Europoslanec Tomáš Zdechovský vyvolal diskuzi, když na CNN Prima News v podstatě vyzval koaliční Piráty, aby nesetrvávali ve vládní koalici, pokud v ní být nechtějí. Ostatně není to ani zdaleka poprvé, kdy se mluví o tom, že by právě Piráti mohli do konce volebního období skončit v opozici. A je to právě opozice, pro kterou by šlo o dobrou zprávu.
Zdechovský se na CNN Prima News vyjadřoval k únikům materiálů, které připravuje ministr financí. Naznačil, že za něj můžou právě Piráti, a ostře prohlásil: „Já bych k tomu chtěl jednoznačně říct: Ten, kdo nechce být v koalici, ať z té koalice vypadne.“ A chytili se toho skutečně mnozí.
Hned na začátku je nutno říci, že navenek z vládní koalice žádné vážné spory na povrch nevybublávají. Taková je ostatně politika premiéra Petra Fialy, která odráží jeho celkovou osobnost: předseda vlády problémy, pokud jsou, přes média neřeší. Také proto se daří koalici pěti stran držet v relativním souladu, což by nepochybně pro člověka jiného naturelu byl v podstatě nadlidský úkol.
I tak se ale vlastně od jmenování vlády o Pirátech diskutuje. Nejprve celou spolupráci poznamenal výsledek voleb, v nichž hnutí STAN Piráty v rámci jejich společné kandidátky jednoznačně porazilo. Přišly výčitky, lítost, vzájemné obviňování z nedodržování dohodnutých pravidel… Ale koalici se přesto dojednat podařilo. Upřímně řečeno, demokratické strany nic jiného než dohodnout se dělat ani nemohly.
Ačkoli jsou Piráti spíše levicová strana, v případě ekonomických návrhů jim zdatně sekunduje KDU-ČSL. Rozdíly oproti ostatním stranám najdeme spíše v jiných otázkách a hlavně v celkovém nastavení. Právě proto se tak nějak dlouhodobě očekává, že přijde den, kdy pátý koaliční partner vládu opustí.
Každý otřes a každá změna mohou být pro vládní koalici, ať už v ní sedí kdokoli, problém. Může dojít k poklesu preferencí a k tomu, že voliči budou mít pocit, že rozhádaní politici nemohou adekvátně zastupovat jejich zájmy. Na druhé straně to pro kabinet může mít i výhodu v tom, že čtyři strany se logicky domluví snadněji než pět stran.
A pak je tu jednoznačná výhoda pro Piráty. Kromě úspěšného a oblíbeného ministra zahraničí Jana Lipavského jsou momentálně v podstatě neviditelní. Jejich voliči jim to mnohdy vyčítají a mohou se jim vymstít kompromisy, ke kterým v pětičlenné koalici logicky musí docházet. Před příštími sněmovními volbami by jim možnost vymezit se vůči vládě mohla přinést cenné hlasy.
Nakonec by bylo dobře podívat se ještě na jeden aspekt, se kterým se česká demokracie dlouhodobě potýká. Nemáme opozici vůči vládě. Máme tu opozici vůči systému, strany, které o žádnou demokracii nestojí, populisty, dezinformátory a sluhy Vladimira Putina (kam si kterou partaj zařadíte, to už je na každém ctěném čtenáři). Ve chvíli, kdy by se v opozici ocitla demokratická strana, která by se s vládou mohla střetávat na poli konkrétních témat, byla by to pro budoucí vývoj pozitivní zpráva. Jak Piráti zváží své další šance a jejich výhody či nevýhody, to se jistě dozvíme. V nejbližší době to ale asi nebude.