Česká pirátská strana pořádá v sobotu 20. února na pražském Klárově demonstraci (podrobnosti zde)za zachování svobodného Internetu. Piráti chtějí tímto způsobem reagovat na několik událostí z posledních měsíců souvisejících s omezením svobody ve virtuálním světě. V rámci manifestu vysvětlujícího konání akce upozorňuje strana na podle nich tři hlavní hrozby.
První je návrh na změnu loterijního zákona ministra Andreje Babiše, který by umožňoval cenzuru loterijních webů, jejichž provozovatelé nemají licenci pro prodej sázek v ČR, a tím pádem by v ČR poprvé v historii vznikl státní seznam zakázaných webových stránek. Dále organizátoři kritizují snahy snížit míru anonymity na síti – například diskutovaný koncept povinné elektronické občanky nebo zvažovaný zákaz šifrování. Posledním trnem v očích bojovníků za neomezený Internet se stalo kriminalizování odkazů. Sama Pirátská strana se totiž potýká s trestním stíháním za spravování nekomerční stránky s odkazy sledujuserialy.cz. Jasné odmítnutí výše popsaných jevů představuje klíčové sdělení petice, pod kterou se bude moct na místě podepsat kdokoliv.
Manifestace začne ve dvě hodiny odpoledne a mikrofonu se chopí několik odborníků, mimo jiné například spisovatel a novinář Ondřej Neff, sémiotik a odborník na analýzu dat ze sociálních sítí Josef Šlerka nebo právní expert na ochranu osobních údajů Jan Vobořil.
Ivan Bartoš, vedoucí mediálního odboru Pirátů, vysvětluje, proč je podle něj potřeba ozvat se znovu a hlasitěji: „Společnost je v tomhle směru maximálně ukolébaná. Reálně se nám každým dnem stále více utahují šrouby. Vezměte si návrh přestupkového zákona. Otevřeš si pusu, zaplať. Neznáš vyhlášku obce, zaplať. Abys mohl fungovat, musíš mít bankovní účet. Všechny bankovní účty mají být v novém registru. Radary na mýtné brány. Zdravotní registry obsahující i počet kuřích ok. EET na podnikatele. Exekutory na lidi. Babiš chce cenzurovat internet kvůli penězům.“ Bývalý předseda Pirátů k tomu pak ještě dodává, že nesouhlasí s řadou názorů, které v on-line světě zaznívají, ale měly by se podle něj trestat, je-li to nutné, na základě stávající legislativy, pokud ji reálně porušují. „Cenzura nepohodlných názorů, a k té už jistým způsobem dochází i nyní, je nepřípustná. Regulovat diskuse může soukromý internetový deník dle svých pravidel, nikoliv však na příkaz státu či politickou objednávku,“ říká Bartoš.