Vládní usnesení, podporující premiéra Andreje Babiše proti rezoluci Evropského parlamentu, podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka České republice neprospívá. Tím se dostává do rozporu s Janem Hamáčkem, který si naopak neumí představit, že by vláda nereagovala.
Vláda se před týdnem ostře ohradila proti historicky bezprecedentní rezoluci, v níž drtivá většina europoslanců kritizovala netransparentní rozdělování unijních dotací a potenciální střet zájmů premiéra Andreje Babiše. Existuje vážné podezření, že zneužívá své funkce, jelikož se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu EU, a zároveň nadále kontroluje holding Agrofert, domácího premianta v čerpání miliardových dotací.
Zatímco v nedávné minulosti by takový exces zcela jistě vedl k pádu vlády, jelikož by byl neudržitelný i pro koaliční partnery, dnes je situace diametrálně odlišná. ČSSD a KSČM, která vyztužuje rovnováhu menšinové vlády, nejenže v této mezinárodní blamáži nevidí žádný problém, ale naopak útočí na její aktéry v Evropském parlamentu.
Nejednotná ČSSD
Při projednávání ve vládě však došlo k jistému zádrhelu. Pro usnesení nehlasovali dva ze čtyř přítomných členů vlády za ČSSD, ministr zahraničí Tomáš Petříček a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Zdrželi se hlasování, zatímco ministr vnitra Jan Hamáček a ministr kultury Lubomír Zaorálek byli pro.
„Neměli jsme možnost materiál detailně prostudovat, ani jsem ho nemohl zkonzultovat s právníky ministerstva zahraničí, kteří v mnohých případech zemi zastupují ve sporech s evropskými institucemi nebo před Evropským soudním dvorem. Česko má zároveň i jiné možnosti, jak se řádně k problematice vyjadřovat,“ vysvětlil tehdy Petříček.
Hamáček ujišťoval, že tento nesoulad neznamená rozštěpenost ČSSD. „Vláda rozhoduje ve sboru, tím je podle mě problém vyřešený,“ prohlásil. Skutečně není problém, že dva členové nejužšího vedení sociální demokracie mají v takto zásadní věci s možnými mezinárodními dopady odlišný názor?
Nehlasoval bych pro ani dnes
Ministr Tomáš Petříček nyní potvrdil v Otázkách Václava Moravce (5. 7. 2020), že by se při schvalování tohoto dokumentu nezachoval jinak ani dnes. „Já bych pro něj nehlasoval ani v případě, když jsem se s ním seznámil, protože myslím, že byl zbytečný. Já netuším, proč k tomu bylo nutné přistoupit tímto způsobem, proč jsme tak spěchali,“ uvedl.
Petříček připustil, že tento postup poškozuje zájmy země na evropské úrovni. „Rozhodně to nepřispívá k tomu, aby ve chvíli, kdy chceme vyjednávat o novém víceletém finančním rámci, i Evropský parlament zohlednil požadavky České republiky,“ řekl a naznačil, kam tento spor může vést.
Na podobě unijního rozpočtu na léta 2021 až 2027 se musí dohodnout členské země EU a následně ho schvaluje Evropský parlament. Petříček v souladu s opozicí míní, že tato unáhlená aktivita vlády oslabuje její vyjednávací pozici, což se může vymstít při prosazování některých priorit.
Totéž platí o aktuálním rozdělování 750 miliard eur z Fondu obnovy, založeného kvůli překonání následků pandemie koronaviru. I tento program schvaluje Evropský parlament a je otázkou, nakolik budou evropské instituce vstřícné poté, kdy česká vláda agresivními reakcemi ztotožňuje zájmy České republiky se zájmy premiéra a jeho ekonomického impéria.
Hamáčkovi usnesení vyhovuje
Petříčkovo vyjádření je v přímém rozporu s postojem předsedy ČSSD Jana Hamáčka. Podle něj rezoluce nepřinesla nic nového a podpořil usnesení předložené ministry ANO. Vláda se v něm vymezuje proti údajnému vměšování do vnitřních záležitostí České republiky, přitom tuto pravomoc unijním orgánům umožňuje kontrola nad správností a zákonností čerpání evropských dotací.
„Hlasoval jsem pro, protože s dokumentem souhlasím a vyhovoval mi, proto jsem ho podpořil,“ komentoval absurdní usnesení Hamáček. „Nedokážu si představit, že bychom to nechali bez reakce. Je to standardní postup,“ zdůraznil.
Hamáčkovi tedy vyhovovala i vylhaná formulace, kdy vláda „důrazně odmítá“, že jsou v České republice v nejvyšší míře vypláceny dotace velkým firmám. „Jedná se o tvrzení, které nemá oporu v konkrétních datech a zejména je zavádějící bez uvedení souvislostí a historického vývoje,“ píše kabinet (v zastoupení Agrofertu).
Bude překročena červená linie?
Jiného názoru je nejen Petříček, ale i jeho kolegyně Maláčová. Zdržela se hlasování rovněž proto, že návrh usnesení byl ve vládě předložen na poslední chvíli přímo na stůl a neměla čas si ho detailně prostudovat. Ovšem před rokem v době, kdy v médiích rezonovaly předběžné závěry evropského auditu, považovala tuto věc za natolik závažnou, že vyzývala k jejímu prošetření i domácí orgány včetně Nejvyššího kontrolního úřadu.
„Kdyby se opravdu prokázalo, že premiér je ve střetu zájmů, tak by to, alespoň za sebe mohu říct, byla ta červená linie… Je to tak závažná věc, že by to bylo dál velmi složité a těžko udržitelné,“ reagovala tehdy na nové skutečnosti.
Je jasné, že tato vyjádření komplikují vztahy ministryně s premiérem Babišem, který ji ostřeluje nejčastěji z Hamáčkova týmu. Považuje ji na nekolegiální a nikdo s ní prý ve vládě nevychází. Přihlásila by se k „červené linii“, pokud by audit na podzim definitivně potvrdil střet zájmů šéfa ANO?
Tlak na výměnu Petříčka
Premiér podobným způsobem „trpí“ i Petříčka. Na jeho výměnu tlačí komunisté, jelikož neodpovídá jejich představě figurky pozorně naslouchající zájmům Moskvy. Nespokojenost s jeho prací projevuje i prezident Miloš Zeman, kterého si Babiš nemůže rozhněvat.
Před měsícem se Petříček ohradil vůči Zemanově výhradě, že se schází s jím vetovaným nominantem do vlády Miroslavem Pochem z pražské ČSSD. „Jako jestli už jsem ve stavu, kdy se musím dovolovat, s kým chodit na pivo? To ne,“ reagoval.
Přesto se ve sněmovních kuloárech nedávno objevily informace, že Babiš navrhl Hamáčkovi vládní rošádu, při které by byli recipročně vyměněni dva ministři ČSSD a ANO. Za sociální demokracii byli ve hře Petříček a Zaorálek, za ANO se nejčastěji skloňovalo jméno ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.
Hamáček tuto transakci odmítl i proto, že by ji nedokázal prosadit. Sociální demokracie připomíná před očekávaným výpraskem v krajských a senátních volbách natlakovaný papiňák. Odmítá Hamáčkovu představu spojit podzimní krajské volby s parlamentními s jeho nevěrohodným odůvodněním, že by prý ještě zafungovala „rudá mikina“ z koronakrize. Příliš klidu nevzbuzují ani zprávy, že si už hledá únikovou cestu do diplomacie.
Petříčkův postoj nesvědčí o názorové jednotě v sociální demokracii. Podzim ukáže, jakým směrem se bude ubírat dál. Ať už s Hamáčkem, nebo bez Hamáčka, který ČSSD stále více svazuje s Babišovým impériem a pročínskými zájmy osazenstva Hradu. S volebním manažerem Michalem Haškem za zády ji překlápí do jakési mutace Strany práv občanů Zemanovci. Ne všem se to zamlouvá.