V sobotu večer oznámila skupina sedmi zemí (G7) nový soubor ekonomických opatření proti Rusku za jeho válku na Ukrajině, včetně vyřazení klíčových ruských bank z mezinárodního komunikačního systému SWIFT a zavedení nových omezení pro ruskou centrální banku, pokud jde o její možnosti využívat devizové rezervy. Co budou tato nová opatření znamenat pro ruskou ekonomiku a jak se Putin bude mstít?
Důsledky sankcí rozebírají experti na webu Atlanticcouncil.org. Brian O’Toole z Council’s GeoEconomics Center a bývalý činitel amerického ministerstva financí píše: „Oznámení se bude bezprostředně týkat především systému SWIFT, ale skutečným úderem kladiva je znehybnění ruských devizových rezerv. Moskva po celé měsíce bagatelizovala hrozbu sankcí poukazováním na své obrovské devizové rezervy ve výši 630 miliard dolarů, které jsou dostatečné k tomu, aby sankce přečkaly. Dokonce ji nazvala Pevností Rusko. Jedním rázem však Pevnost Rusko přestala existovat a ruská ekonomika za to zaplatí. Jedná se o akci, která v ekonomickém světě skutečně nemá obdoby a bude mít neblahé důsledky pro rubl, inflaci a téměř všechny ostatní ruské ekonomické ukazatele.
Zachrání to Ukrajinu? Obávám se, že ne, a doufám, že se mýlím. Je to však zásadní krok, který z ruské ekonomiky udělá vedle jejího prezidenta vyvrhele. Zatímco hlavní západní ekonomiky k tomuto kroku přistupují, je třeba poznamenat, že by k němu nedošlo bez statečnosti ukrajinského lidu, který se postavil ruské armádě a prezidentu Volodymyru Zelenskému, jenž pro svou věc shromáždil vůdce často sympatizující s Moskvou. Jejich statečnost a dovednost zabránit masivní vojenské převaze Moskvy získala politický prostor pro to, aby se západní země spojily a uvalily na Rusko tyto náklady s plným vědomím, že se to přenese i na jejich vlastní ekonomiky, které se stále ještě zotavují z pandemie.“
Tento bezprecedentní krok bude mít globální důsledky, předpovídá Josh Lipsky, ředitel GeoEconomics Center a bývalý poradce Mezinárodního měnového fondu.
„Skupina G7 udělala něco, co ještě nikdy předtím, zmrazila aktiva člena skupiny G20. Ještě před týdnem považovali vysocí představitelé USA uvalení sankcí na ruskou centrální banku za vzdálenou možnost. Dnes zůstanou stovky miliard dolarů a eur nedotknutelné. Pro představu, objem peněz, které jsou nyní mimo dosah Vladimira Putina, odpovídá velikosti celé rakouské ekonomiky.
Jedné věci se tyto sankce nemohou dotknout – zlata. Díky svým obrovským zlatým rezervám drženým v Moskvě (odhadovaným na 140 miliard dolarů) může být centrální banka schopna zabránit úplnému kolapsu. Nemůže však nadále sloužit jako pojistka ruského finančního systému. To znamená, že všechny komerční banky, na které se nyní vztahují přísné sankce, mohou zkrachovat.
Co to přinese?
„Hroutící se rubl, prudce rostoucí inflace, vybírání peněz z bank a nedostatek potravin – a to jen v Rusku. Důsledky budou celosvětové, včetně poklesu trhů a vyšších cen energií. Přední světové ekonomiky se však dnes rozhodly, že je to cena, kterou stojí za to zaplatit. Největší zátěž ponese Evropa. A právě díky jejich odhodlání se dnes vše podařilo dotáhnout do konce. Jednota a skutečnost, že bylo zmrazeno jádro ruského bohatství, je něco, co překvapí Putina a celé jeho okolí.“