Taky už to víte? Neziskovky zakládají dceřinky s dalšími a dalšími obsahy pro blaho všeho lidu. To celé budeme ještě víc platit my všichni, kdož vytvářejí ekonomické bohatství této země, nebo ho minimálně neplundrují. Tedy, přesně ti, kteří mají k levicovým aktivistům největší výhrady a kteří je nikdy potřebovat! Místo betonu se nyní dodávají státní správě a veřejné samosprávě dovednosti a názory, soft skills, pokrokově řečeno. Jedna urve kus veřejného masa a část pošle dál. Novým hegemonem prý bude Platforma pro sociální bydlení. Janouškem nové doby bude třeba mladý Stropnický.
Pořád mi k práci hraje ČT24. A tam najednou týpek z Platformy pro sociální bydlení. Názory mladého komunisty takhle dopoledne? Tak jsem se podivil, co že taky se dnes dostane do hlavního zpravodajského proudu, ale pak mi to nedalo. Koukl jsem na jejich webovky. Tam jsem si přečetl, co je sociální bydlení, pročetl tzv. Poziční dokument, kde dokola „mělo by být“ a „nemělo by být“, ve fotogalerii našel pět fotek a na dalším odkazu sedm tiskových zpráv za rok. „O nás“ je seznam 34 členských zakládajících neziskovek. Jsem si říkal, dám taky něco dohromady – Platformu pro větší řízky (bylo před tím obědem), udělám webovky, prdnu tam pět fotek řízků, vymezím se proti smaženému květáku a tatarce, podpořím citron, uspořádám happening před ministerstvem podivné chůze, možná tam na protest přespíme ve spacácích, a taky se dostanu do televize. Ale nedalo mi to. Z čeho to vlastně žije? Koukl jsem na jejich transparentní účet.
Napsal jsem dotaz. Co jsou ty tři velké sumy? Nejdřív telefonát. Proč mě to zajímá a odkud jsem? To je dost zvláštní dotaz od někoho, kdo má transparentní účet a bije se za veřejné peníze pro blaho všeho lidu. Ale budiž. Ptal jsem se, proč město Brno poslalo takové částky – 99 a 110 tisíc (na radnici nově Matěj Hollan, cyklista, co projede 58 tisíc kilometrů ročně na služebním kole) a od koho je ta neidentifikovatelná částka 325 tisíc? Odpovědi najdete pod článkem.
Nebudu zlý a zpochybňovat, že dva lidé, ale přitom odborníci na bezdomovectví, bydlí týden v Brně, a i s překlady jejich dvouhodinových přednášek to celé stojí 100 tisíc. Spíš mi uniká potřeba mít je na místě, když pokrokové je přenášet přednášky třeba přes milion aplikací, které vznikly za posledních deset let. No nic, každé Brno má svého Hollana. Poslaných 325 tisíc je na internetu na první dobrou nedohledatelných. Nejsem špion, tak budeme věřit, že jsou od Sörose. I když čekal bych, že v příloze e-mailu bude smlouva o poskytnutí grantu a důvodech poskytnutí. Takhle je to takové – nedůvěryhodné. A jestli ty peníze měly být na mediální posílení a odbornosti při práci s médii, tak se to dost minulo efektem.
No, ale nedalo mi to, tak jsem se ptal dál. Protože jsem v pozičním dokumentu nenašel, kolika přesně rodin se to má týkat, tedy jaká bude efektivita vynaložených peněz, dal jsem další otázku: Jaký je vlastně cíl? A tím jsem myslel, všeho toho snažení. Ne, smažení. Pořád ty řízky. „Je to jednoduché: chceme přispět k prosazení funkčního řešení bytové nouze v ČR na základě praktických i vědeckých zjištění v zahraničí i v regionech ČR.“ Odepsal mi Vít Lesák. Bytová nouze v Česku ale není, naopak. Potom mi seplo. Aktivistka (neo)Marksová. Život platformy se nápadně shoduje se snahami ministryně nakazát městům a obcím přidělovat byty zadarmo.
Začal jsem podle klíčových osob a sousloví hledat. Nejvíc viditelná osoba platformy je Štěpán Ripka. Má svůj blog, hojně citovaný nebo přetiskovaný na webech jako Levá perspektiva nebo Solidarita. A tam jsem se dočetl, že platforma je jakási korunní princezna všeho zdejšího levičestva. Protože feministický ProAlt selhal, neboť si dal cíl (!) – svrhnout pravicovou vládu a poté, co se to „podařilo“ (připomínám, že v tom měl prsty i LGBT časopis Lui), najednou neměl agendu.
Proto na webu Solidarita redaktor Deníku Referendum, Jaroslav Bican, radí nedávat si cíl! „Nebyla by vytvářená hierarchicky a dopředu by se nevědělo, čemu konkrétně se bude věnovat. Záleželo by, jak by ji občané uchopili a k čemu přesně využili. Zda by k ní našli cestu lidé bez domova, squatteři, pracující chudoba, Romové, prekarizovaní nebo třeba i lidé s pedofilní sexuální orientací. Každé z těchto skupin by mohla sloužit jako společná platforma, pomocí které by se snažili svoji skupinu aktivizovat, vtahovat do veřejného prostoru a upozorňovat na to, co je trápí a spolu s celou platformou jako takovou vyvíjet tlak na politickou reprezentaci. Kdyby taková struktura vznikla, spolehlivě by zaplnila prázdné místo po – dnes už ne příliš aktivním – ProAltu a Stop vládě.“
Marksová, Dienstbier a Pelikán vtáhli do Strakovky levicový aktivismus, který pod rouškou pomoci kdekomu posiluje tvrdě svůj politický vliv. Není v jedné politické straně, až na komunisty se infiltroval skoro do všech stran. Je to nebezpečné zejména proto, že z naší společnosti začíná dělat společnost nárokovou. Je pitomost, zvlášť v této době, myslet si, že existuje něco jako právo na lepší život. Nadto, když ohrožení chudobou jsou v této pozici povětšinou vlastní vinou. Karty, bedny, alkohol, nízké vzdělaní, rozvod. Neochota jít za prací, přestěhovat se. Mít aktivitu, říká se ve fotbale. Proč by ale tohle měli platit ti, co makají? Nechápu. Taky jsem si v životě prožil karamboly, ale že bych šel žebrat po státu, to mě teda fakt nikdy ani nenapadlo. Vím totiž, že ruce pomoci jsou v dnešní době vždy omotané ostnatým drátem. Za chvíli už s touhle nebude hlavním ústavním zákonem Listina lidských práv a svobod, ale Listina Dobra (rozuměj bezpečné nesvobody) a nároků. A toho se vážně nechci dožít.
Odpovědi od Víta Lesáka z Platformy pro sociální bydlení
1) konec roku 2015, město Brno 99 tis. Kč: šlo o příspěvek na uspořádání 2 workshopů zahraničních expertů na ukončování bezdomovectví rodin (Katherine Gale, USA) a jednotlivců (Volker Bush-Geertsema, Německo) během jara 2015. Jde o dvě z předních světových kapacit na téma, každý z nich uspořádali pro město Brno vícedenní seminář a pomohli naplánovat systém sociálního bydlení na základě místních podmínek. šlo také o příspěvek na jejich pobyt, sepsání reportu a překladu.
2) 110 500 Kč workshop v Brně: šlo o seminář (prosinec 2015) uspořádaný ve spolupráce s magistrátem města a Institut of Global Homelessness pro organizace z několika kontinentů, které se zabývají bezdomovectvím. Finance byly určeny na logistiku akce (pronájem prostor, občerstvení, překlady, tisk podkladů apod.), kterou pro IGH zajišťovala Platforma. Pomohlo to také městu pro organizaci tzv. registračního týdne, kdy jsme zmapovali veškeré rodiny v bytové nouzi ve městě pomocí mezinárodního dotazníku VI-SPDAT (index ohrožení).
3) 325 tis. Kč, jde o grant Opportunity Fund – Roma Initiative Office (OSF) na posílení mediálních a odborných kapacit Platformy v souvislosti s procesem tvorby a připomínkování legislativy spojené s bydlením chudých (především zákon o sociálním bydlení, nebo také novela zákona o pomoci v hmotné nouzi – téma doplatků na bydlení). Z grantu jsme také podpořili zapojení lidí v bytové nouzi (z ubytoven, z azylových domů, z nocleháren) do diskusí o podobě legislativy, která se jich týká.