Vědci z Michiganské univerzity v úterý oznámili, že během pandemie ve Spojených státech prudce vzrostl počet potřebných osob pro transplantaci jater. Jako pravděpodobný důvod se jeví nadměrné pití alkoholu.
Jak uvádí CNN.com, badatelé zjistili, že počet lidí, kteří podstoupili transplantaci jater nebo byli zařazeni na čekací listinu kvůli alkoholové hepatitidě, byl o 50 procent vyšší, než se na základě trendů před pandemií předpokládalo.
„Při alkoholové hepatitidě přestávají játra zpracovávat alkohol a místo toho vytvářejí vysoce toxické chemické látky, které vyvolávají zánět. Zánět může zničit zdravé jaterní buňky a způsobit nevratné poškození jater. Aby pacient přežil, musí absolvovat transplantaci jater. Alkoholická hepatitida je onemocnění, které se často vyvine po letech nadměrného pití alkoholu, ale může se rozvinout i po krátkém období nadměrného pití. Vědci stále nevědí, proč se u některých lidí toto onemocnění vyvine a u jiných ne.“
V rámci studie vědci z Michiganské univerzity porovnávali skutečný počet nových lidí zařazených na seznam pro transplantaci orgánů v USA od března 2020 do ledna 2021 s předpokládanými počty, které vycházely z údajů před pandemií. Zkoumali také měsíční záznamy o maloobchodním prodeji alkoholu v období od ledna 2016 do roku 2021.
„Výsledky zveřejněné v časopise JAMA Network Open ukázaly pozitivní korelaci mezi nárůstem počtu osob na čekací listině na játra v důsledku alkoholové hepatitidy a nárůstem maloobchodního prodeje alkoholu během pandemie.“
Podle průzkumu Úřadu pro zneužívání návykových látek a služby duševního zdraví sice dospělí Američané tvrdili, že během pandemie vypili přibližně stejné množství alkoholu, jenže údaje o prodeji naznačují něco jiného. Výzkumníci zaznamenali, že prodej alkoholu prudce vzrostl počínaje březnem 2020 a po zbytek roku zůstal na přibližně stejně zvýšené úrovni.
„Od března 2020 do ledna 2021 výzkumníci zaznamenali, že na čekací listinu na játra bylo zařazeno o 51 488 osob více a v důsledku alkoholové hepatitidy bylo provedeno 32 320 transplantací jater. Počet lidí, kteří potřebovali transplantaci jater z jiného důvodu mimo alkoholickou hepatitidu, zůstal přibližně stejný.“ Podle badatelů sice nejde přímo prokázat kauzalitu mezi zvýšeným prodejem alkoholu a zvýšeným počtem kandidátů na transplantace vyšší konzumací alkoholu během covidového období, jeví se to ale jako pravděpodobné.