Prezidentův poradce Martin Nejedlý se vydal do Ruska na cestu, o které předem nevěděla vláda, ministerstvo zahraničí a zjevně ani velvyslanectví v Moskvě. Nejedlý není státní zaměstnanec, ale má z nějakého důvodu diplomatický pas. Pro Český rozhlas Radiožurnál komentoval tento pozoruhodný počin bývalý velvyslanec v Rusku a dlouholetý diplomat Petr Kolář.
Petr Kolář kritikou vůči Hradu nešetří: „Pan prezident si opět dělá, zdá se, co chce, a nepřijímá fakt, že jsme parlamentní systém, ne prezidentský. Prezident sice vykonává zahraniční politiku, zastupuje stát navenek, ale vždy s mandátem vlády a nemůže si dělat, co chce.“
Říká také, že by z takového setkání měl existovat zápis: „Pokud to není tak, že má pan Nejedlý nějakou speciální misi, kterou by ovšem musela schválit vláda a která by podléhala režimu utajení, tak z toho musí být zápis. Ten by vznikl, i kdyby šlo o utajené jednání, jen by ten zápis byl poté utajen. Vláda ale musí být informována o tom, co tam proběhlo. Jede tam jako představitel hlavy státu, která ho tam vysílá, ale ta hlava státu se musí koordinovat s naší vládou… Nemůže tam jet pan Nejedlý, aniž by vláda věděla, co tam bude dělat. Když už tam tedy jede, což je samo o sobě špatně, tak by si ho vláda potom měla předvolat. Koneckonců se o to asi pokusí parlament, ale Kancelář prezidenta republiky se chová ve vztahu k parlamentu pohrdlivě. Měl by ale zkusit zjistit, co tam pan Nejedlý dělal. Naše ambasáda to vědět nebude, očividně.“
Kolář soudí, že Nejedlý má zřejmě zvláštní postavení kvůli tomu, že má působit na prezidenta Zemana: „Celé to je ale opravdu velmi podivné a vypovídá to o tom, že pan Nejedlý je v Rusku vnímán jako jejich nástroj na penetraci české politiky a na ovládání prezidenta Zemana. Oni přes něj něco zařizují… To, že pan Nejedlý není standardním zaměstnancem Hradu, ale je jakýmsi externím poradcem, a přitom představitelem Lukoilu…to je něco tak nepředstavitelného. Ono je to bohužel reálné, ale ještě před sedmi osmi lety bych si vůbec nedokázal představit, že něco takového se může v demokratické České republice dít. Že země, která je členskou zemí Evropské unie a NATO, má takové manýry. Kam se hrabe Trump v tomto ohledu.“
Ano, to je skutečně zajímavé, že něco jede za prezidenta vyjednávat člověk, který vlastně oficiálně ničím není. Ani diplomat není. Proč je Nejedlý tak důležitý? Proč by měl být lepší, než by byl nějaký profesionál? Má to být snad proto, že má v Rusku nějaké „dobré kontakty“ a „užitečné známé“? Jenže to bychom právě měli vědět, jaké kontakty a známé tam má někdo, kdo se pohybuje kolem hlavy státu. Zvlášť když víme, že po nepovedeném obchodování s leteckým palivem museli Nejedlému přispěchat s finanční pomocí právě Rusové. To je skutečně vzor „českého diplomata“.
Do tohoto stavu jsme se ale nedostali z ničeho nic. Že je Zeman charakterově vadný, bylo jasné už v 90. letech, když ještě ani nebyl premiérem. Pokud ho někdo za čtvrt století neprokoukl, musí mít nějakou poruchu poznání. To, že nakonec jeho volbu prezidentem podporovala i celá Klausovic rodina, vypovídá o zdejších poměrech všechno. Prostě bratrstvo, které už své záměry ani nezastírá, protože si myslí, že je mu všechno dovoleno. Voliči a politici, kteří tohle umožnili, na tom mají svůj podíl odpovědnosti. Na tom, že tu někdo řádí jako ve své gubernii.