Časy se mění. Někdo se na nejprestižnější neformální setkání rozhodujících politiků a bezpečnostních expertů současného světa dostane, a někdo ne. Tentokrát je výsledek skutečně dobrou zprávou pro Českou republiku.
Tak třeba Sergej Lavrov se na Mnichovskou bezpečnostní konferenci letos nedostal. Nikdo ho totiž nepozval. Natož aby zde byl k vidění ruský diktátor Vladimir Putin, který právě tady, v mnichovském hotelu Bavorský dvůr, oznámil v roce 2008 svoji agresivní koncepci ruské státní politiky.
Nově zvolený prezident České republiky Petr Pavel se této konference nyní účastní, rozšiřuje zde své osobní kontakty a navazuje spolupráci. Neformální charakter diskusní akce mu umožňuje, aby opravdu plodně využil času a příležitostí před svojí prezidentskou inaugurací.
Editor Frankfurter Allgemeine Zeitung Bertold Kohler napsal, že si můžeme být jisti tím, že Moskva sleduje každé slovo, které na tomto setkání zazní. Jedná se o plenární zasedání všech států, které stojí na straně napadené Ukrajiny proti ruským okupantům. A jak sdělil předseda konference, diplomat Christoph Heusgen, jde o setkání všech zemí, které na rozdíl od Ruska uznávají vládu práva. Česká republika a Petr Pavel sem nepochybně patří.
Pavlův program odpovídá cílům, jež si před zvolením předsevzal. Vidí pozici České republiky mezi hlavními evropskými odpůrci ruské agrese, a tudíž i mezi těmi státy, které se snaží tuto agresi zadržet pevností, jednotou západní aliance a podporou Ukrajiny.
Je paradoxní, že mezi hlavními partnery rozhovorů Petra Pavla byl již v pátek francouzský prezident Emmanuel Macron, který tak velkoryse podpořil kandidaturu Andreje Babiše při absurdním fototermínu pár dní před volbou prezidenta. Vysvětlení je zřejmě v tom, že Babišovo ANO a Macronova strana jsou v Evropském parlamentu ve stejné frakci Renew Europe, která představuje ten nejoddanější klub ohledně evropské integrační myšlenky. Možná prezidentu Macronovi nikdo nevysvětlil, že na naší domácí scéně Babišova politika reprezentuje přesný opak a někdy ji nelze rozeznat od politiky strany Tomia Okamury, antibruselského a proruského šovinisty.
Macronovo setkání s Pavlem tak napravuje tento divný francouzský lapsus.
Pozoruhodným rozdílem schůzky Macrona s Pavlem je oproti jeho nedávné schůzce s Babišem okolnost, že se konala z iniciativy Macrona, který projevil zájem s Pavlem hovořit. Tento zajímavý detail nám sdělil Pavlův přítel Petr Kolář.
Prezident Francie v česky psaném tweetu po setkání vyjádřil k Pavlovi respekt, a to mimo jiné i proto, že nastupující český prezident je držitelem francouzského státního vyznamenání za záchranu 53 francouzských vojáků během války v Jugoslávii.
Jinak se již Pavel setkal s litevským prezidentem Gitanasem Nausedou, s představitelkou běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou a v sobotu ráno má snídani s polským prezidentem Andrzejem Dudou. K tomu ani není co dodat. Všechno je správně, všechno je normální. Píšeme to vlastně jen proto, že jsme na to nebyli více než deset let zvyklí. Spíše lze ale říci, že dokonce dvacet let. Ani Václav Klaus, a natož Miloš Zeman se na světové scéně nedokázali chovat normálně, tedy zastávat hodnoty, které nás pojí s civilizovaným a moderním světem.
Vybrané body z Pavlova programu:
Bilaterální jednání s prezidentem Francie – Emmanuel Macron
Bilaterální jednání s europoslancem a předsedou EPP – Manfred Weber
Snídaně s prezidentem Polska – Andrzej Duda
Bilaterální jednání s předsedou ukrajinského parlamentu – Ruslan Stefančuk
Panelová diskuze: 1 Year later: Ukraine’s Fight for Freedom and the Need for a Peace Formula
Vystoupení p. prezidenta v panelové diskuzi:
Mette Frederiksen, Prime Minister of Denmark
Sanna Marin, Prime Minister of Finland
Kaja Kallas, Prime Minister of Estonia
Ulf Kristersson, Prime Minister of Sweden
Petr Pavel, President-Elect of the Czech Republic
Dmytro Kuleba, Minister for Foreign Affairs of Ukraine
Anne Applebaum, Staff Writer, The Atlantic
David H. Petraeus, Director of the CIA (2011-2012), Chairman, KKR Global Institute
moderator: Zanny Minton Beddoes, Editor-in-Chief, The Economist