Lídrem kandidátky Pirátů do voleb Evropského parlamentu bude Marcel Kolaja. V hlasování na jednání celostátního fóra pro něj hlasovalo 299 členů z 543. Do užšího výběru se dostal i Mikuláš Peksa a Markéta Gregorová, kteří se budou ucházet o pozice v čele kandidátky.
Piráti v sobotu na celodenním jednání celostátního fóra mimo jiné volili z pěti kandidátů lídra kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční příští rok. Předseda strany Ivan Bartoš v úvodním krátkém projevu řekl, že nemá nejmenších pochyb o tom, že jakákoli volba bude správná.
Bartoš uvedl, že nejen Česká republika, ale celá Evropa prochází náročným obdobím, což vždy nahrává extremistům nebo prospěchářům, kteří se přiživují na strachu lidí, snaží se společnost rozeštvat a ovládnout. Jsou proto podle něj potřeba politici, kteří dokážou výzvám čelit, mají vizi, kam směřovat, budou nekompromisně hájit demokracii, svobodu a občanská práva a naslouchat potřebám lidí.
První místo na kandidátce nakonec obsadí stejně jako v roce 2019 obsadit nynější první místopředseda strany Marcel Kolaja. Proti němu kandidovali i ostatní současní europoslanci strany Markéta Gregorová a Mikuláš Peksa. Gregorová obdržela 152 hlasů, Peksa 81. Už před druhým kolem hlasování z klání vypadli bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík a neurochirurg Albert Štěrba.
Kolaja byl do začátku loňského roku místopředsedou Evropského parlamentu, nyní zastává pozici kvestora. Má tak na starosti administrativu a finanční záležitosti spojené s chodem instituce. Kromě toho působí ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů a ve výboru pro kulturu a vzdělávání.
Kolaja chce v Evropském parlamentu navázat na práci v předchozím funkčním období a nadále usilovat o to, aby každý občan měl větší kontrolu nad svým životem on-line i offline, řekl po svém zvolení. „Budu hájit soukromí evropských občanů, to je pro mě jako piráta něco extrémně důležitého, něco, co Pirátská strana nese jako svůj prapor už od svého založení,“ poznamenal.
Na zasedání zazněla též jména prvních čtyř kandidátů do Senátu. Kromě již dříve oznámených kandidátů Marka Hilšera a Lukáše Wagenknechta se za Piráty o mandát budou příští rok ucházet Petr Jeništa v obvodu číslo 47 – Náchod a Jan Janda v obvodu 11 – Domažlice. Senátorský klub SEN21 a Pirátů má nyní šest členů. Funkční období z těchto zákonodárců příští rok kromě Wagenknechta končí také Přemyslu Rabasovi.
Piráti také aktualizovali své stanovy, rozšířili své programové cíle. Nově je v nich například apel na evropskou spolupráci. Posláním Pirátské strany je podle nového znění dokumentu svobodná, spravedlivá a vzdělaná společnost, která chrání lidská práva i občanské svobody a myslí na budoucnost.
Podle předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka bylo nutné stanovy změnit, neboť strana se od roku 2009 vyvinula. Doplnila se podle něj důležitá témata, jako jsou životní prostředí, veřejné služby nebo boj proti korupci. Jasně také Piráti definují, co pro ně znamená svoboda, uvedl Michálek.
Jasno o čele kandidátky už má kromě Pirátů vládní STAN, jejichž kandidátku s „osobnostmi pro Evropu“ povedou ekonomka a bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová spolu s někdejším poslancem hnutí Janem Farským. Lidovci v květnu oznámili, že jejich jedničkou do voleb bude nynější europoslanec Tomáš Zdechovský. Otázkou zůstává, zda KDU-ČSL, ODS a TOP 09 budou ve volbách kandidovat samostatně, nebo v koalici Spolu.
Předsednictvo opozičního hnutí ANO bude o krajských nominacích na kandidátku jednat v příštích týdnech, řekl nedávno první místopředseda Karel Havlíček. Hnutí SPD se dohodlo na spolupráci v evropských volbách s Trikolorou, spojení má zabránit propadávání hlasů. Vedení hnutí by mělo o nominacích z regionů jednat nejpozději na podzim.