V březnu mají začít očkovat proti koronaviru ve velkém rozsahu i praktičtí lékaři, zavázala se jich k tomu dobrá polovina. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka v rozhovoru pro deník FORUM 24 ujišťuje, že malé ordinace zvládnou očkovat rozhodně bezpečnějším způsobem, než jak to zpočátku probíhalo v některých očkovacích centrech v nemocnicích, na jejichž chodbách se těsnaly davy. Horší je to se zatím nedořešenou souhrou ambulantních systémů s centrální registrací a znepokojivé je i to, že nejsou stříkačky.
Jak se k praktickým lékařům budou dostávat vakcíny a které to budou?
Každá vakcína je distribuována trochu jinak, k praktickým lékařům nyní nejvíc půjde AstraZeneca, ale rozhodně nebude jediná. Je pro ni už vysoutěžený první distributor, který by vakcínu vozil rovnou do ordinací praktiků.
Nejedná se o společnost Avenier?
Ne, není to Avenier. Dodavatele znám, ale není na mně, abych zveřejňoval jeho jméno.
Vakcínu tedy praktickým lékařům dodá přímo distributor?
Poběží to podobně jako u každé jiné vakcíny, lékař podá objednávku a distributor ji buďto pokryje, anebo v případě nedostatku dodá menší množství – zpočátku to asi bude tak trochu přídělové hospodářství. Odlišnost je také v tom, že do toho jinak standardního vztahu vstupuje koordinátor očkování, který je „pánem“ nad všemi vakcínami v kraji. Pokud dospěje k názoru, že je nedostatek vakcíny v očkovacích centrech, může si nějaké množství stáhnout od distributora na úkor toho, co půjde praktikům. U vakcíny AstraZeneca se to ale podle mě dít nebude.
Další z vakcín, Moderna a Pfizer/Biontech, jsou skutečně zatím distribuovány do distribučních center – v případě Pfizeru jich je 30, přičemž se většinou jedná o velké fakultní nemocnice nebo velké krajské špitály, a pak je tu Moderna, která je distribuovaná asi na 200 očkovacích míst v republice. Je dost pravděpodobné, že i posledně jmenovaná vakcína bude distribuována k praktickým lékařům, a tady to bude věc dohody s krajským koordinátorem.
Připadá v úvahu, že by praktičtí lékaři očkovali i vakcínou Pfizer?
Byť je trošku náročnější na způsob distribuce a logistiku, už se ukázalo v praxi, že praktici jsou schopni s úspěchem očkovat i vakcínou Pfizer. Asi 10 praktických lékařů z Prahy 7 bez problémů naočkovalo zhruba 1200 seniorů. Že to jde, se potvrdilo i ve Zlínském kraji.
Funguje to tak, že vám tu vakcínu přivezou v pondělí v podstatě už rozmraženou a vy víte, že ji musíte do pátku zpracovat. Uchovává se v lednici, musíte mít ‚nazvané‘ pacienty. Nicméně to není záležitost příštích týdnů a řekl bych, že ani měsíců. Nicméně vzhledem k tomu, že vakcíny Pfizer máme objednáno nejvíc ze všech, čistě matematicky to vychází tak, že i do této vakcíny se budou muset zapojit praktici. Zatím ale mám tu informaci, že Pfizer je primárně určený pro očkovací centra a vše ostatní může jít k praktikům, a teprve bude-li potřeba, půjde k nim i ta ‚pfizerovská‘.
Co rozhodne o tom, kteří z praktických lékařů budou očkovat i vakcínou Pfizer?
Je to na bázi dobrovolnosti, protože to skutečně není úplně jednoduché právě na distribuci, vyžaduje to určitou spolupráci lékařů. Už se stalo, že pro ni i sami jeli. Kromě toho se tato vakcína musí také ředit… Ptali jsme se lékařů, kdo je vůbec ochoten očkovat, přihlásila se jich zhruba polovina. Máme tedy seznam 3000 ordinací, které se závazně přihlásily k očkování, a lékařů jsme se ptali, se kterými vakcínami jsou ochotni pracovat. Všichni napsali, že s ‚Astrou‘, téměř 90 procent s Modernou, a více než dvě třetiny i s tím Pfizerem.
Jak jste řešili, aby se lidé v ordinacích při očkování nepotkávali víc, než je nutné?
Určitá potíž je v tom, že dotyční lidé musejí určitou dobu pobýt v čekárně. Jednak kvůli administrativě před aplikací a po ní minimálně 15 minut, ovšem dobrou praxí je 30 minut, což bych nechal na zvážení lékaře.
Praktici, kteří už proti koronaviru očkovali, se snažili držet ten systém, že při očkování nebyli víc než dva lidi v čekárně. V případě očkovacích center, než tu situaci zvládla, se ukázalo, že to velké množství lidí, které jimi prochází, také představuje riziko nákazy. Dokázané to není, ale mluvilo o tom několik epidemiologů.
Zas jde o velká zařízení, cožpak v nich není možné udržovat rozestupy a není tam větší objem vzduchu?
To by bylo v halách, těch ale ve skutečnosti moc nefunguje, většinou jsou to nemocnice a všichni jsme viděli ty obrázky z Bulovky, kde se lidé tísnili na chodbě. Mnohdy jde o stejné prostory, kam další lidé docházejí za standardní léčbou. Ty prvotní davy některá centra usměrnila až s dodatečně najatým personálem k organizaci pacientů – což se v čekárnách ani ordinacích praktiků dít nemusí i díky tomu, že jde pro jejich pacienty o známé prostředí, v němž se dobře orientují, a nedochází tak ke zbytečným zmatkům. Takže to riziko je u nás možná i menší.
Jak praktici identifikují pacienty, které pozvou k očkování?
Sednu k počítači, zjistím, že mám asi 270 pacientů ve věkové kategorii 80+ a vygeneruji jejich jmenný seznam. Zároveň už si sestřička píše seznam lidí, kteří nám volají a vyjadřují přání být očkovaní u nás. Tyto dva seznamy porovnám. Kromě toho chceme od celorepublikového systémy, aby každému praktickému lékaři dokázal co nejsnáze poskytnout informaci, kteří z jeho pacientů jsou už zaregistrováni v centrálním registračním systému a buďto už byli očkováni, anebo čekají na svůj termín. Po porovnání mého seznamu s registrem zbude skupina pacientů, kteří se neozvali ani mně, ani jim, a ty oslovím a případně jim dám informace, proč by bylo dobré, aby se nechali očkovat. V naší ordinaci budeme takto kontaktovat přibližně 30 až 40 lidí z těch 270.
Takže vy budete v centrálním registračním systému dohledávat paní Vomáčkovou z vašeho seznamu, abyste vyloučili, že už se nechala očkovat jinde, či tam má termín?
To bychom právě neradi, já bych chtěl konkrétní seznam mých pacientů registrovaných v centrálním systému. Mělo by být možné jej vygenerovat, neboť systémy praktických lékařů jsou s tím centrálním do určité míry propojeny. Určitě bychom nechtěli pokaždé vznášet dotaz toho typu, zda je paní Vomáčková registrovaná v centrálním systému. Proto chceme, aby nám pojišťovna z našich 270 lidí ve věku 80+ vyjela ze systému ISIN seznam těch, kteří se registrovali centrálně. Jinak jde víceméně o již zaběhnutý proces, neboť pacienty dané věkové skupiny každý rok standardně očkujeme proti chřipce.
Je něco, čeho jste se od státu nedočkali a co očkování brání?
Dalším naším požadavkem je dostatek materiálu – stříkaček. Všude, kde praktici očkovali, se jim ho zatím dostalo, a předpokládám, že to bude fungovat i teď v tom větším měřítku. Zatím rozhodně nemáme potřebné množství stříkaček, dostalo se nám ale opakovaných ujištění, že vše dostaneme. Momentálně tedy pracujeme na tom, aby byla co nejlepší uživatelská vstřícnost systémů, do nichž lékař logicky musí očkování pacienta vykazovat. Chceme, aby to co nejvíce komunikovalo s našimi ambulantními systémy a tahalo si to co nejvíc dat automaticky, abychom nemuseli opakovaně zadávat již zadané – což je věc, na kterou si i kolegové z očkovacích center stěžují. Totéž se týká i rezervačního systému, do něhož praktikové budou muset zadávat pacienty, které sami očkovali. Jde o to, aby to bylo co nejjednodušší.