Poslední trojboj prezidenta Zemana a jeho mužů na Hradě dopadl tristně. Spory s řízením letového provozu, Prohlášení čtyř a neudělení vyznamenání Jiřímu Bradymu ještě vyšperkoval za celoživotní dílo dekorovaný Daniel Hůlka. Tomu se prý podařilo hned na „after party“ metál ztratit. A to ještě prezident do tohoto trojboje vstupoval jako pravomocně odsouzený lhář, vlevo dole, však víte. To by pro slušného člověka bylo na hlavu v dlaních, na Hradě nevím, jestli si to berou tak úkorně.
Celé to začalo sporem ohledně pozdního příjezdu prezidenta Zemana na pohřeb prvního slovenského prezidenta Michala Kováče. Pokud jste si to představovali do důsledku jako řada z nás, tak je to na oči v sloup, jak se na opuštěná místa tryzny hrne se zpožděním ruskou vodkou nacucaná partička. Hrůza. A pak se výkonný prezident Ovčáček začne přes média dohadovat s řízením letového provozu, že za to mohou dispečeři. V tomhle státě asi není nic, co je plánováno a řízeno prakticky na vteřiny. A o každé vteřině se i zpětně ví, co se přesně dělo. Takže, dohadovat se s nimi o minuty, jako byste se s partnerkou přeli o to, zda jste se měli sejít v jednu nebo ve dvě. Zkrátka, stačilo by hradní klice přiznat, že to naplánovali špatně – a byl klid.
K oslavě státnosti nelze nic dodat, to bylo letos celé naskrz blbě. Po loňském dekorování medailí Za zásluhy Miroslava Tomana, ministra komunistické Štrougalovy vlády, asi nikdo nečekal zázraky. Přesto Miloš Zeman dokázal tohle dno ještě prohloubit. Vtipálkové na sociálních sítích například navrhovali pro Zemana a Ovčáčka Nobelovu cenu za fyziku, protože prý „vynalezli žumpu, která nemá dno“. Ono by to bylo úsměvné, nejít o majestát prezidentského institutu. Vybudovaného Tomášem Garrigue Masarykem a Edvardem Benešem, později pošlapaném zejména masovým vrahem Klementem Gottwaldem.
Naprosto šokující pro českou veřejnost, i dle exklusivního průzkumu pro ČT, bylo tzv. Prohlášení čtyř. Po návštěvě Jeho Svatosti Dalajlámy u ministra Hermana přispěchali čtyři nejvyšší ústavní činitelé, mimochodem všichni z ČSSD A i ČSSD B, s prohlášením adresovanému Čínské lidové republice. Něco tak podlézavého nečetl snad ani Reinhard Heydrich od českých protektorátních politiků. Miloš Zeman se zaklíná investicemi. K tomu je ale potřeba si uvědomit jednu zásadní věc. A tou je bilance zahraničního obchodu České republiky, kterou naleznete zde. Pro zahraniční obchod je právě kladná bilance, tedy rozdíl mezi dovozem a vývozem, hlavním ukazatelem důležitosti partnerství s jednotlivými státy. Například, do Německa vyvážíme třicetkrát víc než do Číny. S Německem máme kladnou bilanci ve výši skoro čtvrt bilionu korun za měsíce 1-8 roku 2016. S ČLR máme zápornou bilanci čtvrt bilionu korun. To je tedy rozdíl mezi Německem a Čínou v bilanci půl bilionů korun. K tomu si připomeňme, že právě levné zboží z Číny u nás prakticky zlikvidovalo některé tradiční obory lehkého průmyslu, například ten s textilem. Tedy, za prvé, pokud vůbec někomu a mají-li takovou potřebu, tak by hlavu do zadku měli nejvyšší ústavní činitelé strkat Němcům. Určitě ne Číně. Naopak! Při naší soukromé oslavě státnosti jsme žertovali, že takové prohlášení kvůli Dalajlámovi by měli napsat čínští představitelé nám. A pro pobavení ho zformuloval ředitel projektu Miluju Prahu, David Černý.
Společné prohlášení nejvyšších ústavních činitelů Čínské lidové republiky k návštěvě Jeho Svátosti 14. dalajlámy v České republice
Jako nejvyšší ústavní činitelé Čínské lidové republiky chceme společně zdůraznit, že naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči České republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti České republiky, jakož i jejímu členství k Evropské unii a její příslušnosti k Severoatlantické alianci.
Vztahy obou našich zemí a jejich výrazný rozvoj v posledních letech považujeme za velmi přínosné a užitečné pro obě strany a jsme přesvědčeni o tom, že je v zájmu Čínské lidové republiky tyto vztahy i nadále intenzivně rozvíjet. Osobní aktivity některých čínských politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky Čínské lidové republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány, a proto vítáme setkávání českých politiků s Jeho Svátostí 14. dalajlámou.
Podepsáni
prezident Čínské lidové republiky Si Ťin-pching, předseda vlády Čínské lidové repubilky Li Kche-čchiang, předseda Všečínské shromáždění lidových zástupců Wu Pang-kuo a předseda stálého výboru Všečínského shromáždění lidových zástupců Čang Te-ťiang
Česká republika vzala na vědomí prohlášení vrcholných ústavních činitelů Čínské lidové republiky z minulého týdne o vztazích s Prahou. Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaely Lagronové si Česko cení závazků, které z toho vyplývají, a čeká, že nezůstane jen u slov, ale že se to projeví i v činech.