Předsedou Pirátů se stal bývalý pražský primátor a nynější primátorův náměstek Zdeněk Hřib. Chce stranu reformovat, bez čehož se jí podle něj nepodaří uspět ve sněmovních volbách v příštím roce. Hřib ve finále porazil bývalého pražského senátora Lukáše Wagenknechta, který se o zvolení do čela strany neúspěšně pokoušel už před dvěma lety. Hřib obdržel 454 hlasů z 866, Wagenknecht 401 hlasů. Na začátku října strana kvůli odvolání končícího šéfa Ivana Bartoše z funkcí vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj odešla do opozice. Nyní rozhodla o tom, že jeho nástupcem se stane Zdeněk Hřib.
Hřib slíbil, že bude pracovat na tom, aby se z Pirátů stala silná liberální středová stranu, která by obsadila důstojné místo ve Sněmovně. „Piráti ukázali, že chtějí jít cestou jasného středu. Otevřeme se našim voličům a dáme jim jasně najevo, že za nimi stojíme. Budeme pracovat na tom, aby nepropadly hlasy liberálních voličů,“ uvedl po zvolení. Ve Sněmovně mají Piráti nyní čtyři poslance a po neúspěchu v letošních krajských a evropských volbách jim hrozí ústup z parlamentních pozic.
Nový předseda Pirátů zopakoval, že sám ve sněmovních volbách nemá v úmyslu kandidovat. „Nemám tu ambici, ale vnímám odpovědnost předsednictva,“ uvedl. Chtěl by, aby Piráti zopakovali úspěšnou sněmovní kampaň jako v roce 2017 nebo v pražských komunálních volbách, v nichž strana v hlavním městě získala pětinu hlasů. Pozice Pirátů vůči vládě se podle Hřiba nezmění. „Budeme tou lepší opozicí,“ uvedl.
Místo v čele Pirátů obsadil Hřib po Ivanu Bartošovi, který byl předsedou strany zhruba 15 let a Hřibovi po zvolení jako první popřál úspěch v konsolidaci strany a předal mu symbolické kormidlo.
Piráti podle Hřiba netrpí nějakým rozhádáním, demokratická diskuse je ve všech demokratických politických stranách. Reforma stranických mechanismů, kterou Hřib prosazuje, má směřovat ke kultivaci strany, „abychom navenek mluvili jedním hlasem“. Podle kritiků, k nimž patřil vedoucí zahraničního odboru Pirátů Michal Gill, ale reforma místo sjednocení a akceschopnosti strany povede k centralizaci moci v celorepublikovém výboru, který se má znovu sloučit s celorepublikovým předsednictvem. Pokud by reforma nebyla schválena, Hřib uvedl, že by rezignoval na funkci předsedy strany po zvolení lídra pro sněmovní volby.
Prošel ve druhém kole
Hlavními favority při volbě předsedy strany byli bývalý senátor Lukáš Wagenknecht a právě zmíněný náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib. Největší nominační podporu měl Wagenknecht, který o nejvyšší stranickou funkci usiloval už před dvěma lety. Při letošních senátních volbách přišel o možnost obhájit mandát už v prvním kole. Sliboval stranu stabilizovat a zlepšit komunikaci s voliči. Pro získání majoritní podpory ve straně to ale nestačilo.
Dalšími adepty byli bývalý náměstek libereckého hejtmana Zbyněk Miklík, senátorka Adéla Šípová, bývalý ostravský radní David Witosz a bývalý místostarosta Prahy 3 Štěpán Štrébl. Krátce před začátkem hlasování se ale kandidatury vzdali senátorka Adéla Šípová a bývalý ostravský radní David Witosz. Vyslovili se pro zvolení bývalého senátora Wagenknechta.
Piráti nakonec v prvním kole předsedu strany nezvolili. Do druhého postoupili Hřib a Wagenknecht. Nejvíce hlasů, přes 500, získal v prvním kole Hřib. Wagenknecht obdržel čtyři stovky hlasů. Podpora, kterou mu před volbou vyjádřili odstoupivší kandidáti senátorka Adéla Šípová a bývalý ostravský radní David Witosz, mu k lepšímu výsledku nestačila a nepodařilo se mu uspět ani v druhém kole.
Pokračovali volbou místopředsedů
O pozice místopředsedů měla zájem jedenáctka kandidátů. Hřib před zahájením volby uvedl, že by si do týmu přál zastupitelku Telče Hanu Hajnovou jako jedinou z dosavadních místopředsedkyň, bývalého poslance Mikuláše Ferjenčíka, zakladatele neziskové organizace Hlídač státu Michala Bláhu a svého protikandidáta z předsednické volby Štěpána Štrébla, který ho podpořil.
Zvoleni nakonec byli Martin Šmída, Hana Hajnová a Michal Bláha. Jedno místo zůstalo neobsazeno. Posledního místopředsedu si Piráti zvolí později.
Piráti se pod Bartošovým vedením dostali do obou komor českého parlamentu, před třemi lety se stali vládní stranou. V posledních volbách opakovaně ztráceli. Letos přišli o dva ze tří mandátů v Evropském parlamentu, kromě tří také o všechny krajské zastupitele z dosavadních 99 a kromě čtyř poslaneckých postů jim zůstalo jediné křeslo v senátu.