Už za tři týdny začíná ve Zlíně 57. mezinárodní přehlídka filmů pro děti a mládež Zlín Film Festival 2017. Tentokrát se celý ponese v duchu letošního 110. výročí narození švédské spisovatelky Astrid Lindgrenové. Autorka knih Děti z Bullerbynu, Ronja, dcera loupežníka či Pipi Dlouhá punčocha bude představena na Dnech švédské kinematografie několika filmovými zpracováními svých děl. Výtvarnou prezentaci festivalu vzal do své režie výtvarník Petr Nikl.
Petr Nikl je autor něžných a introvertních ilustrací, výtvarník tvořící snové světy. V roce 2008 získal za svou dětskou knihu Záhádky hned dvě ocenění Magnesia litera, za nejlepší knihu pro děti a mláděž a stala se zároveň Knihou roku. Pipi Dlouhou punčochu si ale představujete jinak. Pihovatou, rozesmátou. Z plakátů se na vás dívá holčička, která má na hlavě sice zrzavou paruku s copánky, ale radost jí do tváře jaksi automaticky nepřeskočila. Zaujme to a zarazí, rekvizity jsou původní, ale poselství se trochu posunulo. Každá holčička by alespoň na chvíli chtěla být jako Pipi. Dnes není problém vypadat jako ona, všechny potřebné rekvizity mohou rodiče snadno koupit. Ale cítit tu bezuzdnou radost ze života, to je v dnešní době nějak těžší a těžší. A o tom všem dnešní filmy pro mládež vypovídají. Často o osamělosti, tvoření si vlastních světů.
Festival bude zahájen v pátek 26. května dokumentem o Hermíně Týrlové, spoluzakladatelce českého animovaného filmu, autorce slavné Vzpoury hraček či filmů o Ferdovi Mravenci. Následovat bude devět dní, ve kterých bude promítnuto celkem 326 filmů v pěti soutežních a několika samostatných filmových sekcích. Jednou z nesoutěžních částí bude i prezentace švýcarské kinematografie „Vítejte ve Švýcarsku“ či „Dítě očima klasiků“. K vidění budou filmy z 62 zemí světa, chybět nebudou ani indické či íránské filmy věnované mládeži.
V rámci festivalu proběhne ve Zlíně již tradiční dražba umělecky ztvárněných filmových klapek či vsazování hvězd do Zlínského chodníku slávy. Za návštěvu bude jistě stát i výstava letošního laureáta Zlatého střevíčku, kostýmního výtvarníka a malíře Theodora Pištěka či slavného kameramana a režiséra Alexandera Hackenschmieda. Festival potrvá do 3. června, kdy bude zakončen v přímém přenosu na ČT2 předáním ocenění ve všech kategoriích.