit na odbornou praxi, policisté, hasiči nebo vojáci.
Pokud jde o covid, není povinné očkování pro některé skupiny nic zvláštního. Ve Francii se musí očkovat piloti civilní bezpečnosti, letecký personál, který pečuje o oběti, vojáci na trvalých misích civilní bezpečnosti, hasiči. V Itálii musí být naočkovaní všichni zaměstnanci škol a příslušníci policie a armády. V Maďarsku je očkování povinné pro všechny zaměstnance státních institucí. Německý parlament schválil povinné očkování pro zdravotníky a záchranáře a připravuje se všeobecná povinnost. Rakouský kancléř Karl Nehammer trvá na povinném očkování od 1. února. Ve Spojených státech musí být očkovaní všichni federální pracovníci. Takto bychom mohli pokračovat.
Bylo by dobré si všimnout toho, že už nyní máme očkování povinná, zvláštní a mimořádná. „Vyhláška (o očkování) stanovuje i tzv. zvláštní očkování (např. proti hepatitidě nebo proti vzteklině) povinná u konkrétních skupin osob, např. u příslušníků základních složek integrovaného záchranného systému, a mimořádná očkování pro prevenci infekčních chorob v mimořádných situacích (např. očkování proti žloutence typu A po povodních).“ Odvolávat se na Listinu základních práv a svobod je tedy dost nepřípadné.
Petr Fiala to tedy schytal neprávem a údajní bojovníci za svobodu by se měli zaměřit na skutečné problémy. Také by bylo dobré, kdyby napravili své základní neznalosti a nechali se konečně očkovat.