
Prezident Petr Pavel a Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. FOTO: Kancelář prezidenta republiky / se souhlasem
FOTO: Kancelář prezidenta republiky / se souhlasem

Ruský web argumenti.ru se kriticky vyjadřuje k české zbrojní pomoci Ukrajině. Vyjmenovává údaje o zbrojních dodávkách a současně tvrdí, že k české historii patří kolaborace s nacisty, protože české továrny vyráběly za okupace v době druhé světové války zbraně pro Německo.
„Česká republika letos dodá Ukrajině jeden milion nábojů pro kanóny NATO ráže 155 mm. V příštím roce 300 tisíc. To znamená, že bývalý komunista, prezident Petr Pavel si stanovil za cíl úplné zničení Ukrajinců a Rusů v konfliktu na Ukrajině,“ píše ruský web.
„Nejen na této skutečnosti, ale i v historii České republiky je vidět podlá paralela mezi minulostí a současností. Dnes se tato středoevropská země opět ocitla v epicentru geopolitického konfliktu, tentokrát jako jeden z klíčových dodavatelů zbraní na Ukrajinu,“ pokračuje ruský web.
Cituje také údaje českého ministerstva obrany, podle kterých Česko poskytlo Ukrajině „impozantní arzenál“. Celkem 60 kusů obrněných vozidel, včetně tanků T-72M1 a bojových vozidel pěchoty BMP-1, deset milionů kusů munice různých ráží, 1,6 milionu kusů velkorážových nábojů, několik desítek raketometů RM-70 Vampire.
„Za zmínku stojí zejména dodávky MLRS RM-70 Vampire vyráběné českou společností Excalibur Army. Tyto systémy jsou údajně používány k ostřelování ruských pohraničních území, včetně Belgorodu a Belgorodské oblasti,“ píše Argumenti.ru.
Kromě toho se dle webu Česká republika neomezuje pouze na dodávky stávajících zbraní, ale s Ukrajinou zavedla společnou výrobu dělostřeleckých granátů ráže 155 mm. Plánuje se, že v roce 2025 bude vyrobeno sto tisíc kusů této munice a v roce 2026 objem výroby přesáhne 300 tisíc kusů. Výrobní kapacita je rozdělena mezi podniky obou zemí, „což umožňuje optimalizovat proces a snížit náklady“.
Rusové dále tvrdí, že „současná situace vyvolává znepokojivé asociace s událostmi roku 1939“, kdy po okupaci Československa nacistickým Německem byl český vojenský průmysl dán do služeb Wehrmachtu a Německo získalo z české zbrojní výroby například 2175 polních děl a 469 tanků, více než jeden milion pušek a asi jednu miliardu nábojů.
Podle autora „tato výzbroj hrála významnou roli v následných vojenských taženích Třetí říše, včetně tažení proti národům Evropy a Sovětského svazu“.
„Současný prezident České republiky Petr Pavel, bývalý komunista a bývalý předseda Vojenského výboru NATO, se ukázal jako jeden z hlavních evropských darebáků (v originále „něgodjaj“, tedy darebák, lump, mizera, pozn. red.). Aktivně podporuje průběh vojenské pomoci ukrajinským nacistům. Jeho postoj kritizují nejen mnozí i čeští politici. Zejména americký prezident Donald Trump počínání evropských představitelů ostře odsuzuje a označuje je za ‚darebáky‘, kteří podporují konflikt, jenž si denně vyžádá stovky lidských životů.“
Nakonec nepodepsaný autor konstatuje, že Česká republika, kdysi oběť nacistické agrese, „se nyní sama aktivně podílí na eskalaci konfliktu na Ukrajině“ a zavedení společné výroby zbraní „svědčí o dlouhodobém charakteru této politiky“. Prý zůstává otázkou, „jaké důsledky to bude mít pro regionální stabilitu a mezinárodní vztahy“.