Poté, co ministerstvo financí navrhlo úpravu sazeb DPH a chtělo by místo současných tří sazeb mít jen dvě sazby, vznesla se proti tomuto návrhu vlna kritiky z opozice, z řad ANO a SPD. Zdrženlivý postoj zaujali i koaliční Piráti.
„Víc danit vodu a teplo při dnešních cenách? Ne. Nechceme ještě víc zatěžovat domácnosti a rodiny. Za Piráty stejně tak nepodpoříme vyšší sazby u knih, MHD nebo léků, a ani zvýšení spodní sazby na 14 %. Navrhli jsme koaličním partnerům cesty, jak ušetřit 140 mld. Pojďme na to systémově,“ napsal na twitter předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Ministr Zbyněk Stanjura (ODS) navrhuje kromě jiného přesunout z nejnižší desetiprocentní sazby do nejvyšší 21procentní část služeb a zboží. Například by sem mělo nově patřit vodné a stočné, točené pivo nebo vstupenky na sportovní či kulturní akce.
Podle předsedy SPD Tomia Okamury jsou však úpravy zbytečné a úspory by se měly hledat hlavně ve výdajích státního rozpočtu. „Vláda potvrzuje, že nemá žádnou vizi, a testuje, co lidé snesou,“ řekl Karel Havlíček, první místopředseda ANO.
Ministerský návrh do budoucna počítá jen se základní sazbou ve výši 21 % a s jednou sazbou sníženou, která by měla být 14 %. Žádné další výjimky by neměly být přípustné. Podle tohoto návrhu by do státního rozpočtu přibylo asi 24 miliard korun ročně.
Ministerstvo by návrh změn v DPH předložilo poslancům k jednání již v červnu, definitivní hlasování by pak mělo proběhnout na podzim. Koaliční strany však chtějí o konkrétních sazbách a přesunech konkrétních položek mezi nimi ještě jednat.