Ministr financí Ivan Pilný (ANO) uvedl pro ČT24, že si vyžádal do konce srpna zprávu, zda někdo z úředníků finanční správy nepochybil, když nechal nelegálně zabavit a rozprodat majetek poctivých firem, které tím zlikvidoval.
Čtete dobře. Pilný chce vědět, zda někdo při nelegální činnosti nepochybil, popřípadě zda není chyba v samotném systému práce finančních úřadů. Víte, od koho Pilný zprávu chce? Od člověka, na něhož logicky musí padat podezření, že za vší tou nelegální činností stojí nebo ji kryje. Od Martina Janečka, šéfa finanční správy dosazeného do funkce někdejším ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Pro Pilného bude taková zpráva natolik důvěryhodná, že ji chce použít jako základ pro své vyjádření na sněmovním rozpočtovém výboru.
Problém je, že ministerstvo financí přineslo podobný materiál už letos v červenci na vládu a předstíralo v něm, že je vše v pořádku. Popřelo tehdy také, že by měla finanční správa problém s metodikou. Ministrem přitom už byl Pilný. Co nového tedy od něj můžeme čekat? Ledaže by se doznal, že se před měsícem a půl on či jeho lidé pořádně zmýlili.
Pilný zaspal, nečte noviny nebo úplně ignoruje případy, kdy finanční úřady z nejasných pohnutek nelegálně zničily několik finančně zdravých a bezproblémových firem.
Jak upozornila ČT24 v pořadu Reportéři ČT již v dubnu 2017, narůstá spor mezi Janečkem ovládanou finanční správou a soudy. Důvodem je právě likvidace bezúhonných (poctivých) firem. Podrobně pak bylo popsáno zničení firmy Autotrans Petrol, která byla budována dvacet let a měla dvacet zaměstnanců. Ti přišli ze dne na den o práci. Finanční úřad totiž po firmě požadoval okamžité zaplacení daně, která měla být zaplacena až v budoucnu (pokud vůbec). Firma samozřejmě zrovna neměla při ruce požadovaných 89 milionů, takže jí byl zabaven majetek potřebný k podnikání a to ji pochopitelně zruinovalo.
Jak si jen vysvětlit, že se podle ministerstva financí nic nestalo? Statistiky navíc ukázaly, že nelegálním exekucím ve většině případů nezabrání ani odvolací finanční ředitelství. Jako kdyby bylo do těchto praktik zapojeno. Dosavadní statistika se přitom může ještě zhoršit, protože soudy stále ještě o některých případech nerozhodly.
V poslední době se pak vynořily další dva donebevolající případy odstranění firem finanční správou. Hospodářské noviny prověřily likvidaci firmy Herst. Úředníci se při nařízení exekuce jejího majetku vůbec nezabývali argumenty firmy, natož analýzou její činnosti. Neměli důkazy, stačilo jim krajně pochybné (a Hospodářskými novinami snad vyvrácené) podezření.
Nejděsivější případ, který však Pilného rovněž nechává klidným, se objevil v posledních dnech, jak asi víte. Finanční správa požadovala po jedné firmě hned dvakrát zaplacení jedné a té samé daně. Jednou jako po ručiteli za zbankrotovanou firmu a jednou klasicky jako po každém plátci daně. Už to samo bylo nelegální.
Navíc však chtěl vlastně finanční úřad nelegálně zaplatit daň z obchodu, který považoval za podvod. Jinak řečeno, snažil se legalizovat podvod. Potvrzuje to rozsudek krajského soudu, který dala postižená firma FAU deníku FORUM 24 k dispozici.
Do hlav úředníků daňové správy nevidíme, ale asi to bylo spíše tak, že na žádný podvod podezření neměli a šlo jim jen o odstranění jmenované firmy.
Zvláštní je, že nelegálně požadovali po firmě daň (v tomto případě spotřební) také celníci. Jejich argument soud neváhal označit za absurdní, jak informovaly Hospodářské noviny.
Tajná nahrávka, jejíž pravost Babiš přímo i nepřímo opakovaně potvrdil médiím (jak jsme vás informovali jako první), usvědčila Babiše z účasti na této likvidaci. Přinejmenším byl o ní ilegální cestou informován a nic proti ní neudělal. Zmíněný soudní rozsudek ignoruje. Nehodí se mu do krámu. Zničená firma totiž dosud měla díky břemenu z dob, kdy ještě Babiš neovládal Agrofert, sklad v areálu chemičky právě z koncernu Agrofert.
Z chování ministra Pilného je zřejmé, že buď někoho kryje, nebo si vážnost situace neuvědomuje a jde mu jen o to, aby se snad před veřejností neušpinil. Jinak by přece už dávno požadoval vyhazov příslušných úředníků za jejich nelegální činnost. Nebo by přinejmenším přišel s nějakým vysvětlením, proč se takové věci děly a proč už se dít nebudou. Jenže s tímhle přístupem budou firmy bezdůvodně likvidovány dál, jejich zaměstnanci budou přicházet o práci a Pilný si vždy každý měsíc a půl vyžádá od Janečka aktualizovaný materiál o tom, že se nic neděje.
Pilného přitom požádal o prošetření premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Z toho vyplývá, že také náš premiér pohrdá soudními rozsudky. Nevěří soudům, ale věří ministrovi financí ze strany ovládané Babišem.
Sobotka přitom již v květnu 2017 pro Echo24.cz přiznal, že má podezření, že postup daňové správy poškozuje či likviduje i poctivé firmy. Když však jeho podezření opakovaně potvrdily soudy, nereagoval. Spokojil se s prohlášením Babišova a Pilného ministerstva, že se nic nestalo, a nyní se opět spokojí s jeho tvrzením.