Zabití velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásima Sulejmáního byl mimořádný krok v komplikované situaci. ČTK to sdělil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který očekává i íránskou reakci na americký útok. Situace na Blízkém východě se podle něj nyní dál zkomplikovala, ohroženy jsou úspěchy v boji proti mezinárodnímu terorismu.
„Letecké údery USA v Iráku vnímám jako mimořádný krok v komplikované situaci. O vině lidí by měly rozhodovat soudy, ale nejsem vojenský taktik. Zcela jistě ale tak jako vyvolal akci útok na (americkou) základnu a velvyslanectví (v Iráku), nezůstane bez odezvy ani cílené zabití (íránského) armádního důstojníka,“ uvedl Petříček. „Situace na Blízkém východě se tak dál komplikuje, místo aby se uklidňovala. Ohroženy jsou mimo jiné i křehké úspěchy v boji proti Islámskému státu a mezinárodnímu terorismu jako takovému,“ doplnil.
Pro českou diplomacii je nyní podle Petříčka hlavní prioritou zajistit bezpečnost vyslaných českých pracovníků v Iráku, včetně diplomatické mise, vojáků a policistů. Česko má v Iráku velvyslanectví v Bagdádu a generální konzulát v Irbílu, v zemi také působí výcviková jednotka českého chemického vojska a Vojenské policie.
Americká armáda v noci na dnešek zabila v Bagdádu íránského generála Sulejmáního a několik dalších osob včetně vlivného velitele iráckých milicí. Útok vyvolal ostrou reakci v Teheránu i v Bagdádu, neschvalují ho i jiné země a Írán stejně jako jeho spojenecké milice hrozí odvetou.
Útok na Sulejmáního kritizoval ministr kultury a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Zabití íránského generála Sulejmáního je nebezpečná provokace, která bude znamenat eskalaci situace v regionu. (Americký prezident) Donald Trump si tímto siláckým gestem vyrobil další problém do blížících se prezidentských voleb v USA,“ napsal na Twitteru.
Kriticky se vyjádřil i místopředseda KSČM Stanislav Grospič. „Jde o další agresivní akt USA vůči suverénnímu státu, jímž Irák je. Tento akt může v zemi zmítané vnitřními rozpory a v celém regionu zasaženém válkou s Islámským státem vést k další eskalaci napětí a k dalšímu válečnému konfliktu,“ řekl s tím, že je nutné zabití Sulejmáního odsoudit.
„Sulejmání určitě byl nebezpečný, ale zabít ho tímto způsobem k deeskalaci konfliktu s Íránem určitě nepřispěje,“ reagoval europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).
Poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL) označil zabití Sulejmáního za těžké, ale nutné rozhodnutí, protože Írán útočí na lodě a ropná zařízení v regionu a vyvíjí balistické zbraně. „V této chvíli by měla Evropa stát po boku Ameriky,“ uvedl na Twitteru. Sulejmáního označil za teroristu zodpovědného za smrt mnoha lidí.
Americkou operaci podpořil i europoslanec Jan Zahradil (ODS), podle něhož byl Sulejmání dlouhodobě jedním z nejnebezpečnějších lidí v regionu. „V Iráku udržoval íránský vliv, velel podvratným operacím proti USA. Zahynul v konfliktu, který sám Írán aktivně vyvolal. Íránskou snahu o regionální hegemonii je třeba zastavit,“ uvedl.