Piráti se na sociálních sítích i na svém fóru přou o to, kdo by měl stranu vést v blížících se volbách do Evropského parlamentu. Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský navrhuje jako lídra kandidátky bývalého poslance Mikuláše Ferjenčíka. Exprimátor Hřib jeho kandidaturu podpořil. S jeho jménem ale nesouhlasí europoslanec Mikuláš Peksa. „Upřímně řečeno si nedokážu představit, že by to byl pan Ferjenčík,“ říká pro deník FORUM 24 Peksa.
Jako lídra kandidátky Pirátů navrhl Mikuláše Ferjenčíka ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. „Mikuláše považuji za jednoho nejtalentovanějších pirátských politiků, ale díky kroužkování nemůže pracovat jako poslanec. Za mě jednoznačně Mikuláš do politiky patří, a to i do evropské,“ napsal Lipavský na fórum Pirátské strany.
Důvody pro zvolení Ferjenčíka lídrem kandidátky jsou podle Lipavského čtyři. „Je liberál a za liberální hodnoty se bil, bije a bude bít vždy celým svým srdcem,“ vyzdvihl šéf české diplomacie. Dále podle něj dokáže zaujmout i bez politické funkce. „Voliči i média si Mikuláše pamatují a stále se zajímají o jeho názory. Má co říct. V kampani bude jeho hlas slyšet,“ dodal. Prý má také respekt u politických partnerů a ve sněmovně ukázal, že dokáže skutečně prosadit konkrétní věci.
S Ferjenčíkem jako lídrem kandidátky ale nesouhlasí europoslanec Mikuláš Peksa. „Budu spolupracovat s každým, kdo v těch volbách uspěje, ale upřímně řečeno si nedokážu představit, že by to byl pan Ferjenčík,“ říká pro deník FORUM 24 Peksa. Ferjenčík podle něj navíc v debatě na fóru Pirátské strany prokázal poměrně dlouhou řadu neznalosti základních reálií evropské politiky, takže si nedovede představit, jak by v praxi takovou činnost dělal.
Lídr kandidátky by měl být uznávaným evropským politikem s intenzivní zkušeností z Evropského parlamentu.
Kandidaturu Ferjenčíka jako lídra kandidátky podpořil také bývalý primátor hlavního města a nyní náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib. „Jednoznačně podporuji tuto kandidaturu. Mikuláš byl jedním z těch našich prvních čtyř zastupitelů na pražském magistrátu, kde Piráti poprvé veřejnosti ukázali, že Piráti dělají věcnou politiku pro lidi a dělají ji podle reálných dat a ne ideologických blábolů. Ze setrvačnosti takhle roztlačené kárky jsme těžili nejen v roce 2017, ale těžíme z ní víceméně dodnes,“ napsal do pirátského fóra Hřib.
O kandidátech a jejich pořadí na kandidátce rozhodne členská základna Pirátů v primárních volbách v září. O tom, že by měl být lídrem právě Ferjenčík, není přesvědčený ani druhý europoslanec Pirátské strany Marcel Kolaja. „Osobně si myslím, že by lídr kandidátky měl být uznávaným evropským politikem s intenzivní zkušeností z Evropského parlamentu,“ popisuje. Tyto parametry ale Ferjenčík nesplňuje.
Mikuláši, ono už proběhlo hlasování?
Přijetí hozené rukavice a zájem o kandidaturu do eurovoleb Ferjenčík potvrdil i na sociální síti facebook. To ale vyvolalo roztržku mezi ním a Peksou. „Být vidět a mít v eurovolbách slovo, které nezapadne v konkurenci Alexandera Vondry, Jana Farského, Danuše Nerudové či Tomáše Petříčka je výzva, a tak jsem na to Honzovi kývnul,“ napsal bývalý poslanec.
Evropu podle něj čekají klíčové volby, extremisti a populisti se pokusí překreslit politickou mapu Evropy a Česko musí odmakat svůj díl, aby se to nestalo. „Eurovolby budou také malou přípravkou na krajské volby, tak se jako Piráti musíme ukázat v nejlepším světle. Proto do toho jdu,“ vysvětlil Ferjenčík.
Budu spolupracovat s každým, kdo ve volbách uspěje, ale upřímně řečeno si nedokážu představit, že by to byl pan Ferjenčík.
Právě kvůli tomuto příspěvku se do Ferjenčíka Peksa pustil. „Mikuláši, ono už proběhlo hlasování a ty jsi lídr? Protože jestli ano, tak smekám a gratuluju a těším se na případnou spolupráci. Jestli ne, tak, prosím uveď někam velkými písmeny disclaimer, že to tak není, ať mi nechodí poplašené dotazy – on bude Ferjenčík lídrem?“ napsal.
Kdo povede kandidátku Pirátů?
Piráti mají aktuálně v Evropském parlamentu tři europoslance – Mikuláše Peksu, Markétu Gregorovou a Marcela Kolaju. Právě on vedl kandidátku strany v minulých volbách a přispěl také do debaty o možné kandidatuře Mikuláše Ferjenčíka, kdy se pochlubil svojí účastí na hlasováních.
To, že Ferjenčíka navrhl ministr zahraničních věcí na lídra kandidátky, ale nezaručuje, že do eurovoleb skutečně půjde. Piráty čekají primární volby, ve kterých se rozhodne o pořadí jednotlivých kandidátů. V anketě na fóru Pirátské strany navíc Ferjenčíkovu kandidaturu podpořilo k úternímu odpoledni jen 43 procent z 280 hlasujících. Naopak pod anketou pro kandidaturu Mikuláše Peksy do primárních voleb je celkem 79 procent ze 119 hlasujících pro.
Navíc o pozici lídra kandidátky se chce znovu ucházet i europoslanec Marcel Kolaja, jak potvrdil deníku FORUM 24. „Mam za sebou hmatatelné výsledky v oblasti digitální transformace, umělé inteligence, vnitřního trhu, ochrany spotřebitelů, nezávislosti medií, transparentnosti a mnoho dalšího,“ říká. V Evropském parlamentu navíc vede delegaci Evropských Pirátů a je členem jeho předsednictva. „Z toho jsem si odnesl řadu zkušeností i kontaktů. Věřím proto, že mám straně na této pozici co nabídnout,“ dodává.
Mikuláš Ferjenčík byl v letech 2017 až 2021 poslancem. Ve volbách v roce 2021 se ale do sněmovny neprobojoval. Vaz mi zlomilo kroužkování kandidátů hnutí STAN, kteří na koaliční kandidátce přeskákali Piráty. Do sněmovny se nedostal i přes to, že byl v Pardubickém kraji lídrem Pirátů na kandidátce. Nyní působí jako asistent předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka.
Koalice s hnutím STAN nebude
Koalice SPOLU aktuálně jedná o tom, zda do voleb do Evropského parlamentu půjde stejně jako do sněmovních voleb v koalici. U Pirátu se Starosty se ale podobné spojení i do eurovoleb neočekává. „Vnímám, že Mikuláš Ferjenčík byl velkým proponentem této koalice, ale nemyslím si, že by uvnitř pirátské základny pro takovou myšlenku byla většina,“ komentuje pro deník FORUM 24 europoslanec Peksa s tím, že si nedovede představit, že by se to stalo.
Na stole koalice s hnutím STAN není ani podle Kolaji. O případné koalici by musela rozhodnout členská základna. „Nicméně v tuto chvíli žádný takový návrh není na stole,“ říká europoslanec a první místopředseda Pirátů Kolaja.
Volby do Evropského parlamentu jsou naplánovány od 6. do 9. června 2024. V Česku by tak lidé své europoslance měli vybírat v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Nové složení unijního zákonodárného sboru vyberou voliči na pět let. Obyvatelé 27 zemí bloku půjdou k volbám poprvé od chvíle, kdy unii opustila Velká Británie.
Do europarlamentních lavic by měli vybrat 705 poslanců, každá země vyšle počet zástupců odpovídající její velikosti. Česko má v současnosti 21 europoslanců. Největší zastoupení má z českých stran hnutí ANO.
Po volbách do Evropského parlamentu budou lídři členských zemí rozhodovat o tom, kdo následujících pět let povede Evropskou komisi, tedy unijní exekutivu. Europoslanci dlouhodobě prosazují, aby v čele komise stál lídr vítězné europarlamentní kandidátky, vlády však na tento princip nechtějí přistoupit.