Není volební autobus jako volební autobus. Před sněmovními volbami v roce 2017 ho Pirátská strana pojala konfrontačně ve snaze vymezit se vůči ostatním stranám a hnutím a upozornit na kauzy s nimi spojené. Tehdy šlo o vězeňský autobus a dokonce to na něm bylo i napsané.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš na něm byl vyobrazen jako bachař a Andrej Babiš, David Rath, Bohuslav Sobotka, Miroslav Kalousek a Petr Nečas jako vězni. Všichni s kauzami, které jsou jim připisované. Piráti tím dali najevo, že jsou protikorupční stranou, a ukázali, že budou nekompromisně bojovat proti tomu, co se podle nich děje v jiných politických uskupeních.
Před letošními krajskými a senátními volbami chce Pirátská strana opět vyjet s autobusem, ale ve srovnání s tím tři roky starým bude úplně odlišný. Jeho tématem je budoucnost, a jak Piráti uvedli v tiskové zprávě: „Kromě představení programu pro krajské a senátní volby a prezentace krajských kandidátů veřejnosti nabídne autobus také vhled do delší budoucnosti – ať už VR brýlemi, elektrickou jednokolkou nebo holografickým projektorem.“ Zní to docela futuristicky.
Ještě podrobněji to pak vysvětlil volební manažer Pirátů Pavel Štěpánek: „Chceme lidem zprostředkovat zážitek a ukázat možnou podobu budoucnosti. Kromě volebního programu bude autobus ukazovat i vize odborníků o budoucnosti v řízených oblastech. Lidé, kteří navštíví naše akce, mohou vidět hydroponický systém na pěstování plodin, 3D tiskárnu nebo holografický projektor. Zároveň si mohou vyzkoušet virtuální realitu nebo elektrickou jednokolku. Na své si přijdou i děti, pro které máme připravené technologicky zajímavé hračky.“
Posun od jednoho autobusu k druhému nelze přehlédnout. Skoro to vypadá, jako by šlo o jinou stranu, nebo se minimálně zdá, že Piráti chtějí navenek působit trochu jinak než před posledními volbami do dolní komory parlamentu.
Vyměnit montovnu za mozkovnu
Svoji tehdejší prezentaci postavili na tom, jak zatočí s korupcí a jak to ostatním politickým subjektům prolezlým nepravostmi nandají, kdežto teď chtějí být pozitivní, budují si image těch, kteří uvažují dlouhodobě, myslí na budoucnost a nejsou uvízlí někde v předchozích desetiletích. Heslo „Pusťte nás na ně“ tak nahradili poněkud nevýrazným „Šance změnit budoucnost“. Proměna je to pozoruhodná a ve výsledku ji lze přivítat. Byť se v ní skrývá i malý zádrhel, na který si Piráti budou muset dát pozor.
V roce 2017 o sobě tvrdili, že jsou hlídacími psy. Na svém autobusu měli přímo napsané: „Pusťte nás na ně! Protože my jsme ti hlídací psi.“ To samozřejmě vzbuzuje otázku, zda politici mají být hlídacími psy. Není jejich úloha trochu jiná?
Nemají být hlídacími psy spíše média a občanská společnost? A nemají si politici naproti tomu vystačit s politickým programem, který se budou snažit prosadit? Ještě důležitější však je, za koho se Piráti považují dnes, když vyměnili vězeňský autobus za futuristickou laboratoř.
„My jsme dnes montovna a Piráti chtějí, abychom byli mozkovna. Abychom měli profese s vysokou přidanou hodnotou založené na vzdělaných lidech, na intelektuálních produktech,“ uvedl pro ČTK pirátský poslanec Ondřej Profant a pokračoval: „Je vidět i na běžných výrocích a krocích naší vlády, že oni se jen snaží udržet pozice z jejich mládí. Nikoli aby vizionářsky hleděli na to, co bude potřeba za deset, za 20 let.“
Aby Česká republika nebyla montovnou, nýbrž mozkovnou – taková vize budoucnosti je lákavá a bylo by skvělé, kdyby z autobusu Pirátské strany vzešla. Přesto ani tohle nepůsobí jako klasická role politika. Možná je to spíš úkol pro manažera či schopného organizátora, ovšem kdoví.
Třeba až budou Piráti jednoho dne ve vládě, ukážou, že tahle jejich představa je skutečnou politickou vizí a oni primárně nejsou ani hlídacími psy, ani manažery a organizátory, ale opravdu politiky. Bude zajímavé sledovat, jak to dopadne.