Členové Pirátské strany se chystají už brzy hlasovat o zahájení vyjednávání o předvolební spolupráci se Starosty a nezávislými. Hlasování se má konat od 20. do 23. listopadu. Na pirátském fóru se o koalici s hnutím STAN živě diskutuje, a jak je u Pirátů dobrým zvykem, debata je veřejně dostupná a každý se s ní může seznámit. Ukazuje se v ní, jakým způsobem o celé záležitosti uvažují, čeho se obávají a na co kladou důraz, a znovu se na ní potvrzují i některá specifika Pirátské strany a jejích členů.
Pirátům rozhodně nelze vyčítat, že by ke zvažované koalici se Starosty a nezávislými přistupovali nerozvážně a bez rozmyslu. Platí pravý opak. Nejenom že si Pirátská strana vypracovala na toto téma podrobnou analýzu, ale vede o něm i důkladnou vnitrostranickou debatu, a také rozhodování o tom, zda s hnutím STAN předvolební blok vytvoří, je celkem na dlouhé lokte a v žádném případě nehrozí, že by se něco uspěchalo.
Od 20. do 23. listopadu bude pirátské celostátní fórum nejprve hlasovat o zahájení vyjednávání s hnutím STAN o spolupráci před nadcházejícími sněmovními volbami a až následně budou Piráti znovu hlasovat, tentokrát o samotné koaliční smlouvě, jejíž podobu musí nejdříve v mezičase obě politická uskupení dojednat.
Pozoruhodné je, jak strategicky někteří členové Pirátské strany už v tuhle chvíli přemýšlejí a jaký význam koalici s hnutím, v jehož čele stojí Vít Rakušan, přikládají. Velkou roli přitom hraje jejich snaha, aby po příštích sněmovních volbách byli Piráti v pozici, v které budou moci uplatnit co největší část svého programu.
„Koalice se STAN razantně zvedá šanci, že prosadíme změny v oblasti legalizace konopí, autorského práva, manželství pro všechny, participace obyvatel a dle mého názoru i přímé demokracie. Odpůrci koalice v poslední době zdůrazňují především rozpory v našich ‚jádrových‘ tématech jako argument proti vstupu do koalice. Nabízím odlišný pohled na stejnou věc. Názory STAN, případně části jejich zástupců, jsou v této oblasti zpravidla (s výjimkou autorského práva, kde je reformě vstřícnější ODS) někde mezi Piráty a konzervativním blokem (ODS, TOP 09 a KDU),“ upozorňuje například v diskuzi na pirátském fóru poslanec Mikuláš Ferjenčík.
Strategicky významná úvaha
To podle něj znamená dvě věci. Za prvé: „Kompromis, který v těchto oblastech vyjednáme se STAN, bude mít slušnou šanci získat podporu i od konzervativního bloku.“ A za druhé: „Cca 10–15 poslanců STAN, které bychom ve variantě samostatného postupu přesvědčovali až po volbách bez velké motivace nám vyjít vstříc, máme možnost přesvědčit ještě před volbami v daleko konstruktivnější atmosféře.“
Pirátský poslanec k tomu dodává: „Pokud budou mít v nové sněmovně Piráti, STAN a konzervativní blok většinu, budeme pod obrovským tlakem našich voličů vstoupit do koalice s těmito subjekty. Se STANEM máme šanci mít většinu v této koalici, což by nám dost zlepšilo vyjednávací pozici a díky předjednání těchto témat se STAN zjistíme, na čem by mohla být shoda a kde jsou zádrhele.“
Tahle úvaha je podstatná a strategicky velmi významná. Ukazuje, že Piráti už teď uvažují nejenom o předvolebním bloku a o tom, co bude bezprostředně po volbách, ale rovněž o situaci, kdy se ocitnou ve vládě nejen s hnutím STAN, nýbrž také s konzervativním blokem složeným z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.
Strategie je to jednoduchá – domluvit společný program se Starosty a nezávislými a následně mít spolu s nimi ve vládě převahu a prosadit ho proti ostatním. Tento argument pro koalici s hnutím STAN je zásadní v tom smyslu, že přesahuje perspektivu voleb do dolní komory parlamentu.
Nezaměřuje se na to, že společně se Starosty a nezávislými mohou mít Piráti šanci vyhrát volby, sestavit vládu a dosáhnout většího počtu poslaneckých mandátů než v případě samostatné kandidatury, ale míří ještě dál – k budoucímu postavení ve vládní koalici a k tomu mít v ní sílu prosadit body z pirátského programu.
Příliš defenzivní postoj
Ne všichni Piráti jsou ale z vyjednávání koalice s hnutím STAN nadšeni. To přitom oficiálně ještě ani nezačalo, protože k němu zatím celostátní fórum nedalo souhlas. Někteří vidí i jeho slabá místa. Třeba europoslanec za Pirátskou stranu Mikuláš Peksa ve zmíněné diskuzi uvedl, že to na něj působí tak, že si Starostové a nezávislí Piráty při vyjednávání „mažou na chleba“.
Zdůvodnil to následujícím způsobem: „Já mám špatný pocit z toho, že oni si položili na stůl sadu nějakých požadavků (nechtějí společný klub atp. …), které jsou ‚dané‘ (protože to je mandát pro vyjednavače STAN), a zároveň jsme se nechali zahnat do kouta, že většina našich představitelů říká ‚koalice bude‘. Návrh usnesení předložený RP žádné naše red-lines neobsahuje, takže začne-li vyjednávání, implicitně začíná od linie ‚my můžeme ustupovat ve všem‘. Trošku bych čekal, že strana, která má v průzkumech 19 %, bude před vyjednáváním se stranou, která má 6 %, říkat několik měsíců do médií věci jako ‚musí přistoupit na naši transparenci/respektovat naši přímou demokracii/…, nebo se prostě nedohodneme‘, a ne ‚rozumíme si a skvěle nám to funguje‘,“ napsal Peksa 10. listopadu.
Je na tom krásně vidět, že koaliční vyjednávání mezi oběma subjekty ještě ani nezačalo a už má své neúprosné kritiky. Rovněž je zjevné, že minimálně někteří Piráti k němu přistupují dost konfrontačně a považují ho za přetlačovanou, v které je třeba si toho na Starostech a nezávislých vydupat, vyvzdorovat a vydobýt co nejvíce. A už teď mají obavu, že Pirátská strana zaujímá příliš defenzivní postoj. Vše může zkomplikovat i to, že u Pirátů i v hnutí STAN mohou být docela odlišné představy o vzájemném poměru sil v závislosti na tom, které předvolební průzkumy považují za určující.
Na jiném místě Mikuláš Ferjenčík upozorňuje na to, co by Pirátům hrozilo v případě, pokud by nakonec oni a hnutí STAN kandidovali samostatně. Podle něj by se mohlo přihodit to, že by se z voleb stal souboj Babiš versus Fiala a Pirátská strana by proti současným preferencím výrazně ztratila.
„Dále nám dle mého názoru spojení se STAN dává dobrou šanci získávat voliče TOP 09 a KDU-ČSL, kteří neskousnou ODS, a podobně voliče ODS, kteří neskousnou lidovce. Jinak ano, hlavní přínos koalice nastane, pokud porazíme konzervativní blok, protože získáme d’Hondtovský bonus za pořadí. Na to bych se soustředil,“ poukázal Ferjenčík.
Klíčové je si uvědomit, že Piráti nejsou žádní amatéři, kteří by nechávali věci náhodě a improvizovali. Mnohem blíže, jak už se o nich delší dobu říká, mají k technokratům, kteří si počínají z velké části mechanicky a – dodejme – strategicky, což je výhoda, z které mohou jen těžit. A pokud je jejich soupeři (ale i partneři) v tomto ohledu podcení či špatně odhadnou, mohou na to doplatit nebo je to minimálně může nepříjemně překvapit.