Uvnitř Pirátů bublá revolta už od sněmovních voleb. Protože skončily fiaskem. Z dvaadvaceti mandátů zbyly čtyři. Přesto vedení strany nařídilo mediální klid. Což v tak nesourodém klubku nemohlo vyjít. Po několika mediálních výbuších teď dokonce ohlásil Lukáš Wagenknecht kandidaturu na předsedu strany.
Pirátský senátor si před plánovaným lednovým celostátním fórem na stranickém webu postěžoval, že „… stává se z nás v posledních týdnech submisivní politický přívěsek se čtyřmi poslanci. Při jednoduchém spočítání našeho vlivu ve sněmovně a jeho promítnutí k naší síle ve vládě je to logické“. Úvaha Wagenknechta je zřejmě taková, že vedení strany, včetně předsedy Bartoše, se hodlá plně věnovat udržení určitých pozic ve vrcholové politice, proto je potřeba nový tahoun pro podzimní komunální volby 2022. Zde je nutno dodat, že současný předseda Ivan Bartoš svou předsednickou kandidaturu teprve zvažuje, protože se cítí být až příliš zaměstnán vládním angažmá.
Komunální volby totiž budou po fiasku ve sněmovních volbách pro Pirátskou stranu prakticky existenční. Jak pro FORUM 24 už před nedávnem uvedla místopředsedkyně strany Olga Richterová: „Co se týká změn ve straně – Piráti se samozřejmě v návaznosti na svůj růst vyvíjejí, posilují své kompetence, jsme aktivní ve všech patrech české politiky, vedeme tři největší města, polovinu krajů, jsme i ve vedení Evropského parlamentu.“ Tedy, komunální garnitura strany vydobyla významné posty a nelze dopustit v průběhu prakticky jednoho roku přijít jak o vliv ve sněmovně, tak v komunální politice. To by stranou mimořádně zatřáslo.
Navíc, uvnitř strany to právě kvůli posledním volbám a koalici se STAN kvasí, kritické hlasy ale jakoby zaznívaly do zdi. Nakonec v tom duchu se vyjádřil i kandidát na předsedu Pirátů Wagenknecht. „Po volbách cítím vnitřní trauma, protože se jede dál, jako by se nic nestalo. Proto jedním z mých hlavních úsilí bude spojovat. K tomu může dojít podle mě jedině otevřenou diskusí,“ uvedl v rámci své kandidatury.
Připomeňme, že místopředseda Pirátů Martin Kučera rezignoval na všechny stranické funkce a pirátský zastupitel v Praze 9, Petr Daubner, ze strany přímo vystoupil. „Mám pocit, že Pirátská strana je dnes jiná, než když jsem do ní vstupoval. Tehdy, v roce 2017, jsem měl pocit, že je to liberální středová strana. Líbilo se mi, že se klade důraz na transparentnost, na jasná pravidla, kterými by se všichni politici měli řídit a kterými bychom se měli řídit i my, Piráti,“ napsal Petr Daubner na svém facebookovém profilu.
Jak jsme se dozvěděli od zdrojů zevnitř Pirátů, kteří si však kvůli atmosféře ve straně přejí zůstat v anonymitě, řadě straníků vadí několik věcí. Je to odklon od liberálního středu k až silně levicovým názorům, které jsou navíc prezentovány jako ve straně sdílená stanoviska. Údajně veškerá diskuse o směřování strany je „vyautována“ s tím, že nyní jsou důležitější věci na práci. A konečně i jistý druh papalášismu, kdy dříve Piráty kritizovaná kumulace funkcí je dnes tolerována samotnému předsedovi.