Společnost je rozdělená a Petr Pavel by měl být prezidentem aktivním, nikoliv aktivistickým. Měl by hrát roli mediátora, tematizovat důležité věci, které společnost dělí, a neměl by se nechat vtáhnout do každodenního politického provozu, řekl v rozhovoru pro deník FORUM 24 politolog Ladislav Mrklas. Protikandidáta, předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, ovšem nepovažuje za poraženého. Dosáhl nejlepšího výsledku ve své kariéře a opoziční strany by se podle politologa měly zamyslet nad tím, zda již Babiš neovládl prostor natolik, že v něm nebudou mít šanci.
Jak hodnotíte výsledky voleb?
Dalo by se to hodnotit mnoha způsoby. První je volební účast, která znovu vzrostla a ukazuje na to, že v české společnosti existuje vysoká míra odpovědnosti za politiku. Na druhou stranu je třeba připomenout, že se z voleb, ač si to Andrej Babiš nepřál, stalo referendum o něm a významná část voličů řekla Andreji Babišovi coby prezidentovi ne. To jsou dvě hlavní roviny a pak bychom mohli pokračovat dál různými regionálními výsledky a spoustou dalších věcí.
Petr Pavel a vláda Petra Fialy momentálně ponesou obrovskou odpovědnost. Nikdo z nich už nebude moci na nikoho nic shazovat. Vláda a kandidát, kterého podpořila, mají ve svých rukou v tuto chvíli prakticky vše a musí se činit, protože sněmovní volby jsou již za dva a půl roku.
Co myslíte, že voliče zmobilizovalo? Byl to pouze Andrej Babiš?
Když se člověk podívá na proporci výsledků, proti prvnímu kolu se nijak zásadně nezměnila. Oba kandidáti absolutně využili svůj potenciál, přičemž na straně Petra Pavla byl od začátku vyšší.
Podařilo se mu to právě tím, že Andrej Babiš, jak se dalo čekat, musel začít velmi tvrdě útočit, rozjet negativní kampaň, často se pohybovat na hranici lží, fabulací a tak dál, aby získal dalších x set tisíc hlasů. A tím zároveň nahnal voliče Petru Pavlovi. Co se Andreji Babišovi určitě nepovedlo, byla nějaká demoliční kampaň. Je asi skutečností, že dělat dvě věci najednou, a to mobilizovat voliče tvrdou opoziční až extrémní rétorikou a zároveň podobným způsobem odrazovat umírněné voliče, není možné.
Myslíte, že stylem své kampaně odradil od volby i některé vlastní voliče z prvního kola?
Na datech se může ukázat, že i to se mohlo stát. Andreje Babiše ale rozhodně nepovažuji za poraženého, naopak dosáhl nejlepšího výsledku ve své kariéře. Myslím si, že kdo je jedním z poražených, je Tomio Okamura a další menší opoziční strany, které se musí zamyslet nad tím, zda již Andrej Babiš neovládl prostor natolik, že v něm nemají šanci. Myslím si, že vedle všeho vymezování vůči vládě nyní uvidíme tvrdý souboj mezi opozičními stranami.
Může mít na tento eventuální souboj mezi opozičními stranami vliv Petr Pavel jako nový prezident?
Nevím, jak by mohl mít vliv přímo na opoziční souboj. Spíše by se svým reálným počínáním v politice mohl snažit ubrat na dynamice konfliktu, čímž by samozřejmě bral opozici vítr z plachet. Nezáleží to ovšem pouze na novém prezidentovi. Z velké části to závisí na tom, jak se vláda bude po zbytek svého mandátu chovat. Nyní má zhruba rok na to, aby začala zásadně prosazovat reformy, se kterými vyhrála volby, a zároveň uspokojivě vyřešila problémy, které dnes česká společnost má, alespoň do té míry, že se bude moci vykázat reálnými výsledky.
Má Česko našlápnuto k lepší, řekněme reprezentativnější budoucnosti?
Já bych to rozdělil. Z hlediska zahraniční politiky je zvolení Petra Pavla nepochybně pozitivním krokem. Konečně po dlouhé době můžeme být svědky toho, že bude existovat zásadní konsensus mezi klíčovými představiteli zahraniční a bezpečnostní politiky. Staneme se vyzpytatelnějšími partnery a zároveň nám to otevře cestu účinnějším způsobem prosazovat své zájmy.
Co se týče vnitřní politiky, konflikt ve společnosti trvá. Vítězstvím Petra Pavla se uzavírá kapitola, kdy klíčové posty zaujímali politici reprezentující daleko více kritickou část společnosti vůči celému polistopadovému vývoji. Nicméně vzhledem k tomu, jak je společnost rozpolcená, toto vítězství rozhodně nemusí být trvalé a celá politická reprezentace nyní nese odpovědnost za to, aby alespoň částečně dokázala zasypat příkopy, a bude to mít neskutečně těžké. Až se Andrej Babiš ze své porážky vzpamatuje, tak si velmi rychle uvědomí, že je de facto na koni.
Z tiskové konference Andreje Babiše by se mohlo zdát, že již započal další kampaň pro sněmovní volby a že se tedy bude snažit udržet voliče, kteří ho podpořili v této volbě, pro budoucí podporu hnutí ANO.
O tom nepochybuji. Zároveň existuje část voličů hnutí ANO, kteří v prezidentských volbách hlasovali jak v prvním, tak ve druhém kole pro Petra Pavla. Myslím, že stávající potenciál Andreje Babiše ještě nebyl naplněn, a i proto říkám, že je takovým malým vítězem této volby.
Co od něj tedy můžeme očekávat? Bude jeho negativní kampaň pokračovat?
To je něco, co jde Andreji Babišovi nejlépe. On není politik, který by trpělivě pracoval ve sněmovně, přicházel s nějakými konstruktivními návrhy a čekal na svou příležitost. Myslím, že pojede dál ve stejných kolejích a bude pokračovat v tom, co mu nejlépe svědčí.
Takže nemáme očekávat, že by se po další prohře v řadě třeba stáhl?
K tomu by vedla jedině nějaká neočekávaná událost, jako například pochroumané zdraví. Myslím si, že má plnou důvěru celého svého uskupení, které se kolem něj semklo. Dokonce bych čekal, že si to pořádně vyřídí s těmi pár rebely, kteří proti němu vystoupili, aby ukázal, že to má pevně pod kontrolou, a pojede dál.
Jediná věc je ta, že v dohledné době nebudou žádné volby. Je tedy možné, že toho využije, aby nabral síly, objel Českou republiku, zmapoval si situaci a přeorientoval se na jinou pozici, na kterou míří. To mu poskytne velmi dobrý prostor k tomu, abychom ho za nějakou dobu viděli v plné síle.
Společnost je rozdělená. Jak budou voliči Andreje Babiše reagovat? Jaká nálada nastane ve společnosti?
Bude záležet na tom, jak zareaguje Andrej Babiš. Přiznal porážku, ale zároveň řekl, že nevedl negativní kampaň. To je něco, co si vnutit nenechá, a má pravdu v tom, že v mnoha ohledech, když se podíváme do zahraničí, do Spojených států, volební kampaně takto vypadají a nelze očekávat, že se to změní.
Zároveň ale pro velkou část voličů není Petr Pavel takový strašák, jako byl Andrej Babiš pro voliče Petra Pavla. Koho ale tito voliči nemají rádi daleko více, je vláda Petra Fialy, proti které jsou jednoznačně semknutí. Andrej Babiš tedy může jet kampaň dál stejným směrem.
Co by měl Petr Pavel dělat pro to, aby společnost spojil?
Petr Pavel může přispět k upuštění té páry diplomatickým způsobem komentování konfliktních témat s empatií k tomu, že někdo může mít jiný názor. Velmi výrazně by se měl pokusit hrát roli mediátora v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky. Měl by okamžitě zahájit pravidelné schůzky, kde budou všichni, kdo v zahraniční politice hrají roli, včetně opozice, a měl by se pokoušet hledat společného jmenovatele. Mohou to být například důležité strategické dokumenty, na kterých by se mohly jak vládní, tak opoziční strany shodnout.
A pochopitelně by měl být prezidentem aktivním, nikoliv aktivistickým v tom slova smyslu, že bude tematizovat důležité věci, které společnost dělí, bude se snažit hledat styčné plochy a společné prvky, organizovat konference. Zároveň by se neměl plést do vnitřní politiky ve směru, že by vstupoval do jmenování ministrů, komentoval by kroky vlády a opozice. Zkrátka, neměl by se nechat vtáhnout do každodenního politického provozu.
Petr Pavel má také nyní obrovskou zodpovědnost za Ústavní soud, který se v průběhu roku prakticky celý změní. Je potřeba ukázat, že kolem sebe má opravdu dobré poradce, kteří vytvoří takový tým nominantů, který zaprvé senátem bez problémů projde a zadruhé bude reprezentativní v tom, že v něm budou zastoupeny různé právní školy, názory a zkušenosti, aby se Ústavní soud opravdu pokoušel vyvolat pocit ve společnosti, že je možné dosáhnout spravedlnosti. Pocit nespravedlnosti, který má velká část společnosti, je takový, že není možné se normálním způsobem domoci práva a že vítězí ti silnější, a to k rozdělení společnosti velmi přispívá, takže by to pro Petra Pavla mohl být jeden z nejzásadnějších kroků k jejímu propojení.