Kandidátky do podzimních voleb do poslanecké sněmovny dává dohromady i Česká strana sociálně demokratická. Téměř jasné místo má Jana Maláčová, která vystřídá Tomáše Petříčka v čele kandidátky v hlavním městě. Nepochybně jde o další tah proti exministru zahraničí, který byl po sjezdu, kde neúspěšně kandidoval na pozici předsedy, postupně odstaven z důležitých pozic.
Navíc ministryně práce a sociálních věcí se nyní jeví jako jediná spasitelka, která by mohla stranu dostat přes pětiprocentní hranici, zaručující vstup do sněmovny. Předvolební průzkumy totiž nejstarší demokratické partaji v zemi predikují smutnou budoucnost mimo dolní komoru parlamentu. Maláčová ovšem svými nesmyslnými nápady o zvyšování průměrné mzdy či dalších bonusech pro seniory stále dokáže některé voliče oslovit. Že si naše země po koronavirové pandemii a s obřím schodkem státního rozpočtu nemůže nadbytečné výdaje dovolit, je ministryni úplně jedno.
Dříve jasná pražská jednička Petříček doplatil na to, že v pozici šéfa diplomacie nezastával názory jako prezident republiky. Zemanova snaha odstranit ministra zahraničí však stále narážela na fakt, že premiér ani předseda ČSSD Hamáček neměli dostatečný důvod to udělat. Lépe řečeno, podle koaliční dohody by musel chtít Petříčkův konec jeho stranický šéf, teprve pak by se do odvolávání vložil premiér. Pokud by záleželo pouze na něm, zřejmě by ministr zahraničí skončil stejně jako Jan Blatný v čele rezortu zdravotnictví. Tedy hned po důrazné urgenci z Hradu.
Konec Tomáše Petříčka v Černínském paláci však byl zpečetěn ve chvíli, kdy se rozhodl kandidovat proti Janu Hamáčkovi na post předsedy strany. Staronový šéf ČSSD ihned po svém znovuzvolení ukázal, že by rád měl ve straně stejný vliv jako Andrej Babiš v ANO, a začal se svým názorovým oponentům mstít. Jako první to pocítil právě Petříček, který se najednou Hamáčkovi přestal na ministerstvu líbit. Místo něj si šéf dosadil svého bývalého náměstka z ministerstva vnitra Jakuba Kulhánka.
Tím ovšem msta za „drzost“ nekončí. Podle předpokladů měl Petříček vést pražskou kandidátku do sněmovních voleb, ale zničehonic tomu tak není. Přestože stranické primárky rozhodly o tom, že exministr v hlavním městě bude lídrem, musí se smířit pouze s místem kdesi na kandidátce. „Odmítám se podílet na tomto divadle a budu se dál věnovat tématům, která trápí naše voliče, řeší jejich problémy a budoucnost naší země spíš než stranickým hrátkám pár dnes vyvolených funkcionářů,“ komentoval to Petříček pro Seznam Zprávy.
Jak je tedy vidět, místo toho, aby se ČSSD snažila za každou cenu zachránit svou pošramocenou pověst, věnuje se spíš vyřizování účtů a budování nedotknutelného vedení v čele s Janem Hamáčkem a jeho oblíbenkyní Maláčovou. To však na úspěch ve volbách patrně stačit nebude a naopak to snižuje kredit strany, která ještě před několika lety určovala, kdo bude premiérem.