Místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal v pondělí upozornil na to, že ministerstvo obrany pod vedením Lubomíra Metnara předkládá návrh, který by vládě a premiérovi dával v případě krize více pravomocí. Hned se začalo mluvit o tom, že Andrej Babiš chce jít ve stopách Viktora Orbána. Pikal v rozhovoru pro deník FORUM 24 říká, že je to již potřetí, kdy se na program vlády dostalo něco podivně výhodného pro premiéra či vládu a hlavně nevhodného vzhledem k situaci.
Jako první jste upozornil na problematický návrh ministerstva obrany, který by dával více pravomocí do rukou vlády a premiéra. Všiml jste si ho náhodou, když jste se díval na to, co bude vláda projednávat?
Neřekl bych náhodou. Průběžně sledujeme veškeré návrhy, kterou jdou do vlády, prostřednictvím systému eKLEP. To je role opozice. Když nás něco zaujme, zpracováváme to a upozorňujeme na to.
Překvapilo vás, co jste si přečetl?
Překvapilo. Jsem člověk, který se málokdy nechá něčím překvapit. Samozřejmě mě zarazilo, že je to navrhováno v tuto chvíli. Po prostudování toho materiálu bylo zřejmé, že je to věc, která se řeší dlouhodobě. Je namístě říci, že je to v současné situaci nevhodné. Bylo řečeno, že se na vládě nebude projednávat nic, co by se netýkalo nouzového stavu. Takovýto zásadní návrh, který říká, že máme přepsat ústavní zákon a Ústavu, mi nepřipadá jako něco, o čem by se mělo jednat právě teď. Sám ministr připustil, že to nebylo rozumné.
Druhá věc je, že závěry, které jsou doporučovány, tedy že případy, kdy vláda a Parlament jsou neakceschopné, se mají vyřešit tak, že je lze obejít, se nám zdají nevhodné. Já jsem přesvědčen o tom, že Parlament je schopen se sejít, případně je schopen určit orgán, který ho má zastoupit.
Myslíte si, že se po skončení nouzového stavu budou zákony měnit? Bude mít aktuální situace nějaké dopady?
Myslím, že bychom se měli poučit z toho, jak dnešní situace probíhá. Měli bychom mít lépe připravené epidemiologické plány i s tím, kdy se dělají které kroky, ať už jde o zásahy do ekonomiky nebo o něco jiného. Je jasné, že takovéto nemoci budou přicházet. To je fakt, se kterým se musíme naučit žít. Ostatně jsou to i závěry Světové zdravotnické organizace.
Zmínil jste, že ministr obrany uvedl, že načasování návrhu nebylo rozumné. Odmítl jej ministr vnitra Hamáček a ozval se i Andrej Babiš. Věříte tomu, že šlo jen o „chybu“ ministerstva obrany?
Nevím, co si mám myslet. Nerad spekuluji. Nejde ovšem o první případ či chybu, kdy do vlády šlo něco, co zvyšuje pravomoci vlády nebo je výhodné pro premiéra. V této situaci je to vždy nevhodné. Ať už se jednalo o návrh vojenské rozvědky a plošné sledování (návrh zákona k rozšíření pravomocí Vojenského zpravodajství směrem k plošnému sledování lidí, pozn. red.) nebo o určení konečných vlastníků (novela zákona, která by pomohla Babišovi s problémem střetu zájmů, pozn. red.), na což jsme upozornili. Opakuje se to. Nebudu ale říkat, že se uprostřed nouzového stavu má odvolávat ministr.
Jak celkově hodnotíte současnou situaci a kroky vlády v době nouzového stavu?
Občas to působí trošku zmateně, což je nepříjemné. Byli bychom rádi, kdyby vláda nebo Ústřední krizový štáb zveřejnily plány a předpoklady toho, jak se bude postupovat, když se budou počty nakažených snižovat nebo naopak zvyšovat. Neznáme možné další kroky ohledně zpřísňování nebo uvolňování restrikcí.