(ČTK/The Times) – Operátoři amerických vojenských bezpilotních letounů sice stojí v přední linii války proti terorismu, ale jsou chronicky přetížení a nemají dostatek výcviku. To je částečně způsobeno tím, že jsou povoláváni k takovým povinnostem, jako je sečení trávníků, napsal v pondělí zpravodajský server The Times.
Vyplývá to z oficiálního auditu, který byl zveřejněn poté, co z armády odešel rekordní počet operátorů bezpilotních letounů. Mnozí z nich podle odborníků navíc trpí „dálkovou verzí“ posttraumatického stresového syndromu.
„Piloti vojenských bezpilotních letounů ve všech skupinách, které jsme sledovali, uvedli, že měli problém dokončit výcvik operátora bezpilotních letadlových systémů (UAS), protože podstatnou část času trávili výkonem jiných povinností, jako je sekání trávníků, stráž u brány či hlídková povinnost,“ uvedl audit amerického nezávislého úřadu GAO, který pro americký Kongres provádí audity a další šetření.
Operátoři bezpilotních letounů americké armády provádějí mise, při nichž útočí na vybrané cíle či osoby v takových zemích, jako jsou Pákistán či Jemen.
Piloti odcházejí
Audit potvrdil, že Pentagon čelí krizi, pokud jde o operátory bezpilotních letounů. Americké vojenské letectvo má asi 1000 pilotů vycvičených výhradně na dálkové řízení bezpilotních letounů. Ročně jich ale ztrácí 240 a vycvičit stačí jen 180 nových.
Operátoři bezpilotních letounů jsou navíc pod neustálým stresem z nekončících operací. Piloti obvykle pracují šest dní po sobě a průměrně jejich denní směna trvá 13 až 14 hodin. Stres je přitom příčinou k obavám, protože chyby si mohou vyžádat lidské životy.
Armáda se mezitím potýká se snahou zajistit dostatek ostřílených operátorů, aby školili nováčky. Proto snížila požadavky na jejich zkušenosti a výkon. „Armáda si plně neuvědomuje potenciální rizika využívání méně schopných a zkušených instruktorů,“ dodala auditová zpráva GAO.
Výdajové plány Pentagonu na rok 2016 zahrnují zhruba 2,9 miliardy dolarů (asi 69,5 miliardy korun) na bezpilotní letouny. Největší podíl – asi 821 milionů dolarů – půjde na nákup 29 nových bezpilotních letounů MQ-9 Reaper. Uvedená částka ale zahrnuje také peníze na zvýšení finančních bonusů pro operátory bezpilotních letounů, které je mají povzbudit, aby z armády neodcházeli.