
Ilustrační foto FOTO: Mummelgrummel / Wikimedia Commons / Public Domain
FOTO: Mummelgrummel / Wikimedia Commons / Public Domain

Do konce letošního roku by mohla získat certifikaci pilulka proti stárnutí psů. Biologická startupová společnost Loyal ze San Francisca, která tento lék vyvíjí, totiž oznámila, že americké úřady potvrzují jeho účinnost. Dočká se své zázračné pilulky proti stárnutí také lidstvo?
Již od nepaměti se lidé pokoušejí vyzrát nad přírodou a prodloužit náš život či alespoň zmírňovat příznaky stárnutí. O to samé se pokoušíme v případě našich čtyřnohých parťáků. Biotechnologická startupová společnost Loyal ze San Francisca vyvíjející léky pro psy již na konci února informovala o tom, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) označil její pilulku proti psímu stárnutí za účinnou.
Před uvedením na trh však musí lék získat certifikaci. Poté již může být vyráběn ve větším množství a současně ho budou moci předepisovat veterináři. Společnost předpokládá, že se tak stane do konce tohoto roku.
Pilulka má hovězí příchuť a měli by si na ní pochutnat psi, kteří váží alespoň šest kilo a dosahují deseti let věku. Účinnost léku spočívá v posílení jejich metabolického zdraví, které u psů s každým dalším rokem klesá.
Prodloužit život psů se však snaží i další společnosti, jako například The Dog Aging Project. Tato firma se zabývá tím, jak by rapamycin (lék používaný při transplantacích lidských orgánů) mohl prodloužit život psa o další tři roky, a to zlepšením srdečních a kognitivních funkcí.
„Pokud budeme úspěšní u psů, mohl by to být zlomový bod v informování o tom, jak lidské populaci prodloužit život,“ myslí si biogerontolog z University of Washington a spoluředitel projektu Dog Aging Project Daniel Promislow.