Člen Rady České tiskové kanceláře Petr Žantovský stále hlásá názor, že by měla ČTK uveřejňovala needitované texty politických stran. Návrh teď vysvětloval (7. 9.) na ruském Sputniku. Prý zlepší naplňování veřejných služeb ze strany ČTK a politické strany a hnutí jsou vrcholem občanské společnosti a vyjadřují vůli lidu, a tudíž i veřejnosti.
Tvrdí: „V tom smyslu je tedy v zájmu veřejnosti, aby znala oficiální stanoviska nejen ‚svých‘ stran, ale i těch ostatních, nejen nějaká propagandistická selfpromotion prohlášení, která si věší na své webové a jiné prezentace… „Jestli ono to třeba není o tom, že někteří političtí protagonisté v ČR si nepřejí, aby byla známa needitovaná, nekrácená, nezkreslená stanoviska jejich konkurence?“
Celá bizarnost je v tom, že kdo chce znát „needitovaná a nekrácená“ stanoviska různých činovníků, nepůjde si jako občan za těžké peníze koupit nějaké informační služby od ČTK, ale prostě si to přečte na jejich internetových stránkách. Pokud strana žádné nemá, je to její problém. Společnost je ve skutečnosti „needitovanými“ výlevy stran zaplavena. Ale nemá moc cenu se Žantovského nesmysly zabývat. Jestli si bude chtít ČTK zřídit někde na internetu septik, kde všechna ta pěna dní záhy zmizí, klidně.
Spíš jde o to, že on sám pohrdá lidmi, kteří se snaží čelit dezinformacím: „Celá ta virtuální debata o trollech a elfech a dalších pohádkových bytostech mi připadá vskutku jako hra na hodné a zlé, černé a bílé, pravdu a lásku, resp. lež a nenávist.“
Tak jemu to tak připadá. To je možné. Jenže ono to lhaní bylo dost často empiricky prokázáno a pokud jde o nenávist, už různí jedinci skončili kvůli ní před soudy.
Žantovského podivný duch se projevuje i v jeho úvahách o tom, co je právě web Sputnik, kde mu naslouchají: „Vím, že jde o médium, které je de facto součástí ruské státní mediální prezentace (vedle RIA Novosti, RT atd.), a jako takový jej beru. Jako místo, kde se mohu dovědět ruská oficiální stanoviska k událostem.“ Je prý ve svém obsahu zcela otevřený, podobně jako Voice of America či Deutsche Welle, „které jsme poslouchali za totality, neboť jsme se tam dovídali oficiální stanoviska americké, resp. německé politické reprezentace“. Prostě oficiální stanoviska sdělovaná do zahraničí a na tom není nic špatného.
Na tom samozřejmě technicky vzato nic špatného není. Morálně je dost mizerné, když jsou ta stanoviska lživá, což jsou momentálně produkty putinovské junty, která nechává lidi masově mlátit a zatýkat kvůli tomu, že chtějí svobodné volby a všechno je podle zákona. Žantovský je ovšem spolupořadatelem udělování obskurní Krameriovy ceny, kolem které se to hemží vykřičenými dezinformátory.
Je legrační, když ze sebe někdo takový dělá mediálního odborníka. Protože je dost funkcí chtivý, asi by byl nejradši ministrem informací. Tušíme, kde by se pak pro službu veřejnosti ve stylu agentury TASS inspiroval.