U příležitosti výsledků britského referenda vydáváme tiskové prohlášení Petra Koláře, předsedy Iniciativy pro evropské hodnoty: „V Kremlu se radují, v Bruselu nechápou, ve Washingtonu se diví. Teď ale hlavně žádnou paniku. Začíná fáze střízlivění provázená těžkou kocovinou, ale z toho se probereme. Hledejme spolu s Británií východiska, která by minimalizovala škody a prospěla by jak EU, tak ostrovanům, ale hlavně demokracii. Kromě léčby institucionálních metastáz musí EU řešit zásadní otázku svého leadershipu. Vyvozovat důsledky by neměl jen David Cameron, ale i Jean Claude Juncker. Jeho chování a výhružky musel přece každý slušný člověk, a nejen v Británii, pochopit jako nechutné vydírání a jasné vybídnutí k brexitu. Jeho slova o Britech jako dezertérech jsou přesně vodou na mlýn všech, kteří zbytek Evropy chtějí rozdrobit.
Co se musí změnit? Evropská komise by měla například přestat se svými kontraproduktivními a nepromyšlenými nápady na povinné kvóty pro uprchlíky, kterými dnešní evropskou integraci skutečně rozbíjí. Evropská komise by měla otevřeně uznat, že je naprosto v pořádku, pokud se některé další státy budou chtít přestat účastnit některých integračních projektů.
Kudy teď dál? Největší smysl dává myšlenka Winstona Churchilla vyjádřená v jeho curyšském projevu v roce 1946. Spolupráce Spojených států amerických, evropských liberálních demokracií a dalších svobodných států, které ve světě existují. Tyto tři bloky dávají dohromady sebevědomé demokratické státy, které se respektují a chápou, že míra sdílené suverenity má být taková, aby nás posilovala, ne ponižovala. Jen tak se ubráníme agresivním diktátorům nebo zhoubným nenávistným ideologiím, jako je islamismus.“