Piráti se tento týden obrátili na Ústavní soud ČR s návrhem na zrušení novelizovaného zákona o EET, který obsahuje 3. a 4. vlnu. Ta se dotkne lékařů, advokátů, řemeslníků či taxikářů. Podle signatářů žaloby novela obchází některé ústavní principy a dává příliš velké pravomoci finanční správě. Kromě Pirátů se ke stížnosti připojily také poslanecké kluby ODS, SPD, TOP 09 a Starostů, dohromady ji podepsalo 73 poslanců.
Na základě schválené novely budou moci nově živnostníci s hotovostními platbami do výše 600 tisíc korun evidovat tržby pouze pomocí papírových účtenek s tím, že jednou za čtvrt roku pošlou dokumenty finanční správě. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) to má přinést ulehčení života drobným podnikatelům, jakými jsou například kadeřnice na malém městě.
Poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti) ovšem dlouhodobě upozorňuje na to, že tento krok poskytne především velké pravomoci finanční správě. Podobná opatření by proto měla být podle pirátského poslance ošetřena zákonem, nikoli pouze vládní vyhláškou.
Základním problémem staršího znění byla neexistence mírnějších požadavků vůči drobným podnikatelům a živnostníkům, a tak byl zákon podle nálezu Ústavního soudu z roku 2017 v rozporu s právem samostatně podnikat. V reakci na to vznikla novela zavádějící tzv. zvláštní režim. „Rozdíl mezi evidováním souhrnných tržeb na denní a čtvrtletní bázi je obrovský. Podle dostupných informací se finanční správa chystá přistoupit k té přísnější variantě s odkazem na vágnost zákona. To považujeme za zásadní nedostatek zvláštního režimu, který je v rozporu s ústavními principy. Zásadní parametry fungování EET má stanovit zákon, rozhodně ne libovůle daňových úředníků,” vysvětluje opoziční poslanec.
Podle Ferjenčíka evidenční systém navíc přespříliš zatěžuje drobné podnikatele, a to jak seniory, tak ženy přivydělávající si na mateřské či začínající podnikatele. „Oproti tomu ale vyjímá řadu podnikatelů například z oblasti dopravy nebo sázkových her, kteří dosahují obrovských tržeb. To je v rozporu se zásadou rovnosti a jedná se o diskriminační prvek,“ dodává Ferjenčík.
Novelu zákona o EET přijal parlament v září 2019. V plném rozsahu by měla vstoupit v platnost 1. května 2020.