Vítězství koalice Pirátské strany a Starostů a nezávislých v letošních sněmovních volbách by bylo svého druhu senzací, byť jeho pravděpodobnost se s postupujícím časem stále více zvyšuje. Koalice si klade za cíl získat minimálně 25 procent hlasů a deklaruje záměr volby vyhrát. Jejich předvolební, ale především povolební spolupráce tak může zásadním způsobem proměnit politické uspořádání v České republice. K volební výhře však vede ještě dlouhá cesta a ještě delší pak případně koalici čeká k získání postu premiéra a k úspěšnému vládnímu působení.
Spodní hranice 25 procent hlasů, kterou chce předseda Pirátů Ivan Bartoš společně s hnutím STAN překonat, není vůbec malý cíl. V minulosti se v Česku volby do dolní komory parlamentu vyhrávaly i s méně procenty. V roce 2010 získala vítězná sociální demokracie 22,08 procenta a o tři roky později se umístila na prvním místě s pouhými 20,45 procenta hlasů. V minulých sněmovních volbách sice hnutí ANO zvítězilo s necelými 30 procenty, letos by ale na volební výhru mohlo pravděpodobně stačit o něco méně.
Podle posledních tří průzkumů agentury Kantar TNS pro Českou televizi se prostý součet preferencí Pirátů a Starostů a nezávislých pohybuje od 28,5 procenta do 32 procent hlasů. U Babišova uskupení to naproti tomu bylo od 24,5 do 27,5 procenta hlasů.
Šance koalice, jejímž kandidátem na premiéra má být Ivan Bartoš, na vítězství ve volbách tak výrazně rostou, ovšem celé se to ještě může dost zašmodrchat. Už teď dává prezident Miloš Zeman najevo, že bude celou záležitost maximálně komplikovat a předsedovi Pirátské strany nedá nic zadarmo, respektive bude ho tlačit přesně tam, kde ho chce mít.
V rozhovoru pro Blesk.cz na otázku, zda by jmenoval šéfa Pirátů Bartoše předsedou vlády, pokud by koalice Pirátů a hnutí STAN zvítězila ve volbách, prezident Zeman odpověděl: „Pan Bartoš musí vyhrát volby. To je základní podmínka, abych ho jmenoval premiérem.“
Vítězství ve volbách a povolební situace
Následně na doplňující dotaz, jak moc je musí vyhrát a hlavně jakou poté musí mít podporu ještě v jiných stranách, Miloš Zeman dodal: „Podívejte se, něco jiného je předvolební situace, kdy říkáte nikdy, nikdy, s tímhle nikdy nepůjdu. A pak je povolební situace, kdy opatrně naznačujete, tak s tímhle bych možná šel. Já si počkám na tu povolební situaci a ať už to bude kdokoliv, bude muset mít kromě vítězství ve volbách také zajištěnou, pokud nedostane jednapadesát procent, nějakou koalici, protože co se stane, když ho jmenuji premiérem, tak on sestaví vládu, s tou vládou půjde do sněmovny a požádá o důvěru. Když tu důvěru nedostane, tak prezident má ještě jednu šanci jmenovat premiéra, může to být tentýž, může to být druhý na pásce a tak dále, a podle ústavy třetí šanci už má potom předseda poslanecké sněmovny.“
Z toho je zjevné, že to hlavní se bude dít až po volbách a prezident Zeman udělá vše pro to, aby hnutí ANO dostal do vlády, i kdyby třeba nakonec ve volbách nevyhrálo. I v případě, že se Ivan Bartoš s Piráty a Starosty a nezávislými stane vítězem voleb, bude mít ještě co dělat, aby si prosadil svou představu případné vládní koalice. Ve chvíli, kdy například společně s koalicí ODS, TOP 09 a KDU-ČSL nebude mít k dispozici většinu ve sněmovně, bude hlava státu o to více na koni a o to více bude prosazovat zapojení Babišova uskupení do vlády.
Miloš Zeman nejprve vycházel z toho, že hnutí ANO ve volbách zvítězí a že se potom – stejně jako v tomto volebním období – už nějaká strana uvolí s ním vládnout. Proto opakovaně hovořil o tom, že když volby vyhraje Babiš, jmenuje ho znovu premiérem.
Nyní, když se zvyšuje pravděpodobnost, že by se vítězem ve volbách mohl stát Ivan Bartoš, začíná zřejmě sázet na to, že šéf Pirátů nedá bez hnutí ANO dohromady většinu v dolní komoře. V takovém případě, pokud by Bartoš s Piráty a hnutím STAN nechtěl s Babišovým uskupením vládnout, může se prezident Zeman snažit prosadit koalici ANO s občanskými demokraty.
Tohle všechno musí mít Pirátská strana a Starostové a nezávislí a jejich předsedové na paměti. Nestačí usilovat o pouhé volební vítězství, ale musí už teď dělat vše pro to, aby jejich případná výhra vedla k tomu, že získají post premiéra, což se neobejde bez spolehlivé sněmovní většiny.
Rozhodující proměnná
Koalice Pirátů a hnutí STAN tedy jednak potřebuje vyhrát s co největším náskokem. V tom jí může pomoci například to, když si Ivan Bartoš s Vítem Rakušanem rozdělí komunikaci s různými segmenty potenciálních voličů. To koneckonců platí obecně pro Piráty a Starosty. Pro povolební vývoj je pak zásadní to, co Bartoš vyzdvihuje už teď – podle předsedy Pirátské strany koalice s hnutím STAN stojí na pevném základu a nehrozí, že se po volbách rozpadne. Tohle je třeba neustále zdůrazňovat a dokazovat, že žádné spory a konflikty nemohou koalici rozklížit.
Kdyby se totiž ukázalo, že hrozba jejího rozpadu existuje, jistě ji Miloš Zeman a další využijí pro zpochybňování toho, že koalici v případě zisku nejvíce procent hlasů ve volbách lze považovat za jejich vítěze, protože ve skutečnosti jde o dva subjekty, které se daly pragmaticky dohromady a po volbách si zase každý půjde svou cestou. U Pirátů a Starostů je ovšem tohle riziko minimální a Bartoš s Rakušanem také neustále opakují, že jejich koalice bude fungovat před volbami i po nich.
Klíčové pak budou vztahy mezi dvojicí koalic. Hlavně mezi Pirátskou stranou a ODS. O ty je třeba důkladně pečovat a nezanedbávat je, protože čím hlubší příkop se mezi těmito stranami vytvoří, tím je pravděpodobnější, že se Miloši Zemanovi podaří mezi ně vrazit klín a dosáhnout toho, aby v příští vládě bylo hnutí ANO – ať už s Babišem, nebo bez něj.
Andrej Babiš a Ivan Bartoš bez ohledu na to, který z nich volby nakonec vyhraje, budou mít úplně stejnou starost – dát dohromady s koaličními partnery 101 hlasů v poslanecké sněmovně – a pro oba to může být docela velký problém.
Povolební situaci tak může dost významně ovlivnit to, jestli se do dolní komory parlamentu kromě obou koalic, hnutí ANO a třeba SPD probojuje přece jen ještě někdo další – například Česká strana sociálně demokratická, jakkoli nepravděpodobně to dnes působí. V takovém případě by se i s výsledkem 5,18 procenta a několika málo poslanci mohla stát rozhodujícím hráčem. I na to musí Bartoš v čele koalice Pirátů a Starostů myslet.