HISTORIE / Tajemný muž s tmavými vlasy a knírem vyráží vpřed ke dvěma ženám na nábřeží. Náhle se jakoby zapotácí, čímsi zprudka máchne rukou a vrazí přímo do jedné z nich. Císařovna padá na záda, bohatá koruna jejích vlasů tlumí pád. Po chvíli otevře oči a otřeseně zašeptá: „Mám dojem, že mě trochu bolí na prsou…“
Pocity beznaděje, deprese, stranění se lidí. Život rakouské císařovny Alžběty Bavorské, známé jako Sisi (někdy se používá i Sissi), nebyl nikdy příliš šťastný. A s přibývajícími léty smutek a pocity melancholie sílily. Největší bolest jí způsobila sebevražda jejího syna Rudolfa v lednu roku 1889, s níž se nikdy nedokázala vyrovnat. Někdejší módní ikona 19. století, posedlá svým vzhledem, odložila šperky a nikdy se už nezahalila do jiných šatů než černých.
Snad aby unikla svým trápením, hodně cestovala a vydávala se každý den a za každého počasí na několikahodinové pochody v rychlém tempu. Myšlenkám na svou smrt ale utéct nedokázala. Kéž by jednou mohla zemřít rychle, bezbolestně a bez přítomnosti členů rodiny, kteří by ji litovali…
Když se v září roku 1898 ubytovala v té době již šedesátiletá Sisi v jednom z luxusních ženevských hotelů pod jménem hraběnka von Hohenembs, všichni si šeptali, že ve skutečnosti je to sama císařovna. Kdosi utrousil slovo i v redakci místního tisku. Horkou novinku si tak mohl přečíst i jistý pětadvacetiletý mladík, italský anarchista jménem Luigi Lucheni.
Zmítaný chudobou i nenávistí
Život k němu nebyl příliš laskavý už od narození. Syn chudé italské dělnice skončil jako maličký v jednom z pařížských sirotčinců, odkud putoval z jedné pěstounské rodiny do druhé, ode zdi ke zdi. Ani ve školních lavicích se příliš neohřál – dny trávil od raného mládí v různých špatně placených zaměstnáních, třeba na stavbách jako dělník. Pocity zmaru a křivdy v něm sílily a spolu s nimi i nenávist k bohatým panovníkům a šlechticům. Viděl v nich jen parazity, kteří se živí neštěstím a chudobou jiných.
„Chci zabít někoho důležitého, aby se o tom psalo v novinách,“ psal si Lucheni do svého deníku. Jako cíl si proto nejprve vybral prince Orleánského, následníka francouzského trůnu. Ten však na poslední chvíli změnil trasu své cesty a Ženevě se vyhnul. Anarchista nesmutnil dlouho. Osud mu přihrál do cesty někoho ještě lepšího – samotnou císařovnu! Na revolver, dýku či jinou zbraň ale neměl peníze. Ve vetešnictví si pořídil aspoň trojhranný pilník, na nějž mu jeden známý řemeslník připevnil pevné držadlo. A originální vražedný prostředek, s jehož pomocí se chtěl stát světoznámým mučedníkem, byl na světě.
U hotelu číhá smrt
Přesně před 125 lety, 10. září 1898, kráčela Sisi se svou dvorní dámou, hraběnkou Irmou Sztárayovou, svižným tempem z hotelu k jezeru, kde na ně čekal parník do města Montreux na severovýchodním břehu Ženevského jezera, na úpatí Alp. Ani jedna netušila, že jim v patách kráčí smrt. Lucheni se k nim pomalu přiblížil, krátce se na císařovnu zadíval a udeřil jí pěstí do hrudi.
„Jako zasažená bleskem se bez hlesu zvrátila dozadu a já jsem se se zoufalým výkřikem sklonila k ní,“ vzpomínala na hrůzný okamžik její společnice. Sisi otevřela oči, rozhlédla se a vstala. „Oči se jí leskly, měla zrudlou tvář, nádherné copy uvolněné pádem jí visely jako ležérně spletený věnec kolem hlavy, byla nevýslovně krásná a majestátní.“ Udýchaná a zarudlá přesvědčovala všechny, kdo přiběhli a nabízeli pomoc, že jí nic není, pouze se vylekala. „Snad mi chtěl vzít hodinky,“ zamumlala. A pak obě ženy odkráčely až k přístavnímu můstku, jako by se nic nestalo. Jakmile však vstoupily na loď, císařovniny tváře zbledly a nohy se podlomily. „Potřebuji se o vás opřít,“ zašeptala Sisi a ztratila vědomí.
Uronila jen kapku krve
Všichni si mysleli, že jen omdlela z leknutí. Kdo by nebyl otřesený z takového incidentu! Sztárayová jí otírala tváře mokrým kapesníkem a vložila jí do úst kostku cukru pokapanou koňakem. Sisi po chvíli otevřela oči a vydechla svá poslední slova: „Co se to jen se mnou stalo…“ A omdlela znovu. Hraběnka jí rychle roztrhla hedvábný živůtek, odhrnula košilku a vyděsila se. Na její hrudi spatřila malou trojúhelníkovou ranku s kapkou sražené krve. Loď se co nejrychleji vrátila do přístavu, šest mužů pospíchalo s nosítky s císařovnou za lékaři, ale nešťastné panovnici už nemohl pomoci žádný z nich. Vrah jí propíchl srdce. Hodinu po atentátu tak přítomný lékař mohl konstatovat už jen: „Konec!“
Lucheni se snažil z místa činu prchnout, ale svědci atentátu jej zpacifikovali. Na policii se k činu hrdě přiznal. „Jíst smí jen ten, kdo pracuje!“ neustále vysvětloval motiv vraždy s úsměvem na rtech. A také tvrdil: „Bojujeme proti významným a bohatým. Muži jako já zabíjejí císařovny, nikdy ne pradleny.“ Celá společnost byla hrůzným činem otřesena. Jak se mohl atentát na samotnou císařovnu odehrát tak nenápadně, za bílého dne a na jedné z nejrušnějších ženevských tříd?
Dva měsíce po atentátu stanul vrah před soudem. „Chtěl jsem se pomstít za svůj život,“ odpověděl na opětovnou otázku, co ho k činu vedlo. „V tomto světě, takovém, jaký je, nestojí za to žít! Je třeba ho zničit!“ Toužil po popravě, ta by jej i jeho úspěšný atentát proslavila ještě více, ale marně. V ženevském kantonu trest smrti neexistoval. Vyslechl si proto nejvyšší možný trest – doživotní žalář. A poté vykřikl: „Jsem spokojen! Nemám co dodat! Ať žije anarchie! Smrt aristokracii!“
Netvore, poslouchej
Za mřížemi strávil dvanáct let. Za tu dobu mu přišlo nesčetně dopisů, obdivných i nenávistných. Mezi nimi třeba i vzkaz od vídeňských dívek a žen, v němž mu psaly: „Poslouchej, netvore, chtěly bychom tě položit na stůl a s potěšením hledět na to, jak Ti uřezávají ruce a nohy. Abychom Tvou bolest osladily, omývaly bychom Tvé rány octem a vysušovaly solí. Kdybys to přežil a zase se uzdravil, mohlo by se s něčím takovým začít nanovo.“
Sám Lucheni ve vězení pravidelně napadal své dozorce a po několika letech se rozhodl ukončit svůj život pomocí otvíráku na konzervy. Nepovedlo se. Jednoho říjnového dne roku 1910 se probudil celý neklidný a jeho záchvaty zuřivosti byly tak silné, že skončil na samotce. Celou noc se prý z ní linul zpěv. Utichl až k ránu. Dozorci ho našli oběšeného na okně, na smyčce z vlastního opasku. Klid ale nenašel. Jeho tělo pak sloužilo k vědeckým pokusům, hlavu vědci naložili do formaldehydu. Do půdy vídeňského ústředního hřbitova byla uložena až na přelomu druhého a třetího tisíciletí.
Zapálený anarchista si nikdy neuvědomil, že bojoval proti monarchii, ale zavraždil ženu, které monarchistické uspořádání k srdci nikdy nepřirostlo. Ba co víc, Lucheni vlastně nevědomky naplnil její tiché prosby. Sama arcivévodkyně Marie Valerie, dcera císařovny, o smrti své matky prohlásila: „Teď k tomu došlo, jak si to vždycky přála, rychle, bez bolesti, bez lékařské porady, bez dlouhých, úzkostných dnů starosti její rodiny.“