Jen před několika málo dny jsme „prorocky“ na Svobodném fóru psali o nejnovějším vynálezu Evropské unie – uměle vyvolané vysokoškolské vzdělanosti a už je to tady! Evropští komisaři navrhli plénu, že nezaměstnanost mladých lidí se vyřeší povinností jednotlivých států jim zajistit slušné první pracovní místo. Dokonalým vtipem je pak zmínka, že dalším řešením by měly být i rekvalifikační kurzy. Aneb, právě dostudovaný absolvent po zhruba osmnácti letech ve vzdělávacím systému potřebuje ještě další vzdělání. Takhle absurdní je návrh Evropského pilíře sociálních práv. A ten už projednává (!) česká tripartita.
Připomeňme si krátce, kde je zakopaný pes. Před zhruba patnácti lety se poprvé objevily problémy s absolventy – středních – škol. Nejpatrnější to bylo v jižních zemích Evropy, Španělsku a Řecku, kde se i dnes nezaměstnanost mladých lidí do 25 let pohybuje okolo děsivých padesáti procent. No, a tehdy nějaká opravdu „hlava“ vymyslela, že řešením je vzdělání. A tak se do široka otevřely vysoké školy a vytvořila se spousta nových oborů bez matematiky. Výsledkem jsou dnes nezaměstnatelní už ne středoškoláci, ale vysokoškoláci s diplomem třeba z muzikologie, enviromentální politiky nebo gender studies. Ti „šťastnější“ jsou zaměstnáni v lidskoprávních neziskovkách, což ale znamená, že ani jedna skupina se nepodílí na tvorbě ekonomického bohatství země. Obě skupiny žijí de facto z dávek, jedni z těch klasických, druzí dostávají sociální dávky formou mzdy z grantů EU a rozpočtů států.
Nápad zajistit jim první slušné zaměstnání je koncept socialistického Československa v 70. a 80. letech minulého století. Kdy byli lidé v tzv. plánovaném hospodářství zaměstnáváni na místech, kde nebyli potřeba. Vinou toho ztrácela ekonomika ČSSR konkurenceschopnost, v podstatě se sebetunelovala a pomalu, ale jistě se hroutila. Nakonec, podle některých ekonomických studií, nebýt 17. listopadu, zřejmě by komunistický režim padl tak jak tak. Dnes bude situace dost podobná. Kde mohou státy zaměstnat tyto absolventy? Buď ve státním aparátu nebo z rozpočtu dotovaných neziskovkách, v obou případech to ovšem zaplatí ti, kteří ekonomické bohatství země vytvářejí. Tedy, podnikatelé a lidé zaměstnaní v soukromé sféře. Ti paraziti, však víte. Nicméně, spolu s dalšími opatřeními dnešní socialistické vlády to podváže podnikání a podnikatelé s menšími zisky zákonitě budou platit menší daně. A ekonomika se začne hroutit.
A ještě jedna věc na závěr: buďme ostražití, když dnešní levičáci začínají o sociálních právech. Na místo pro absolventa, na sociální byt a tak dále. Nic takového jako sociální právo neexistuje. To jsou nároky, nikoliv práva, a tyto nároky liberální ekonomiku přemalovávají na systém neomarxistické nárokové společnosti. Ale už nikdo neříká, kdo (!) na to všechno bude vydělávat? Mimochodem, neříkal Bohuslav Sobotka, že se chce obrátit na mladé voliče?