Čím víc se blíží volby do poslanecké sněmovny, tím přibývá i voličů, kteří jsou zklamaní Piráty a přestávají mít motivaci volit jejich koalici se Starosty a nezávislými. Projevuje se to jak na preferencích samotné koalice, která zaostává za hnutím ANO a koalicí SPOLU a v některých průzkumech má méně než dvacet procent hlasů, tak i na všemožných diskuzích na sociálních sítích, kde se různí příznivci Pirátské strany svěřují se svou frustrací z toho, co Piráti předvádí. Přesto by měli zvážit, zda se tím nechat odradit od toho, aby k volebním urnám vůbec dorazili.
Pirátská strana v poslední době vrší chybu za chybou a výrazným způsobem tím škodí nejenom sama sobě, ale samozřejmě i své koalici se Starosty a nezávislými. Na první pohled by to mohlo svádět k závěru, že se u Pirátů děje to, co lze popsat jako klasický problém, kdy politické uskupení ve snaze získat nové voliče dělá věci, kterými si odrazuje ty stávající.
Ve skutečnosti půjde spíš o kombinaci nedomyšlených výroků a záležitostí, u kterých zástupcům této strany nedochází, jakým způsobem působí navenek a jak negativní dopad na jejich voliče mohou mít. A z velké části jde také o obyčejnou smůlu, kdy věci na první pohled bohužel vypadají odlišně a jsou vnímané jinak, než jak to s nimi opravdu je.
Není třeba příliš detailně pitvat jednotlivé konkrétní příklady. Snad nejvýraznější bylo vyjádření Ivana Bartoše v rozhovoru pro Rádio Impuls, které se pak objevilo například i v článku na Novinkách z minulého týdne. Předseda Pirátů v uvedeném rozhovoru mimo jiné prohlásil: „S muslimskou Evropou dnes problém mám. Na Francii a Německu se ukázalo, že když je lidí mnoho, tak je problém pak zvládnout integraci. Vznikají no-go zóny. Nemůžeme před tím zavírat oči.“
Bartoš zde odkazuje na to, že v roce 2009 na stranickém fóru Pirátské strany uvedl, že s muslimskou Evropou nemá problém. Konkrétně tam tehdy napsal: „Přál bych si, aby byl svět skutečně bez hranic, podobně jak snad ještě chvíli bude internet. Migrace je přirozená věc. Jestli, a to již vidíme ve Francii i Německu, má být Evropa do deseti až patnácti let muslimská, nemám s tím problém.“
Muslimská Evropa
Článek, který uveřejnily Novinky.cz, s titulkem Bartoš: S muslimskou Evropou už problém mám. Názor mi změnilo Německo mnohé sympatizanty Pirátů rozladil, protože působí tak, že šéf Pirátské strany na poslední chvíli před volbami nadbíhá některým skupinám voličů.
Z pohledu některých příznivců pirátské partaje je to zkrátka rozněcování protimuslimských nálad a Ivan Bartoš by se takovýmto způsobem rozhodně vyjadřovat neměl. Navíc to vypadá tak, že předseda Pirátů pragmaticky mění své postoje, aby se zavděčil široce panujícím názorům a získal co nejvíce hlasů ve volbách.
Zajímavé je, že podobným způsobem se Bartoš vyjádřil pro CNN Prima NEWS už letos v květnu: „Dneska bych s muslimskou Evropou problém měl. Stejně jako u každého, tak i u mě se názory výrazně posunuly a vyvinuly. A to i v kontextu pozdějších teroristických útoků radikálů, které zcela odsuzuji, či migrační krize. Piráti dlouhodobě drží jasné migrační stanovisko, se kterým plně souzním a v souladu s ním i jednáme,“ zdůraznil již před několika měsíci Ivan Bartoš.
V té době ale jeho vyjádření tak trochu zapadlo a rozhodně nevzbudilo takové reakce, jako se stalo teď krátce před sněmovním kláním. Přeci jen tehdy ještě nebyly volby tak blízko a nepanovala natolik vypjatá atmosféra jako dnes.
Povedený kandidát na ministra zdravotnictví
Dalším příkladem toho, co Pirátům škodí, jsou výroky Ondřeje Dostála, který je za Pirátskou stranu členem koaličního vládního týmu pro rezort zdravotnictví. Dostál na twitteru před několika dny napsal: „Dotaz z MF DNES, zda jsem očkován proti covidu. Po 20 letech praxe s právem na soukromí a s pravidly medicínské etiky je jednoduchá odpověď: ‚Jde o citlivý zdravotní údaj. Médiím po tom nic není.‘“ Posléze právník specializující se na zdravotní právo Dostál přiznal, že očkovaný opravdu není, a odvolal se na to, že mu podle jeho názoru stačí protilátky.
Podobných případů, které řadu pirátských příznivců vedou k tomu, že dost váhají, zda koalici Pirátské strany s hnutím STAN nakonec budou volit, případně se už rozhodli, že jí svůj hlas nedají, je více. Přesto je dobré se nad tím ještě jednou důkladně zamyslet.
Nejhorší, co by se mohlo stát, by bylo, kdyby tihle voliči k volebním urnám vůbec nedorazili. Čím více by jich bylo, tím větší je pravděpodobnost, že padne možnost vlády koalice SPOLU s koalicí Pirátů a hnutí STAN, což je stále ta nejlepší možná vláda, která z těchto voleb může vzejít. Pokud ale výsledek koalice Pirátské strany a Starostů bude příliš slabý a dohromady s koalicí SPOLU nebudou mít 101 poslaneckých mandátů, tahle varianta padne.
Je dobré to mít na paměti a je to ostatně také důvod k tomu předvést vůči Pirátům alespoň trochu velkorysosti. Navíc některá pochybení se jim vyčítají trochu přehnaně. Byť je pravda, že těch chyb nasekali docela dost a předvolební kampaň se jim úplně nepovedla.